بلاگ

نخستین روزهای پس از سزارین

گرچه عمل سزارین جزء عمل های رایج و معمولاً بدون پیچیدگی های خاص محسوب می شود، ولی با این وجوددر اولین روزهای پس از زایمان نیاز به مراقبت های خاص و دقیق دارد. در نوشته  حاضر توصیه هایی در خصوص بازیابی هر چه سریع تر بدن پس از زایمان سزارین بخوانید.

 روزهای پس از سزارین

  • به پشت بخوانید

پس از انجام عمل سزارین و انتقال به اتاق ریکاوری خیلی سریع هوشیاری خود را باز می یابید. در همان لحظه تمایل بسیاری دارید که به منظور جلوگیری از فشار وارده به محل بخیه ها با خم کردن کمر و جمع کردن زانوها در شکم بر روی تخت قرار بگیرید. گرچه از این شیوه می توان به منظور مطالعه و یا دیدن ملاقات کنندگان استفاده کرد، ولی انجام این کار به دلیل وارد آمدن فشار زیاد به کمر و جمع شدن جریان خون در زیر شکم بسیار مضر است. بهترین حالت استراحت در نخستین روزهای پس از سزارین این است که به پشت خوابیده و به تناوب یک پا را خم کرده و پای مخالف خود را بر روی تخت دراز کنید.

هنگام عوض کردن پاها زانوی خود را به حالت سُر دادن به آرامی بر روی تخت پایین آورده و همزمان با این کار زانوی مخالف خود را به آهستگی بالا کشیده و کف پا را به زمین تکیه دهید . انجام این کار سبب می شود که فشار کمتری به ناحیه کمر و شکم شما وارد شود. در صورت شیردهی پستانی پزشک یا پرستار بخش در مورد نحوه در آغوش گرفتن نوزاد توضیحات لازم را به شما خواهد داد.

  • برای نشستن ابتدا به پهلو بچرخید

علی رغم انکه دراز کشیدن بهترین وضعیت استراحت در این شرایط است، ولی هر چند ساعتیکبار باید در رختخواب خود بنشینید. برای انجام این کار کافی استزانوهایتان  را در شکم جمع کرده و سپس با یک حرکت به پهلوی خود بغلتید. سعی کنید تا حد امگان زانوهایتان را بالا و چسبیده به هم نگه دارید. سپس در حالیکه پاها را به آرامی از تخت پایین می آورید از آرنج هایتان برای بلند کردن بالا تنه کمک بگیرید. و تمام به همین سادگی!

  • مثانه خود را زود به زود خالی کنید

پس از زایمان رحم جمع شده و به تدریج به اندازه سابق خود باز می گردد. این فرایند که با انقباضات دردناکی موسوم به  “پس درد ” زایمان همراه است. موجب انقباض عروق خونی و در نتیجه پیشگیری از خونریزی پس از عمل می شود. کمی صبور باشید. این مشکل مدت زیادی طول نمی کشد. مادران خوش شانس معمولاً دو روز و عده ای دیگر ناچارند که در حدود 3 تا 4 روز این درد را تحمل کنند. بد شانس تر ها نیز تقریباً به مدت یک هفته درد خواهند داشت. ولی خبر مسرت بخش این است که شدت درد به مرور با گذشت زمان کاهش می یابد. در صورت شدید بودن درد می توانید از قرص های مسکن استفاده کنید. ولی تخلیه مکرر مثانه این امکان را به شما می دهد که این درد را به راحتی کاهش دهید. زیرا مثانه در هنگام پر بودن با فشار به رحم آن را به سمت عقب هل داده و مانع انقباضات درست رحمی خواهد شد.

  • از بخیه های خود به خوبی مراقبت کنید

به طور طبیعی طی ساعات اولیه پس از عمل، در ناحیه جراحی و محل بخیه ها احساس درد و سوزش خواهید داشت. این درد و ناراحتی که ممکن است تا 2 ماه ادامه بیابد اغلب در عمق شکم احساس شده و به بیمارستانی که در آن بستری هستید ممکن است محل بخیه ها پانسمان شده و هر دو روز یکبار تعویض شوند و یا آنکه ناحیه جراحی به منظور قرار گرفتن در معرض هوا باز گذاشته شود. بخیه ها تقریبا در حدود 5 روز پس از عمل کشیده می شوند.

مادامی که در بیمارستان به سر می برید کاملا تحت مراقبت خواهید بود پس نگران نباشید. پس از ترخیص از بیمارستان و استراحت در منزل مشاهده التهاب و قرمزی در محل بخیه ها بدون شک نشانه عفونت است که اغلب موارد با یک شستشوی ساده و دقیق رفع می شود ولی در برخی موارد درمان با آنتی بیوتیک ضرورت می یابد. پس از جوش خوردن کامل بخیه ها می توانید برای کمک به ترمیم بهتر و جلوگیری از تولید بافت اسکار، ناحیه مورد نظر را هر روز با روغن بادام شیرین و یا استفاده از پمادهایی نظیر سیکالفیت و … ماساژ داده و یا 2 بار در هفته در حین استراحت یا تماشای تلویزیون از ماسک خاک رس استفاده کنید. و نکته مهم دیگر اینکه تا پیش از بهبودی کامل از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری کنید!

  • به تمرینات توانبخشی بپردازید

پیاده روی بهترین ورزش برای بازیابی توان عضلات شکمی است. تمام مادرانی که به تازگی زایمان کرده اند باید برای بازگشت سریع تر لگن به تعادل طبیعی و اولیه خود به انجام است تمرینات بپردازند.این امر در مورد مادرانی که عمل سزارین داشه اند ضرورت بیشتری می یابد زیرا عصلات اصلی شکم که در طول جرااحی سزارین برای ایجاد فضای کافی و هموار کردن مسیر عبور نوزاد از هم جدا شده اند اکنون باید به محل سابق خود بازگردند. علاوه بر آن احتمالاً پزشک یا دکتر فیزیوتراپ به اتاق شما آمده و نحوه تمرینات تنفسی که هر روز باید انجام شوند را به شما آموزش خواهند. در انجام این تمرینات تنبلی نکنید!

  • از بلند کردن بار سنگین خودداری کنید

پس از ترخیص از بیمارستان به منزل به دلیل کشیدگی و بریدگی عضلات شکمی عضلات در جریان سزارین و از سویی دیگر تضعیف آنها در دوران بارداری مراقبت دقیق و کافی از خود اهمیت بسیاری می یابد. در آغوش گرفتن نوزاد مشروط بر آنکه به توصیه های پزشک ماما در مورد نحو در آغوش گرفتن نزواد عمل کنید هیچ گونه نگرانی برای شما ایجاد نخواهد کرد. ولی سعی کنید تا حد امکاندر وضعیت خوابیده به استراحت بپردازید.

فعلا از انجام امور منزل، خرید، آشپزی و … معاف خواهید بود! سعی کنید از مارد، مادر شوهر، دوست ، اقوام، همسایه و … در انجام کارهایتان کمک گرفته و انجام بخشی از این کارها را نیز به همسرتان محول کنید. بهترین حالت ایناست که اطرافیان خیرخواهتان به نوبت غذاهای قابل نگهداری در فریزر را تهیه کرده و برای شما بیاورند. انها می توانند لیست خرید را از شما گرفته (البته می توانیدخودتانوسایلموردنیاز را از فروشگاه سفارش دهید!) و منزل را جاروزبرقی بکشند  و یا حداقل در طول دو هفته اول پس از زایمان روزی چند ساعت در انجام امور مزنل به شما کمک کنند.

  • به مصرف مکمل های ویتامین ادامه دهید

معمولاً در دوران بارداری استفاده از مکمل های ویتامین و در موراد نیاز مصرف مکمل های آهن ضرورت دارد. پس از زایمان نمی توان به بهانه تولد نوزاد و عدم نیاز به مکمل ها مصرف آنها را به یکباره قطع کرد. بنابراین در طول سه ماه اول پس از زایمان همچنان به مصرف مکمل های ویتامین ادامه دهید. این کار در مقابله با خستگی ناشی از بی خوابی های شبانه کمک موثری به شما خواهد کرد.

  • آب کافی بنوشید

در صورت اقدام به شیردهی پستانی نوشیدنیک و نیم و یا حتی دو لیتر آب در روز نه تنها برای تضمین یک شیردهی خوب بلکه برای پاکسازی هر چه سریع تر بدن از سموم انباشته شده در طول زایمان نیز بسیار ضروری است.

  • ورزش های توصیه شده در بیمارستان را انجام دهید

تمرینات توان بخشی پرینه را نباید خیلی زود و بلافاصله پس از وضع حمل شروع کرد بلکه بهتر است این کار را تا چکاپ 6 هفتگی پس از زایمان به تاخیر انداخت. در طول دو هفته اول پس از زایمان هر روز برخی از زایمان به شما توضیح دااده می شود را در منزل انجام دهید. پس از آن می توانید تمرینات توان بخشی پرینه را به تدریج شروع کنید. و از همه مهمتر اینکه از انجام تمرینات تقویتی عضلات شکم به صورت خودسرانه پرهیز کنید!

  • از رژیم های سخت غذایی پرهیز کیند

به منظور بهبود و بازیابی هر چه سریع تر بدن پس از سزارین و آگاهی از نیازهای تغذیه ای و میزان کالری مورد نیاز خود در این دوران با پزشک یا مامای خود مشورت کنید. نسبت به اضافه وزن خود زیاد حساسیت نشان ندهید. زیرا در صورت اقدام به شیردهی پستانی اضافه وزن خود را بسیار سریع تر از دست خواهید داد. در غیر این صورت سعی کنید در برنامه غذایی خود تعاول ایجاد کرده و از خوردن تنقلات فاقد ارزش غذایی خودداری کنید.

با تعیین موعدهای کوتاه مدت به دنبال دستیابی هر چه سریع تر به هدف نباشید. پس از تقویت عضلات پرینه و بهبود نسبی آن می توانید با پرداختن به تمرینات ورزشی متناسب اضافه وزن خود را به تدریج کم کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید

 

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری