بلاگ

نارکولِپسی

نارکولِپسی

نارکولِپسی : افردا مبتلا به نارکولِپسی در هر زمانی از روز ممکن است به خواب بروند که اغلب در هنگام انجام کارهای یکنواخت این وضعیت پدید می آید. خوابیدن این افراد ممکن است در زمانهای غیر مناسب رخ دهد. این افراد را می توان به راحتی از خواب بیدار نمود اما دوباره به خواب می روند. وضعیت نارکولپسی می تواند به طور جدی باعث اختلال در زندگی روزمره فرد شود.

 

میل شدید به خواب

بعضی از افراد مبتلا به نارکولپسی، بلافاصله قبل از این که به خواب بروند دچار توهم های مشخصی می شوند. بعضی دیگر از این افراد اظهار می دارند که وقتی در حال به خواب رفتن هستند و یا وقتی که در حال از خواب بیدار شدن هستند قادر به انجام هیچ حرکتی نیستند که به این وضعیت اصطلاحاً فلج خواب گفته می شود. حدود 70 درصد مبتلایان به نارکولپسی همچنین دچار کاتاپلکسی نیز هستند یعنی به طور موقت قدرت دستها و پاهایشان از بین رفته و باعث می شود که فرد به زمین بیفتد. وضعیت کاتاپلسی گاهی اوقات بر اثر حالتهای هیجانی مثل ترس یا خندیدن ایجاد می شود

علت بروز نارکولپسی هنوز مشخص نشده است اما این مشکل در بعضی خانواده ها بیشتر دیده می شود. از هزار نفر در انگلستان، یک نفر دچار این وضعیت می باشد و معمولاً نیز قبل از سن 20 سالگی ایجاد می شود.

نحوه درمان نارکولپسی

پزشک شما احتمالاً قادر خواهد بود از توضیحاتی که شما راجع به وضعیتتان می دهید، تشخیص نارکولپسی را بدهد. او ممکن است برای شما درخواست گرفتن نوار مغزی را بنماید تا فعالیت الکتریکی مغزتان را بررسی کند. این نوار مغزی وقتی که شما در خواب هستید گرفته خواهد شد.

افراد مبتلا به نارکولپسی باید یک برنامه منظم روزانه برای چندین بار خوابهای کوتاه مدت در طول روز داشته باشند و در مواقعی که بیدار هستند خود را سرگرم و مشغول نگه دارند. پزشک ممکن است برای این افراد داروهای آمفتامین تجویز نماید تا به بیدار ماندن آنها کمک نماید. همچنین بعضی از داروهای ضد افسردگی ممکن است در درمان افراد دچار کاتاپلکسی مفید باشند.. گرچه وضعیت نارکولپسی معمولاً تا آخر همر همراه فرد می باشد اما در بعضی موارد بعد از مدتی به طور خودبخودی بهبودی ایجاد می گردد.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری