بلاگ

نارسایی قلبی حاد

نارسایی قلبی حاد

نارسایی قلبی حاد : نارسایی قلبی اصطلاحی است که وقتی قلب نمی تواند به طور موثری عمل تلمبه کردن خون را انجام دهد گفته می شود. در نارسایی قلبی حاد این وضعیت به طور ناگهانی ایجاد شده و اغلب به دنبال یک سکته قلبی شدید ایجاد می گردد. در اکثر موارد فقط سمت چپ قلب دچار نارسایی حاد قلبی می شود. سمت چپ قلب، خون حاوی اکسیژن فراوان را مستقیما از ریه ها گرفته و آن را به سایر قسمتهای بدن تلمبه می کند. اگر نارسایی حاد قلبی ایجاد شود، خونی که از ریه ها باید به قلب برود به خوبی نمی تواند این کار را بکند و مقدار آن در رگهایی که آن را به قلب می رسانند بیشتر می گردد. سپس فشار برگشتی که در این رگها ایجاد می شود باعث می گردد که در ریه ها مایع جمع شود. این تجمع مایعات در ریه ها که به آن اصطلاحاً خیز یا اِدِم ریوی گفته می شود اگر به سرعت درمان نشود تهدید کننده حیات می باشد.

 

علل ایجاد نارسایی قلبی حاد

نارسایی قلبی حاد ممکن است در افرادی که دچار بلوک قلبی کامل و یا بیمارانی که دچار نارسایی قلبی مزمن هستند در صورتی کهکه قلب تحت فشار قرار داشته باشد رخ می دهد. برای مثال، یک عفونت شدید مثل ذات الریه ممکن است فشار وارد بر قلب را افزایش داده و منجر به نارسایی قلبی حاد شود. علت شایع دیگر بروز نارسایی قلبی حاد، یک سکته قلبی شدید می باشد که باعث صدمه زدن به قسمت بزرگی از عضله قلب شده است . نارسایی قلبی حاد ممکن است همچنین بر اثر بروز یک عفونت حاد در یک دریچه قلب ایجاد شود.
نارسایی قلبی حاد در سمت راست قلب به ندرت دیده می شود و معمولاً به علت انسداد شریان ریوی بر اثر وجود یک لخته خون ایجاد می گردد.
علایم نارسایی قلبی حاد
علایم نارسایی حاد معمولاً به طور سریع رخ داده و عبارتند از :
⦁ تنگی نفس شدید
⦁ خس خس سینه
⦁ سرفه همراه با خلط کف آلود صورتی رنگ
⦁ رنگ پریدگی پوست و عرق ریزش
اگر نارسایی قلبی حاد بر اثر یک سکته قلبی ایجاد شده باشد، ممکن است علایم دیگری مثل سینه دردد شدید و طولانی مدت و نیز احساس اضطراب هم دیده شود. اگر نارسایی قلبی بر اثر یک آمبولی ریوی ایجاد شود مممکن است سرفه همراه با خون هم دیده شود و درد سینه شدید که با نفس کشیدن بدتر می گردد هم رخ دهد. اگر نارسایی قلبی حاد درمان نگردد، می تواند به طور خطرناکی باعث پایین آمدن فشار خون شده که این وضعیت ممکن است مرگبار باشد.
نحوه درمان نارسایی قلبی حاد
نارسایی قلبی یک فوریت و اورژانس پزشکی می باشد و نیاز به دران سریع در بیمارستان دارد. بیمار در وضعیت نشسته درمان می شود و ممکن است از طریق یک ماسک به او اکسیژن رسانده شود و داروهای ادرارآور از طریق ورید به او تزریق شود تا باعث کاهش مایعات درون ریه او شود. برای ارزیابی عملکرد قلب و جستجو برای علت ایجاد نارسایی قلبی ممکن است اقدام به گرفتن نوار قلبی و اکوکاردیوگرافی شود. برای تایید وجود مایع در ریه ها می کنند. هنگامی که علایم شما تحت کنترل قرار گرفته باشند. ممکن است لازم باشد که یک آنژیوگرافی کرونری انجام دهید تا وجود انسداد در شریان ها ی کرونری که به عضله قلب خونرسانی می کنند مشخص گردد.
دران طولانی مدت با تمرکز بر علت زمینه ای نارسایی قلبی حاد انجام می شود. وقتی علت ایجاد نارسایی قلبی حاد را نتوان درمان نمود، از داروهایی کثل داروهای مهار کننده و داروهای دیگوکسین ممکن است استفاده شود تا از عود این وضعیت جلوگیری شده و بدتر شدن عملکرد قلب، کند گردد. با اینجال با وجود این درمان ها، این بیماری ممکن است پیشرفت نموده و در نتیجه مرگبار باشد.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری