بلاگ

نکته های مهم درباره ی دیابت

دیابت بیماری است که بدن قادر به تولید یا استفاده مناسب و ذخیره گلوکز (نوعی قند) نیست. در این حالت میزان گلوکز در جریان خون باقی مانده و در نتیجه قند خون بیشتر از حد طبیعی می شود.

دیابت

دیابت دارای دو نوع است؛ در دیابت نوع اول تولید انسولین به طور کامل در بدن متوقف می شود.

انسولین هورمونی است که به بدن کمک می کند که از گلوکز موجود در غذا استفاده کرده و از آن انرژی به دست آورد

افراد مبتلا به این دیابت باید به طور روزانه انسولین، به خود تزریق کنند تا دچار مشکل نشوند. این نوع دیابت معمولا در کودکان و نوجوانان بروز می کند اما در عین حال امکان بروز آن در کلیه سنین وجود دارد.

دیابت نوع دوم نیز زمانی بروز می کند که بدن قادر به تولید انسولین کافی نیست و یا نمی تواند به طور مناسب از انسولینی که در بدن تولید می شود استفاده کند.

این نوع دیابت اغلب در افراد بالای 40 سال، افراد مبتلا به اضافه وزن و افرادی که سابقه ارثی دارند بروز می کند. با این وجود امروزه جوانان زیادی به این نوع دیابت نیز مبتلا می شوند.

افراد مبتلا به دیابت اغلب علائم زیر را دارا هستند.این علایم شامل تشنگی زیاد، تکرر ادرار، کاهش وزن، گرسنگی زیاد، تار شدن بینایی، تحریک پذیری، کرخی و سوزش دستها یا پاها، عفونت دائمی پوست، مثانه و لثه ها، زخم هایی که هرگز بهبود پیدا نمی کنند و خستگی شدید است.

در برخی موارد هیچ علائمی از بیماری موجود نیست. این حالت معمولا در مورد دیابت نوع دوم اتفاق می افتد. در این مورد فرد مبتلا می تواند چند ماه و یا حتی چند سال فاقد هیچ نشانه ای از وجود بیماری زندگی کنند. بروز این نوع دیابت آنقدر به تدریج صورت می گیرد که علائم آن ممکن است هرگز مشخص نشود.

هر فردی ممکن است به دیابت مبتلا شود ولیکن افرادی که ارتباطات نزدیکی با این بیماری دارند، بیشتر در معرض ابتلا به آن هستند.

سایر عوامل خطرزا شامل چاقی، کلسترول بالا، فشار خون بالا و عدم فعالیت فیزیکی است؛ همچنین با افزایش سن افراد امکان ابتلای آنها به این بیماری افزایش می یابد. افراد بالای 40 سال که دچار اضافه وزن نیز هستند بیشتر به این بیماری مبتلا می شوند،

اگرچه ابتلا دیابت نوع دوم در میان نوجوانان رو به افزایش است. به علاوه در زنانی که در حین بارداری مبتلا به دیابت می شوند (این حالت موسوم به دیابت بارداری است) احتمال ابتلا به دیابت کامل به نسبت بیشتر است.

در مورد درمان این بیماری باید گفت که اقدامات خاصی وجود دارد که هر فرد دیابتی چه از نوع اول و چه از نوع دوم برای سلامت بودن باید انجام دهد.

آنها همچنین باید یک برنامه غذایی ویژه دارا باشند. آنها باید به میزان فعالیت فیزیکی خود در طول روز توجه دارا باشند چرا که تحرک بدنی می تواند به بدن در استفاده بهتر از انسولین کمک کند بنابراین بدن می تواند گلوکز را برای تمام سلولهای بدن به انرژی تبدیل کند.

به علاوه تمام بیماران مبتلا به دیابت نوع اول و برخی از افراد مبتلا به دیابت نوع دوم نیازمند تزریق انسولین هستند.

برخی از افراد مبتلا به دیابت نوع دوم قرص هایی مصرف می کنند که این قرصها یا به بدن کمک می کنند که انسولین بیشتر تولید کند و یا در تولید بهتر انسولین در بدن نقش دارد.

برخی افراد مبتلا به دیابت نوع 2 می توانند بیماری خود را فاقد نیاز به مصرف دارو و تنها با رعایت رژیم غذایی مناسب و فعالیت جسمی مطلوب کنترل کنند.

هر بیمار دیابتی باید حداقل هر 6 ماه یکبار به یک پزشک متخصص مراجعه کند. وی همچنین باید به طور دوره ای با سایراعضای یک تیم درمان دیابت از جمله یک مربی پرستاری دیابت و یک متخصص تغذیه برای کمک به تهیه برنامه غذایی ملاقات داشته باشد.

همچنین بهتر است به یک متخصص فیزیولوژی برای کمک به تهیه یک برنامه ورزشی و نیز به یک مددکار اجتماعی، روانشناس یا هر متخصص بهداشت روانی دیگر برای مواجهه و کنترل استرس و چالش های ناشی از زندگی کردن با یک بیماری مزمن مراجعه کند.

از سوی دیگر هر بیمار دیابتی باید به طور منظم وضعیت بینایی خود را آزمایش کند (حداقل سالی یکبار) به طوری که مطمئن شود هر نوع مشکل بینایی مربوط به بیماری وی در مراحل اولیه تشخیص داده شده و قبل از اینکه جدی شود، اقدام به درمان آن نماید.

به علاوه بیماران دیابتی باید یاد بگیرند که چطور میزان گلوکز خون خود را اندازه گیری کنند. اندازه گیری و ارزیابی روزانه مشخص می کند که برنامه غذایی، برنامه ورزشی و برنامه دارویی تا چه حد در متعادل نگه داشتن میزان گلوکز خون بیمار مؤثر بوده است.

علت با اهمیت بودن این ارزیابی ها و آزمایش های دقیق و دوره ای این است که عدم کنترل و یا کنترل نامناسب می تواند منجر به مشکلات و ناراحتی های بلند مدت مانند حملات قلبی، سکته های مغزی، نابینایی، مشکلات کلیوی، آسیب رگ های خونی، آسیب سلول های عصبی و عقیم شدن در مردان شود. اما خوشبختانه، مطالعات انجام شده در بیش از 10 سال نشان داده است که اگر افراد گلوکز خون خود را تا حد امکان در سطح طبیعی نگهدارند، می تواند خطر ابتلا به این مشکلات را تا 50 درصد یا بیشتر کاهش دهند.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری