بلاگ

نامنظم بودن ضربان قلب

نامنظم بودن ضربان قلب

نامنظم بودن ضربان قلب : در هر دقیقه یک قلب سالم در یک فرد بزرگسال در حال استراحت،60 تا 80 بار ضربان  می کند. هم تعداد ضربان ها و هم ریتم آنها ممکن است مختل شده و باعث نامنظم شدن ضربان قلب شوند. به نامنظم شدن ضربان قلب در اصطلاح پزشکی آریتمی گفته می شود که هم می تواند به علت اشکال در بطن ها و هم در دهلیزهای قلب ایجاد شود. دو نوع آریتمی وجود دارد:

  • تا کی کاردی (Tachaycardias): تعداد ضربان های قلب خیلی زیاد می شود.
  • برادی کاردی (Bradycardias): تعداد ضربانهای قلب خیلی کم می شود.

تا کی کاردی ممکن است بر اثر اختلال در دهلیزها و یا بطن ها ایجاد شود و می تواند بصورت منظم یا نامنظم باشد. هنگامی که تا کی کاردی در بطن ها ایجاد می شود، می تواند بدتر شدهو به فیبریلاسیون بطنی منجر شود که یک آریتمی خطرناک بوده و ممکن است باعث ایست قلبی شود. برادی کاردی ها شامل سندروم سینوس بیمار و بلوک قلبی کامل می باشد.

 

علل و بروز آریتمی ها

اکثر آریتمی ها بر اثر بیماری های قلبی و مشکلات عروق خونی آن ایجاد می شوند. بیشتر و یا کمتر بودن تعداد ضربان های قلب  همیشه هم نباید باعث نگرانی شود. بالا رفتن تعداد ضربان های قلب در هنگام ورزش کردن و در زمان حاملگی، طبیعی می باشد. در افراد ورزشکار که در حال استراحت هستند تعداد ضربان های قلب کمتر از حد طبیعی می باشد.

آریتمی ها ممکن است باعث شوند که عمل تلمبه قلب به طور موثری انجام نشود و باعث گردد که خون کمتری در مغز برسد. گرچه آریتمی ها ممکن است باعث علایم هشدار دهنده ای شوند، اما انواع مختلف آن می توانند دارای شدت های متفاوتی باشند.

اکثر آریتمی ها بر اثر بیماری های قلبی ایجاد می شوند. شایع ترین علت زمینه ای آریتمی ها، بیماری شریان کرونری می باشد که باعث کاهش خونرسانی به عضله قلب و سیستم الکتریکی که تعداد ضربان های قلب را کنترل میکند می گردد. علل کمتر شایع ایجاد آریتمی ها عبارتند از : انواع مختلف بیماری های دریچه ای قلب و التهاب عضله قلب (میوکاردیت). بعضی از انواع آریتمی ها که از همان بدو تولد وجود دارند بخاطر بودن یک نقص مادرزادی در قلب مثل وجود مسیر الکتریکی غیر طبیعی بین دهلیزها و بطن ها ایجاد می شوند. با اینحال علایم این آریتمی ها در سنین بالاتر خود را نشان می دهند.

بعضی از آریتمی ها در افرادی دیده می شوند که قلب آنها از سایر جهات سالم می باشد. علل ایجاد چنین وضعیتی در آنها عبارتند از عدم تعادل هورمونی (مثل پرکاری تیروئید) و یا اختلال در مواد شیمیایی موجود در خون مثل افزایش پتاسیم خون، بعضی از داروها مثل داروهای گشاد کننده برونش ها و داروی گشاد کننده برونش ها و داروی قلبی دیگوکسین ممکن است باعث بروز آریتمی شوند. همچنین  کافئین موجود در قهوه و استعمال دخانیات نیز می توانند باعث آریتمی شوند اما گاهی اوقات هیچ علتی نمی توان برای بروز آریتمی پیدا نمود

علایم آریتمی ها

علایم آریتمی ها همیشه هم بروز نمی کنند اما اگر این علایم ایجاد شوند، شروع آنها معمولاً ناگهانی می باشد. این علایم ممکن است شامل موارد زیر باشند:

  • طپش قلب (آگاه شدن فرد از این که ضربان های قلبش نامنظم هستند)
  • گیجی که گاهی اوقات به از دست دادن هوشیاری منجر می شود.
  • تنگی نفس.
  • درد در سینه یا گردن

عوارض آریتمی ها عبارتند از : سکته مغزی، نارسایی قلبی حاد و نارسایی قلبی مزمن

نحوه درمان آریتمی ها

پزشک ممکن است از علایمی که شما اظهار می دراید و با کنترل نبض شما، مشکوک به وجود آریتمی شود. او ممکن است برایتان درخواست گرفتن نوار قلبی نماید تا فعالیت الکتریکی قلب را بررسی کند.

در بعضی موارد، داروهای ضد آریتمی می توانند برای درمان آریتمی ها استفاده شوند. در سایر موارد، از شوک های الکتریکی ممکن است برای بازگرداندن ضرابن های قلب به وضع طبیعی استفاده نمود.

اگر تعداد ضربان های قلب خیلی آهسته و کند شوند، ممکن است از یک ضربانساز مصنوعی که در قفسه سینه کار گذاشته می شود برای تحریک قلب و باز گرداندن ضربان های طبیعی آن استفاده نمود.

عاقبت آریتمی ها بستگی به نوع آنها دارند. تا کی کاردی فوق بطنی معمولاً مشکل جدی نمی باشد و در طول عمر بیماران اختلالی ایجاد نمی کند، در حالی که فیبریلاسیون بطنی یک آریتمی بالقوه مرکبار می باشد و نیاز به درمان فوری و اورژانسی دارد.

 

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری