بلاگ

نعنا

نعنا

نعنا

نعنا : خاصیت ضد درد نعنا و فواید این گیاه در درمان و پیشگیری از بسیاری از بیماری های دستگاه گوارش به ویژه بیماری های معده و روده از جمله عواملی است که این گیاه را از زمان های قدیم به عنوان یک گیاه دارویی ضروری در آَپزخانه مادربزرگ ها تا امروز جای داده است.

دکتر سعید صانعی، درمانگر و مشاور گیاه درمانی از خواص دارویی این گیاه و برخی از نسخه های خانگی نعنا برای مان بیشتر می گوید.

نعنا هم آرامش بخش است، هم نشاط آور

هنگام عصبانیت بنوشید

یکی از خواص معجره آسای نعنا خاصیت آرام بخشی و نشاط آوری آن است.

تهیه شربت نعنا که از دم کرده این گیاه و مقداری زعفران و شکر تهیه شده باشد در لحظاتی که دچار ناراحتی و اندوه هستید به افزایش نشاط و بر طرف شدن اندوه هستید به افزایش نشاط و بر طرف شدن اندوه کمک می کند و در درمان عصبانیت و خشم، آرام بخش و تسکین دهنده است.

برای تهیه این شربت کافی است 2 قاشق برگ خشک و پودر شده نعنا را در دو لیوان آب جوش دم کنید و پس از صاف کردن آن یک لیوان از آن را با یک قاشق شکر و مقدار اندکی زعفران مخلوط کرده و به صورت سرد یا گرم میل کنید.

تنظیم فشار خون با نعنا و عسل

افرادی که در اصطلاح سرد مزاج هستند با این معنا که بدنشان سرد است و گه گاه دچار افت فشار خون می شوند بهتر است از نسخه دم کرده نعنا و عسل استفاده کنند. برای تهیه این دم کرده کافی است یک قاشق غذاخوری از گیاه را به مدت 10 دقیقه در آب جوش بریزند و پس از این مدت آن را صاف کرده  و با یک قاشق غذاخوری عسل ترکیب کرده و میل کنند.

این نسخه را می توانید هنگامی که این افراد دچار ضعف و افت فشار می شوند به آنها بدهید.

نعنا
نعنا

در چه صورتی نعنا نخورید

افرادی که دچار ریفلاکس معده هستند بهتر است از نوشیدن دم کرده یا عرق نعنا پرهیز کنند زیرا مصرف این گیاه به تشدید ریفلاکس معده آنها منجر می شود .

نعنا به این دلیل که خواص آرامش بخش برای اعصاب دارد موجب تسکین و آرامش اعصاب معده میشود و به این ترتیب موجب بروز اختلال در عملکرد معده شده و ریفلاکس معده را تشدید می کند.

علاوه بر این افرادی که دچار یبوست نیز هستند نباید از نعنا و فرآروده هایی که از آن تهیه شده، استفاده کنند. زیرا این گیاه با آرام کردن اعصاب سیستم گوارش و روده ها موجب کند شدن عملکرد روده ها و تشدید یبوست می شود.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری