بلاگ

نفخ و گاز معده

پارسیان آوید: علت این معده ی نفاخ ، گازدار و پر سر و صدا چیست؟ برای رفع آن چه باید کرد؟ « نفخ کردن» به معنای ایجاد باد و تورم در اثر مایع یا گاز است و در واقع نوعی ناراحتی و مشکل ایجاد می کند. این مشکل در بارداری بسیار رایج است، معمولا در حدود هفته ی یازدهم بارداری آغاز شده و تا زمان زایمان ادامه دارد.

علت نفخ معده چیست؟

به نظر می رسد که به محض مثبت شدن آزمایش بارداری ، شلوارها شروع به تنگ شدن می کنند. علت این موضوع ورم و پف و هورمون پروژسترون است.

در عین حال که پروژسترون برای سلامت بارداری بسیار ضروری است ، اما مشکلاتی همچون نفخ، باد گلو و باد معده نیز ایجاد می کند. علت این است که پروژسترون باعث می شود که ماهیجه های صاف بدن (از جمله دستگاه گوارش) در حالت استراحت قرار بگیرند. این امر باعث کندی هضم غذا شده و به موارد مغذی زمان بیشتری برای ورود به جریان خون و رسیدن به جنین می دهد. این بخش خواب ماجرا است. قسمت بد این است که این هضم کند می تواند باعث ایجاد نفخ شود. دلیل دیگر نفخ این است که بزرگ شدن رحم باعث فشار بر دستگاه گوارش شده و کنترل عضلات را دچار مشکل کرده و باعث ایجاد باد معده می شود.

آنچه باید بدانید

به دلیل بزرگ شدن رحم و فشار بر معده، خوردن غذای بیش از حد ممکن است مشکل شما را بیشتر کند. درست است که این موضوع برای شما ناراحت کننده است ، اما نگران نباشید چون جنین این درد را احساس نمی کند. او همچنین یک موجود کوچک در جای گرم و نرم خود آرامیده و به موزیک زیبایی که بدن شما می نوازد ، گوش می دهد.

آنچه برای رفع این مشکل انجام می دهید

نوشیدن مقادیر زیادی آب/ این کار باعث می شود مواد غذایی در سیستم گوارش به آسانی حرکت کرده و یبوست ایجاد نشود. در نتیجه نفخ نیز کاهش می یابد.

مصرف زیاد فیبر/ مصرف مواد غذایی حاوی فیبر در برنامه غذایی خود بگنجانید. نمونه هایی از این دسته مواد غذایی سبزیجات برگ دار ، حبوبات، غلات سبوس دار( مانند نان گندم کامل یا ماکارانی) و میوه ها هستند. از سوی دیگر، مصرف بیش از حد فیبر نیز می تواند باعث ایجاد نفخ شود. اگر بیش از این مقدار فیبر مصرفی شما کم بوده است، آهسته و به تدریج آن را وارد برنامه غذایی خود کنید.

حجم وعده های غذایی خود را کاهش دهید/ هرچه حجم غذایی بیشتری را در حالت نشسته وارد معده کنید، گاز بیشتری در آن تولید می شود. وعده های غذایی خود را به شش وعده ی کوچک یا سه وعده ی متوسط تقسیم کنید. این کار در عین حال که مواد غذایی لازم را به جنین می رساند، از حجیم و سنگین شدن سیستم گوارشی نیز جلوگیری نموده و نفخ را کاهش می دهد.

غذا خوردن با اضطراب نیز منجر به ایجاد نفخ می شود . وقتی همزمان با خوردن غذا مشغول کار یا صحبت با تلفن هستید، هوای زیادی را می بلعید .

آهسته تر غذا بخورید/ اگر به طور معمول غذایه خود را در عرض ۵ دقیقه تمام می کنید ، احتمالا مقادیر زیادی هوا نیز همراه با غذا می بلعید . این هوا در سیستم گوارش پایین رفته و تبدیل به گاز های دردناک در معده می شود . البته این درد را فقط شما حس می کنید و جنین متوجه آن نخواهد شد بنابرین فارغ از اینکه چقدر مشغولیت دارید ، سعی کنید آهسته و با حوصله غذا بخورید. این کار نه تنها باعث کاهش درد و نارحتی معده می شود، بلکه فرصتی برای استراحت نیز در اختیار شما قرار می دهد.

استراحت کنید/ غذا خوردن با اضطراب نیز منجر به ایجاد نفخ می شود . وقتی همزمان با خوردن غذا مشغول کار یا صحبت با تلفن هستید، هوای زیادی را می بلعید. بنابراین ساندویچ خود را در حال استرس نخورید . صبر کنید، چند نفس آرام بکشید، و پیش از شروع غذا به خود آرامش بدهید. به یاد داشته باشید که صرف غذا فرصتی برای استراحت و آرامش است .

مصرف لوبیا را کاهش دهید/ لوبیا بسیار نفاخ است . البته لازم نیست مصرف آن را به طور کامل قطع کنید ، زیرا منبع بسیار خوبی از پروتئین و دیگر مواد مغذی است ، اما سعی کنید در مصرف آن افراط نکنید و به رژیم غذایی بارداری خود پایبند باشید . سایر مواد غذایی نفاخ عبارتند از کلم ، پیاز ، غذاهای سرخ کردنی ، غذاهای شیرین و غذاهای چرپ و پر از سس . از مصرف برخی از این غذا ها اجتناب کرده و برخی دیگر را در حد اعتدال مصرف کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری