نوزاد با نگاه به چهره شما چه می بیند؟

نوزاد

نوزاد با نگاه به چهره شما چه می بیند؟

گروهی از دانشمندان سوئدی به مدتی طولانی به تحقیق و بررسی در این زمینه پرداخته اند. این محققان به مدد فناوری های نوین و پیشرفت دانش پزشکی در حوزه بینایی کودک موفق شدند آنچه که یک نوزاد دو یا سه روزه از چهره یک فرد در فاصله های مختلف می بیند را دقیقا به همان صورت شبیه سازی کنند.

حاصل تحقیقات دانشمندان سوئدی حاکی از آن بود که یک نوزاد دو یا سه روزه قدرت بینایی واضحی ندارد. ولی قدرت بینایی او با گذشت هفته ها و ماه ها به تدریج بهبود و افزایش می یابد. البته فاصله نیز در این میان نقش مهمی دارد: یک نوزاد دو روزه در فاصله 30 سانتی متری کمابیش قادر به تشخیص حالات عاطفی چهره والدین است در حالیکه این تصویر با افزایش فاصله  و دور شدن چهره به تدریج محوتر می شود. به این ترتیب رفتار غریزی والدین که برای برقراری ارتباط با نوزاد چهره خود را به او نزدیک می کنند نیز دقیقا نشات گرفته از همین پدیده است!

آیا نوزاد قادر به درک آنچه می بیند هست؟

درک یک نوزاد از حالات مختلف چهره هنوز برای داشنمندان جزء مسایل ناشناخته مانده است. در واقع این سوال همچنان مطرح است که یک نوزاد دو یا سه روزه تا چه حد قادر به تشخیص و شناسایی حالات مختلف چهره است و آیا این حالات مختلف عاطفی برای او دربردارنده مفهومی نیز هستند یا خیر. ولی به طور مسلم می دانیم که نوزاد به تدریج و با گذشت زمان بهتر می تواند عواطف را از حالات مختلف چهره شناسایی و آنها را درک کند. در حقیقت توانایی نوزاد در پاسخگویی به لبخند مادر بهترین دلیل برای اثبات این ادعاست.

منبع: babyfrance/ ترجمه: لیلا مالکی


خانم دکتر

مرکز پارسیان آوید توسط پرسنل با مدرک تحصیلی مرتبط و کارشناسی با سابقه ۲۵ سال خدمت در مراکز درمانی و حرفه ای زیر نظر وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی راه اندازی شده و با استفاده از تجربیات تخصصی و فوق تخصصی با اعزام نیروهای حرفه ای و آموزش دیده خود ، افنخار رضایتمندی شما برای مراقیت از عزیزانتان را جهت تامین نیازهای شما دارا می باشد

دیدگاه خود را بنویسید