بلاگ

نقش پول در زندگی انسان ها

پارسیان آوید: پول ابزاری است که با به کارگیری آن، می توانیم رؤیاهای ارزشمندمان را به واقعیت زندگی خویش بدل سازیم؛ همچنین در صورت نداشتن پول کافی یا بی پول شدن احساسی تیره روزی خواهیم کرد. به نظرشما، اگربه اندازه کافی، در جیبتان پول باشد، آیا تمامی رویدادها به خودی خود بهتر نخواهند بود؟ بدون تردید، همه ما پاسخ این سؤالی را می دانیم!

پول های کثیف یا دوست داشتنی

پول هرگز نمی تواند ماهیت واقعی و راستین ما را تغییر دهد؛ در حقیقت، پولی فقط عاملی برای تقویت برخی از ویژگیهای ماست؛ برای مثال، اگر شما انسانی بد جنس و خود خواه باشید، پول شما را به انسانی بد جنس تر و خود خواه تر تبدیل خواهد کرد؛ اما اگر انسانی با محبت و سپاسگزارید، پول سبب میشود تا شما به انسانی بخشندہ تر بدل شوید، برای لحظه ای به بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ فکر کنید. در آن سال، تریلیون ها دلار از میزان ارزش سهام و منازل مسکونی کاسته شد و در طی چند ماه، میلیونها نفر شغلشان را از دست دادند!

در آن زمان، برخی از افراد با ترس، بعضی با خشم، شماری با تسلیم شدن و کناره گیری و البته عده ای با یافتن راه حل، در برابر این بحران اقتصادی واکنش نشان دادند. در حقیقت، هیچ یک از واکنش ها به موضوع پول مرتبط نمی شد؛ بلکه به چگونگی ویژگی های شخصیتی فرد مربوط بود! در این قبیل مواقع، رویکرد و رفتار ما نشان میدهد که معنای حقیقی پولی برای ما چیست؛ بدین معنا که ایا اجازه می دهیم پولی بر ماتسلط یافته ومدیریتمان کند یا ما بر آن تسلط یافته ومدیریتش می کنیم؟!

بین دوراهی پول و زندگی
شخصی که نمونه ای تأثیرگذار از دوران بحران است؛ مردی معتبر به نام «آدولف مرکل». در سال ۲۰۰۷، مرکل نود و چهارمین مرد ثروتمند جهان و ثروتمندترین مرد آلمان محسوب می شد و سرمایه ای دوازده میلیارد دلاری داشت! او که صاحب بزرگ ترین شرکت داروسازی اروپا بود، گستره فعالیتش را وسعت بخشید و به بخش تولید و ساختمان سازی هم راه یافت! از سوی دیگر، در بازار بورس نیز حضوری فعال داشت؛ او فردی بود که همواره به دستاوردهای خویش می بالید؛ اما در سال ۲۰۰۸، تصمیم گرفت که اقدامی مخاطره آمیز انجام دهد!

مرکل اطمینان داشت که شرکت «فولکس واگن» در سراشیبی سقوط قرار دارد؛ بنابراین حرکتی شتابزده و نابخردانه آنجام داد؛ در این بین، مشکلی به وجود آمد؛ زیرا شرکت «پورشه» اقدام به خرید شرکت فولکس واگن کرد و ارزش سهام فولکس واگن به جای کاهش یافتن، به شدت افزایش یافت! در پی این اتفاق، مرکل به دلیل پیش بینی اشتباه و اقدام نابخردانه اش، یک شبه، در حدود ۷۵۰ میلیون دلار را ازدست داد! موضوع بدتر این بود که چندی بعد، مرکل به شدت به پول نقد نیاز پیدا کرد؛ زیرا باید مقداری از بدهی های اصلی اش را تسویه می کرد. این در حالی بود که در سال ۲۰۰۸، بانک ها به هیچ کسی وام نمیدادند. در این زمینه، شما، من، میلیاردرها یا حتی بانکهای دیگر نیز استثناء محسوب نمیشدند! بی شک، اکنون در ذهن شما نیز سؤالاتی مطرح شده است: سؤالاتی از این قبیل: «مرکل چه اقدامی انجام داد؟ آیامنبع جدیدی برای تهیه سرمایه مورد نیازش پیدا کرد؟ از هزینه هایش کاست؟ یا بعضی از شرکتهایش را با ضرر و زیان فروخت؟!»

پاسخ تمامی این سؤالات «خیر» است! مرکل پی برد که در طی این جریانات، سه میلیارد دلار از دارایی اش را از دست داده است؛ بنابراین دیگر ثروتمندترین مرد آلمان محسوب نمیشود و به تدریج در تأمین هزینه های روزمره خانواده اش با مشکل روبه رو خواهد بود. به همین دلیل، یادداشتی برای خداحافظی نوشت. آنگاه به سوی ریل راه آهن رفت و خودش را جلوی قطاری تندرو انداخت! بله، او خودکشی کرد! فقط چند روز پس از مرگ مرکل، خانواده اش پی بردند که درخواستهای او برای گرفتن وام به ثمر رسیده است. به این ترتیب، شرکتهای او نجات می یافتند! اما به راستی، علت مرگ مرکل چه بود؟! آیا آدولف مرکل به دلیل بی پولی درگذشت یا علت خودکشی اش آن بود که پول، معنا و مفهومی فراتر از حد معمول برایش پیدا کرده بود؟! با توجه به اقدام مرکلی، درمی یابیم که پولی برای او هویت و شخصیت می آفرید و به گونهای منبع و منشا احساسی ارزشمندی او محسوب می شد. از این رو، ازدست دادن مقام و جایگاه ثروتمندترین مرد آلمان، چنان برای او آزاردهنده بود که نتوانست این موضوع را تاب بیاورد؛ در نتیجه، با وجود داشتن سرمایه ای نه میلیارد دلاری احساس کرد که انسانی شکست خورده است! شاید با خودتان بگویید که به راستی، مرکل انسانی ضعیف و سست اراده بود. شاید داوری کردن درباره این مرد برای بسیاری از ما کاری آسان باشد؛ اما اکنون، درباره این سؤال بیندیشید: «هرکدام از ما در چه دوره هایی از زندگی مان هویت یا چشم انداز آینده خود را تا این حد به پول وابسته دانسته ایم؟!»

میلیاردری که می خواست بی پول بمیرد
از سوی دیگر، هنوز هم، انسانهایی همچون «چاک فینی» بر روی این کره خاکی حضور دارند. این مرد، امریکایی ایرلندتبار و میلیاردری خود ساخته است.

در هنگام قدم زدن در فرودگاه های سراسر جهان، بیشتر افراد به سوی مکانی خاصی جذب می شوند؛ مکانی که در آن، شیشه های زیبا و درخشان عطرهای گوناگون و کالاهای چشم نواز دیگر به وفور یافت میشود. شاید شما هم این تجربه را داشته باشید و اکنون فکر کنید که این طرح متعلق به چه کسی است! ایده اولیه این مکان ها، ابتدا در ذهن چاک فینی جرقه زد. او در سال ۱۹۶۰ ، فعالیتش را بدون هیچ گونه سرمایه ای آغاز کرد؛ اما در نهایت، میزان فروشش به ۷/۵ میلیارد دلار رسید! مجله «فوربس»، در مرحله ای، فینی را همچون مرکل، یکی از ثروتمندان جهان معرفی کرد؛ اما فینی به راستی انسانی متواضع بود و در سراسر زندگی اش، در بیشتر مواقع، خانه یا خودروی شخصی نداشت! او به شدت از زندگی تجملی پرهیز می کرد و حتی ساعتی ارزان قیمت به مچ دستش می بست. از سوی دیگر، حساب بانکی فینی چندان انباشته نبود؛ به طوری که در دهه هشتاد زندگی اش، شاید فقط اندکی بیشی از یک میلیون دلار در حساب شخصی اش، به نام خود، داشت! اکنون قصد دارم که مهمترین تفاوت میان فینی و مرکل را مطرح کنم: «فینی به جای وابستگی به ذره ذره پولش می کوشید تا ان را به دیگران ببخشد!» در این بخش، با مردی آشنا می شوید که در سی سال اخیر، با به کارگیری ابزاری به نام «پول» تلاش میکند که تغییری سازنده در زندگی دیگران به وجود آورد و تاکنون نیز، در سراسر جهان، انسانهای بسیاری از ثمره نیکخواهی او بهره مند شده اند. این فرد برای آفرینش صلح در ایرلند شمالی، مبارزه با ایدز در آفریقای جنوبی و آموزش کودکان در شیکاگو تلاش های بسیاری انجام داده است. در عین حال، نکته ای شگفت انگیزتر درباره فینی وجود دارد؛ او بیشتر این اقدامات را در گمنامی انجام می دهد؛ زیرا در پی ان نیست که در این زمینه اعتباری به دست آورد. در حقیقت، به تازگی فاش شده است که فینی مسئول به ثمر رسیدن این برنامه های باورنکردنی است! البته بعد از این افشا، او همچنان به فعالیتش ادامه داده است. چاک فینی می گوید: «هدف نهایی ام این است که پس از مرگ، هیچ پولی در حسابم باقی نماند!» بی شک پول برای «آدولف مرکل» و «چاک فینی» دو معنای کاملا متفاوت داشته است؛ اما معنای واقعی پول برای شما چیست؟ آیا شما از پول استفاده می کنید یا پول از شما بهره می برد ؟! همان گونه که بارها گفته ام: «اگر شما بر پولتان تسلط نیابید، بی شک پولی شما بر شما تسلط خواهد یافت.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری