بلاگ

ناهنجاری های ناخن ها

 

ناخن ها بسیار مستعد صدمه دیدن می باشند. شایعترین علت بروز ناهنجاری در شکل رنگ یا بافت ناخن ها ضربه ها و آسیب های وارده به آن می باشد تغییراتی که در سلامت پوست در بستر ناخن ایجاد می شود ممکن است همچنین باعث بروز ناهنجاریهای در ناخنها شود، به علاوه خود عفونت ناخن نیز ممکن است باعث تغییر در ظاهر ناخن گردد.

انواع ناهنجاری ناخن ها

بعضی از انواع ناهنجاری های ناخن ها فقط هنگامی نیاز به درمان دارند که بد قیافه و یا دردناک شده باشند ی دیگر از ناهنجاریهای ناخن ها ممکن است نشانه‌ای از یک بیماری زمینه‌ای باشند که نیاز به درمان داشته باشند.

لکه های سفید روی ناخن: لکه های کوچک سفید رنگ که بر روی یک یا چند ناخن به طور طبیعی ظاهر می شوند به خاطر صدماتی جزئی مثل ضربه دیدن آنها می باشد.

ضخیم شدن ناخن:  ضخیم شدن ناخن ها که به آن اصطلاحا اونیکو گریفوزیس (onychogryphosis) گفته می شود ممکن است به خاطر عدم رسیدگی به آنها و یا به خاطر یک عفونت قارچی و یا بدون هیچ علتی ایجاد شود در چنین وضعیتی ممکن است ،تغییر شکل ناخن ها نیز ایجاد شود ناخن های پا ها بیشتر احتمال دارد که دچار چنین مشکلی شوند.

برآمدگی های کنار ناخن: ایجاد برآمدگی هایی که از قاعده ناخن ها به نوک  آنها  می‌روند در افراد سالخورده طبیعی میباشد در افراد جوان ترین برآمدگی و ممکن است نشانه‌ای از بیماری آرتریت روماتوئید بیماری های پوستی لیکن پلان(lichen planus) و اگزما باشد.

زرد شدن ناخن: زرد و شکننده شدن ناخن ها ممکن است به خاطر عفونت های قارچی ایجاد شود گاهی اوقات افرادی که شدیداً سیگاری هستند ممکن است ناخن های شان دچار تغییر رنگ شوند.

چاله های ریز روی ناخن:  وجود چاله های ریز متعدد و به اندازه سر سوزن بر روی ناخن ها اغلب نشانه وجود یک بیماری پوستی مثل پسوریازیس می باشد این وضعیت ممکن است در بیماری آلوپسی آره آتا(alopesia areata) نیز دیده شود.

جدا شدن ناخن از بستر زیرش:   اگر  ناخن بر اثر یک ضربه آسیب ببیند می‌تواند از بستر زیرش جدا شده و در نهایت بیافتد این وضعیت ممکن است در بیماری هایی مثل پسوریازیس یا لیکن پلان و یا در افرادی که دچار مشکلات تیروئید می باشند، نیز دیده شود جدا شدن ناخن باعث می شود که بستر زیر آن مستعد عفونت شود که این وضعیت باعث سبز رنگ شدن ناخن می گردد.

چماقی شدن ناخن‌ها(clubbing): افزایش انحنای ناخن ها و پهن شدن نوک انگشتان را اصطلاحا چماقی شدن ناخن ها می گویند. این وضعیت اغلب نشانه از یک بیماری زمینه‌ای جدی در ریه ها به خصوص بیماری فیبروز کیستیک برونشکتازی و سرطان ریه می باشد. همچنین چقماقی  شدن انگشتان ممکن است نشانه ای از بیماری های کبدی، بیماری مادرزادی قلب، بیماری تیروئید و یا بعضی از بیماری های گوارشی مثل بیماری کرون(crohn) باشد.

ناخن های قاشقی شکل(spoon-shaped): این نوع از  ناهنجاری ناخن که به آن اصطلاحا کویلونیشیا (koilonychia) گفته می شود ناخن فرورفته و مقعر شده و به شکل قاشق در می آید این وضعیت معمولاً در کمبود شدید آهن بدن رخ میدهد

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تماس با خدمات پرستاری