بلاگ

نوزادان نارس عملکرد تحصیلی خوبی دارند

نوزادان نارس عملکرد تحصیلی خوبی دارند

نوزادان نارس عملکرد تحصیلی خوبی دارند : حاصل مطالعات پژوهشگران آمریکایی که بر روی نوزادان متولد شده بین سالهای 1992 و 2002 در ایالت فلوریدا صورت گرفت نشان داد که اکثریت قریب به اتفاق نوزادان نارس از عملکرد تحصیلی خوبی برخوردارند. نوزادان نارس که پیش از هفته 37 بارداری متولد می شوندبا چالش های بسیار جدی و عدیده ای در ابعاد مختلف تکامل مواجه هستند؛ به طوری که والدین این دسته از نوزادان اغلب در مورد کسب مهارت های شناختی فرزندان خود در آینده بسیار نگرانند.

نوزادان نارس

ولی با این حال حاصل جدیدترین مطالعات صورت گرفته در آمریکا موجب دلگرمی و اطمینان خاطر این عده از والدین شده است. گزارش نهایی این مطالعه که در بخش کودکان نشریه انجمن پزشکی آمریکا (جاما) منتشر شد حاکی از آن است که اغلب نوزادان زودرس و حتی بسیار زودرس که با تاخیر وارد مهد کودک می شوند با ورود به مدرسه و آغاز آموزش ابتدایی همانند دیگر کودکان به لحاظ تحصیلی عملکرد موفقی دارند.

تیم تحقیق دانشگاه نورث وسترن آمریکا به سرپرستی دکتر گریک گارفیلد داده های مربوط به 1.3 میلیون کودک متولد شده بین سالهای 1992 و 2002 که در  مدرسه عمومی ایالت فلوریدا ثبت نام کرده بودند را مورد بررسی و ارزیابی قرار داد. در این مدرسه پیشرفت تحصیلی کلیه دانش آموزان از بدو ورود به مهد کودک تا پایان مقطع ابتدایی با استفاده از آزمون هایی به طور مستمر مورد ارزیابی قرار گرفت.

از میان 1.3 نوزاد متولد شده در طول این دهه نوزادان بسیار زودرسی که در هفته 25 بارداری و پس از آن متولد شده بودند در پاسخ به این تست های استاندارد موفق عمل کرده  و در مقایسه با گروه کودکانی که به صورت ترم متولد شده بودند، (زایمان در فاصله بین هفته 37 تا چهلم ) تقریبا به امتیازات یکسانی دست یافتند.

23 بارداری متولد شده بودند دو سوم آنها بدون هیچ تاخیری وارد مهدکودک شده اند. ضمن آنکه این کودکان نه تنها در دوران مدرسه به لحاظ عملی و تحصیلی با هیچ مشکلی مواجه نبوده و عملکرد کاملا موفقی داشتند بلکه 1.8 درصد از آنها نیز دارای ضریب هوشی بالا و به عنوان استعدادهای بسیار درخشان مدرسه شناخته شدند. پژوهشگران در پایان توضیحات خود خاطر نشان کردند : ” اگر چه 1.8 درصد در مقایسه با 9.5 درصد دانش آموز دارای ضریب هوشی بالا از گروه نوزادانی که به صورت ترم و در چهلمین هفته بارداری متولد شده بودند بسیار ناچیز است ولی با در نظر گرفتن این حقیقت که نوزادان نارس تقریبا دو برابر کمتر از نوزادان ترم در رحم مادر خود زندگی کرده اند این رقم بسیار زیاد و شگفت آور است.”

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع می توانید سوالات خود را از پرستار کودک بپرسید.

منبع: topsante

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری