بلاگ

نقش پدر در تربیت فرزند

طی سال های اخیر نقش مادران دستخوش تغییرات مثبت شده است. زیرا که زنان به میل خویش یا به ضرورت بیش از پیش در کسب درآمد خانواده سهیم می شوند و پدران نیز لزوما باید در امر مراقبت از کودک شرکت کنند. این باروها غلط است که گفته می شود پدرها فقط به عنوان جایگزین به جای مادران هستند. یا فقط مادر می تواند نقش عاطفی در مراقبت از کودک ار ایفا کنند. بلکه پدر نقش بسزایی در شد و شکوفایی و سلامت روان کودکان بر عهده دارد. ادامه این مطلب را بخوانید.

فرزندان آینه پدر و مادر هستند

معمولا کودکان تصوری اغراق آمیز از پدر دارند، آنها همیشه پدر را بزرگ تر، قوی تر و دارای نیرویی مضاعف می پندارند که اطلاعات کافی در هر زمینه و توانایی حل همه مشکلات را دارند، او را کانون ارضای نیازهای مادی، روانی، اجتماعی، عاطفی، ارتباطی و عامل امنیت خانه و خانواده می دانند. این تصورات و توقع ها، مسئولیت های بزرگ و تعیین کننده ای برعهده پدران می کذارد و همین امر است که باعث می شود تا در امور تربیت و چگونگی رشد و شکوفایی کودک مشارکت و نقش ویژه ای داشته باشند همانطور که می دانید اساسی ترین موضوع در حضور پدر در خانه اول اقتدار اوست. اما این اقتدار چگونه می تواند به وجود آید؟ کارشناسان معتقدند پدرانی که بین عمل و گفتارشان تفاوت است به عنوان مثال (قول ها و وعده هایی را به کودک می دهند و آنها را فراموش می کنند) و پدرانی که فرصت کافی برای ارتباط با فرزندان خود ندارند، الگوی مناسبی برای همانند سازی فرزندان نیستند، کودکان در مسیر رشد از افراد بسیاری تاثیر می گیرند که در این میان نقش پدر بسیار پررنگ تر و با اهمیت تر است، ارتباط خوب پدر با کودک مانع نقش پذیری کودک از همسالان یا افراد بزرگسال دیگر نظیر عمو، دایی و… می شود.

کودک چه ویژگی هایی از پدر و مادرش یاد می گیرد؟
کودک ویژگی هایی مثل گذشت و ایثار را بیشتر از مادر یاد می گیرد و حمایت و قوی بودن در برابرمشکلات را هم بیشتر از پدر می آموزد و هرچه پدر مقتدر تر باشد، بیشتر حس حمایت را به کودک منتقل می کند و باعث می شود تا در ذهن کودک جایگاه بهتری داشته باشد و کودک بیشتر از او یاد می گیرد.

ذکر این نکته در اینجا خالی از لطف نیست که کودکان با آن چیزی که پدر و مادر هستند همانند سازی می کنند و نه با آنچیزی که به آنها می گویند. پس بهترین راه آموزش یک رفتار به کودک این است که خودمان آن را انجام دهیم زیرا والدین مانند آینه ای در مقابل کودکان هستند. از طرفی بار عاطفی خانواده برعهده مادر و رهبری و مدیریت خانه برعهده پدر است پس اینجاست که کودک پدر را نماد اقتدار و تکیه گاه خانواده می بیند.

به همین خاطر است، هنگامی که حضور پدر در خانواده به دلیل مشغله کاری یا هر وضعیت دیگر کمرنگ باشد، ویژگی شخصیتی و اخلاقی کودک نیز دچار تنزل می شود، کودکان به ویژه پسران در سنین ۳ تا ۶ سالگی، نیاز بیشتری به حضور پررنگ پدر دراند و آنها نیز باید برنامه ریزی لازم را برای حضور بیشتر در منزل داشته باشند، بی توجهی به کودکان و مشغله زیاد پدر و مادر، سبب می شود، کودکان بدون توجه به ارزش های اجتماعی، اخلاقی و غیر متعهد بزرگ شوند و اعتماد به نفس پایینی داشته باشند و با معنای صمیمیت، همدلی و احساس مسئولیت در خانواده آشنایی نداشته باشند.

مسئولیت های پدر

۱٫حتما زمانی را صرف وقت گذرانی با کودک خصوصا بازی با او اختصاص دهید
۲٫ با تعریف و تمجید و صحبت درباره توانایی های کودک به او قوت قلب دهید و اعتماد به نفسش را افزایش دهید، هر چقدر هم که این کار را مادر انجام دهد، تمجید پدر جایگاه ویژه و موثر خود را خواهد داشت.

۳٫ همیشه سعی کنید خنده رو و خوش اخلاق باشید خصوصا در منزل…

۴٫ حتما یکی از وعده های غذایی را کنار خانواده باشید و در مورد اتفاقات خوب و مثبتی که در روز افتاده صحبت کنید.

۵٫ در تربیت فرزند حتما کمک همسرتان باشید و اگر کودک کار اشتباهی انجام داده بود که از طرف مادر تنبیه شده بود سعی کنید با مادر همگام و همسو باشید و به کودک این تذکر را بدهید که اگر از جانب مادر تنبیه شده مسلما کار اشتباهی انجام داده و هدف مادر آگاه کردن از اشتباه یا کار خطرناک بوده است.

۶٫ با همسرتان همیشه خصوصا در مقابل کودک با نیکی صحبت و رفتار کنید و همواره احترام یکدیگر را داشته باشید.

۷٫ حتما برنامه (سفر – پیک نیک – گردش یک روزه و…) را با خانواده و کودک ترتیب دهید و سعی کنید برای آن روز برنامه ریزی کنید که چه مباحث و موضوعاتی را به کودکان تان آموزش دهید. که می تواند در قالب داستان، قصه یا حکایت، موضوعات علمی درباره کوه ها، دریاها، جانوران و… باشد و کودکان می توانند رفتار صحیح و سازگاری با دیگران در این برنامه، از پدر و مادر بیاموزند.

پارسیان آوید در زمینه نگهداری، مراقبت و مشاوره از کودک، سالمند و یا بیمارتان در منزل با سابقه درخشان و کادر مجرب و باتجربه و تایید شده، خدمت گذار شما خواهد بود. . جهت ارتباط با این مرکز با شماره های ۲۲۶۹۷۹۰۶ الی ۰۸ تماس حاصل فرمائید

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری