بلاگ

نکاتی در مورد تغذیه کودکان

مغز اولین عضو بدن است که مواد مغذی را جذب میکند و به اصطلاح یک عضو بسیار گرسنه است. اگر به دنبال این هستید که فرزند تان در مدرسه عملکرد بهتری داشته باشد و نمره های بهتری کسب کند به رژیم غذایی او نگاهی دوباره بیندازید. محققان هر روز بیش از پیش بر اهمیت مواد غذایی در روند رشد مغز تاکید می کنند.

تغذیه کودکان

هوشمندانه به کودک تان شام بدهید: هوشمندانه غذا خوردن در وعده شام از اهمیت بسیاری برخوردار است. شام به طور معمول تنها وعده غذایی است که در ان کودکان با بزرگسالان غذا می خورند و می توانند مواد غذایی مختلفی را امتحان کنند. متخصصان تغذیه بر این باورند که گفته های والدین تاثیر چندانی ندارد و کودکان معمولا غذاهایی را می خورند که پدر و مادر در حال خوردن آن هستند. برای وعده  شام می توانید غذاهایی تدارک ببینید که عملکرد مغز را بهتر کنند از جمله، گوشت و تامین آهن و روی. کمبود اهن یکی از شایعترین موارد سوءتغذیه در میان کودکان است. عملکرد ضعیف کودکان در مدرسه یکی از نشانه های کمبود آهن است. حتی کمبود جزئی اهن نیز می تواند به کاهش عملکرد شناختی در کلاس منجر شود. این کمبود در درجه اول بر سطح تمرکز و توجه کودک اثر می گذارد. گوشت بدون چربی یکی از بهترین منابع اهن است که برای تامین اهن فرزند تان می توانید آن را در وعده شام بگنجانید. مقدار مصرف گوشت اهمیت چندانی ندارد؛ اگر در روز ۳۰ گرم گوشت بخورید می توانید مابقی پروتئین مورد نیاز بدنتان را از مواد غذایی دیگر تامین کنید. به علاوه، گوشت سرشار از روی است. حتی کمبود جزئی روی نیز باعث بروز اختلالات حافظه می شود.

تغذیه بعد از مدرسه: کودکان بعد از مدرسه نیاز دارند دوباره انرژی به دست آورند. برای اینکه کودک تان برای کارهای بعد از مدرسه و انجام تکالیفش شارژ شود، این خوراکیها را فراموش نکنید: برای نوشیدن آب تشویقش کنید از اینکه کودکان در طول ساعات مدرسه اینقدر کم آب مینوشند، متعجب میشوند. آب از جمله مواردی است که در تغذیه کودکان اغلب نادیده گرفته می شود. این در حالی است که کودکان در حالت دی هیدراته یا کم آبی در مدرسه به سر میبرند. کم آبی بدن، حتی درحالت خفیف باعث افزایش بی توجهی، بی حالی و تحریک پذیری کودک می شود. به علاوہ، کم ابی موجب حس گرسنگی کاذب در کودک شده و او را به خوردن مواد غذایی بی ارزش وا می دارد، بنابراین نوشیدن آب را در برنامه غذایی پس از ساعات مدرسه فرزند تان بگنجانید.

غلات سبوس دار غنی شده را فراموش نکنید: حتی اگر کودک قبل از مدرسه یک صبحانه کامل خورده باشد، غلات سبوس دار غنی شده گزینه مناسبی برای میان وعدہ است غلات سبوسیدار سرشار از فولات و کربوهیدراتهای پیچیده است و پروتئین مورد نیاز کودک راتامین میکند، غلات غنی شدہ منبع ویتامین B۱۲ است و به تقویت حافظه کودک کمک می کند. سعی کنید از غلات سبوس دار در کنار کشمش و بادام زمینی استفاده کنید.

اشتراک گذاری پست

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تماس با خدمات پرستاری