بلاگ

نوزاد نارس

پرستار کودک

نوزاد نارس

نوزاد نارس : حالا که به هشت ماه بارداری رسیده اید و شمارش معکوس را آغاز کرده اید و احساس راحتی بیشتری دارید، بهتر است بدانید که این روزها برای جنینتان بسیار مهم است بانوانی که قبلا نوزاد نارسی را به دنیا آورده اند یا بانوانی که سقط های مکرر داشته اند یا با خونریزی واژنی و انقباضات شدید مواجه هستند در خطر زایمان زودرس قرار دارند. آگاهی از این که در چنین موقعیتی چه باید کرد، می تواند ترس و اضطراب شما را کاهش دهد و کمک کند تا راحت تر با اوضاع کنار بیاید.

نوزاد چند هفته ای نارس است؟

به طور کلی نوزادی که قبل از هفته 36 بارداری به دنیا آید، نارس است . البته با استفاده از تکنولوژی امروزی، نوزادان 26 هفته ای نیز سالم می مانند. علاوه بر تاریخ و زمان به دنیا آمدن نوزاد، بلوغ سیستم عصبی ماهیچه ای و فیزیکی و الگوهای رفتاری نیز “نارس بودن نوزاد” و سن جنینی او را مشخص می کند. آزمایش میزان بالارد یک آزمایش مشاهده ای است که طی شش ساعت بعد از تولد توسط متخصص اطفال یا نرس برای ثبت میزان نارس بودن نوزاد انجام می شود. این آزمایش به نوزاد برای هر یک از  13 صفتی  که به صورت سیستم عصبی ماهیچه ای و بلوغ فیزیکی تقسیم شده اند، امتیازی بین صفر تا 4 می دهد. این آزمایش بعد از 24 تا 48 ساعت تکرار می شود.

 

نشانه های زایمان نارس و راه کار

نشانه هایی که می توانند با زایمان نارس  ارتباط داشته باشند، یعنی انقباضات دردناک شبیه به عادت ماهانه، خونریزی، ترشح مایعات از واژن یا احساس یبوست شدید را جدی بگیرید. و در صورت بروز چنین حالاتی با پزشک تماس بگیرید. اگر تحرک جنینتان را برای بیش از شش ساعت احساس نکردید و سردرد شدیدی داشتید که باعث دیدن لکه هایی در مقابل چشمانتان شد یا اگر انگشتان و مچ هایتان ناگهان ملتهب شدند، سریعاً پزشک را مطلع کنید. این علائم معمولاً به معنای بستری شدن در بیمارستان برای کاهش پیچیدگی هاست و احتمالاً موعد زایمان را نزدیک تر می کنند.

چگونگی کنار آمدن با نوزاد نارس

سعی کنید هر چه سریعتر نوزادتان را ببینید

نوزادتان را لمس کنید، برایش اسباب بازی بیاورید تا ارتباط با شما را احساس کند.

با مامای خود درباره تغذیه با شیر مادر صحبت کنید

درباره مراقب کانگرویی و سیاست بیمارستان راجب به آن سوال کنید

درباره چگونگی احساسات خود خصوصاً با همسرتان صحبت کنید

پدر و مادربزرگ و فرزندان دیگرتان را برای ملاقات با نوزاد به بیمارستان ببرید

سعی کنید وقت بیشتری را برای بودن با نوزادتان ترتیب دهید

تولد نوزاد و به خانه آمدن او را جشن بگیرید

هرگز دعا کردن را فراموش نکنید

انتظار چه چیزی را داشته باشیم:

  • افسردگی و احساس ناتوانی در کنار آمدن با اوضاع
  • احساس گناه
  • پدر و مادربزرگ مضطرب
  • بسیار حساس به آنچه افراد دیگر می گویند
  • با نوزادتان رابطه احساسی برقرار نمی کنید
  • تاخیر در بهبودی
  • از دست دادن اشتها

غذایی برای تفکر

آیا برای خواب مشکل دارید؟ آیا انقباض عضلات پا را احساس می کنید؟ آیا دچار انقباضات دردناک براکستون هیکز هستید؟ در چنین شرایطی بهتر است خوراکی های را برای خودن انتخاب کنید که سرشار از منیزیم باشند، مثل سبزی های خشک، ماکارونی، آووکادوو، موز، توت فرنگی و مغزها خصوصاکنجد.

چگونه کنار آمدن با اوضاع؟

این مسئله ممکن است برای کارکنان بخش مراقبت های ویژه نوزادان نارس روندی روزانه باشد، اما برای شما به عنوان یک والد بسیار خسته کننده و پر اضطراب خواهد بود. از پرسیدن سوال احساس شرمندگی نکنید و درخواست اطلاعت کنید. آگاهی از اوضاع ضروری است و این حق شماست. از تلاش برای آنچه برای نوزادتان بهترین است، دست نکشید. در صورتی که وضعیت نوزادتان به اندازه کافی تثبیت شده است. از مراقبت مادر کانگرویی بهره ببرید. بنابراین در انجام آن پافشاریکنید. شیر دوش خوبی تهیه کنید وشیر خود را ذخیره کنید تا نوزادان بتواند از آن تغذیه کند، شاید این کار بهترین کاری باشد که می توانید برای نوزادان انجام دهید.

آیا این دوباره اتفاق می افتد؟

در واقع، وقوع دوباره ی تولد نوزاد نارس به علت بروز آن بستگی دارد. ممکن است، عوامل ژنتیکی یا علت خاص غیر قابل تشخیصی باعث بروز آن شده و دوباره اتفاق افتد. ولی زمانی که دلایل پزشکی مثل فشار خون یا بارداری دوقلویی داشته باشد احتمال اینکه دوباره اتفاق بیافتد کمتر است. اما مراقبت دقیق از بارداری های بعدی ضروری است.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این مطلب از پرستار کودک راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری