بلاگ

هشت منبع غذایی سرشار از فولات

این ماده مغذی اگربه صورت مکمل خورده شود به آن اسید فولیک و در صورتی که در مواد غذایی وجود داشته باشد، به ان فولات یا ویتامین ب 9 میگویند. جذب ویتامین “ب” برای مادر بسیار مهم و حیاتی است و به بدن برای ساخت و حفظ سلول های جدید، بویژه گلبول های قرمز که وظیفه اکسیژن رسانی به سلول هایبدن مادر و جنین را دارد، کمک می کند. ویتامین ب 9 از تغییرات “دی ان ای” که باعث ابتلا به انواع سرطان ها می شود  جلوگیری کرده،همچنین از بدن در برابر بیماری های قلبی محافظت می کند. با مصرف این ماده حیاتی و مهم می توانید از بروز بسیاری نقص های مادرزادی مانند “اسپینا بیفیدا” که در روزهای ابتدایی جنین را مبتلا می کند، جلوگیری کنید. به همین دلیل پزشکان به مادران باردار توصیه می کنندروزانه 400 میکروگرم قبل از بارداری و 600 میکرو گرم در دوران بارداری و 500 میکروگرم در دوران شیردهی ویتامین ب9مصرف کنند.

مواد سرشار از فولات

حبوبات

دریک فنجان حبوبات پخت شده، مانند لپه و عدس حدود 250 تا 350 میکروگرم ویتامین ب 9 وجود دارد  که منبع بسیار خوبی برای تامین این ماده حیاتی است. حبوبات حاوی پروتئین بدون چربی، فیبر، ویتامین ب 9 و مواد مغذی دیگر است که به سلامت بارداری کمک می کند.

چند پیشنهادبرای سرو خوشمزه

به راحتی می توانید سوپ لوبیا، عدس و لپه بپزید یا به صورت نیمه آماده از سوپر مارکت تهیه کنید. (فقط مراقب باشید سوپی که انتخاب می کنید کم نمک باشد) از مصرف لوبیا سیاه و سفید، لوبیا چیتی و لوبیا قرمز با ادویه تند مکزیکی روی سالاد خود لذت ببرید می توانید آن را با گوجه له شده، گشنیز و پنیر مخلوط کرده و مانند چاشنی باسیب زمینی و یا به عنوان یک غذای جانبی ساده با برنج میل کنید. میتوانید نخود را به تنهایی پخته و به عنوان میان وعده مصرف کنید. عدس را به سوپ سبزیجات و سالاد غلات خود اضافه کنید. پوره نخود سبز و لپه را با روغن زیتون و سیر مخلوط کرده، روی خلال های نان پیتا(تافتون) یا روی ساندویچ گیاهی بمالید و نوش جان کنید.

آووکادو

آووکادو منبع عنی چربی اشباع نشده و مفید برای قلب، همچنین حاوی فیبر و ویتامین ایی است. یک فنجان پر از تکه های این میوه خوشمزه 120 میکروگرم ویتامین ب 9 کنید.

چند پیشنهاد برای سرو خوشمزه

ممکن است شما گواکامولی (آووکادو له شده و مخلوط با پیاز، گوجه، فلفل و چاشنی مورد علاقه) را امتحان کرده باشید. در بسیاری از غذاهای مکزیکی آووکادو وجود دارد. تکه های آووکادو به هر شکلی که روی ساندویچ ریخته شود بسیار خوشمزه است. آووکادو را با کنگر فرنگی، مرکبات امتحان کنید. پوره آنرا با آب لیموترش، سیر، گشنیز به عنوان سس پاستا سرو کنید. آووکادو له شده را نیز می توانید برای چرب تر کردن سوپ گوجه فرنگی استفاده کنید. ممکن است عجیب به نظر برسد ولی چند قطعه آووکادو را به ماست میوه ای مورد علاقه خود اضافه کنید تاخوشمزه تر و نرم تر شود.

اسفناج

یک فنجان اسفناج خام حاوی 58 میکروگرم ویتامین ب 9 است. اسفناج را کمی بپزید. در یک فنجان اسفناج پخته  مقدار زیادی معادل 263 میکروگرم ویتامین ب 9 وجود دارد.

چند پیشنهاد برای سرو خوشمزه

را ههای بسیار زیادی برای سرو اسفناج خام و پخته جهت بالا بردن میزان ویتامین ب 9 در رژیم غذایی شما وجود دارد. می توانید سالاد اسفناج ساده یا اسفناج بخارپز را به عنوان غذای جانبی  مصرف کنید، کمی برنج قهوه ایی، زغال اخته خشک، گردو له شده، کمی سرکه بالزامیک و پنیر پارمزان رنده شده به آن اضافه نمائید.

علاوه بر سالاد یا غذای جانبی می توان از برگ های کوچک و تازه اسفناج در انواع سوپ ها، خورش ها، پلو یا مخلوط غلات استفاده کرد. اسفناج مایه مناسبی برای پر کردن ساندویچ ها به شمار می آید، از آن در کیک ذرت محتوی گوشت و گوجه فرنگی و ادویه، لازانیا، کیک میوه ای با قطعات تخم مرغ استفاده می کنند. گوشت قرمز، مرغ یا ماهی کبابی را در لایه ایی از اسفناج بخارپز بخوابانید و اجازه دهید در آن خیس بخورد و خوشمزه شود.

کلم بروکلی

یک قطعه کلم بروکلی پخته شده حاوی 40 میکروگرم ویتامین ب 9 است. در حالی که یک فنجان کلم بروکلی پخته و له شده 268 میکروگرم ویتامین ب 9 دارد.

چند پیشنهاد برای سرو خوشمزه

ساقه کلم بروکلی حاوی مقدار زیادی ویتامین ب 9 است پس آن را دور نریزید؟

برای آماده کردن و استفاده از ساقه کلم بروکلی از یک تیغه یا چاقوی تیز برای تمیز کردن قسمت های سفت لایه بیرونی آن استفاده کنید. سپس ساقه ها را به صورت برش های باریک، تکه تکه یا خرد شده در آب سبزیجات پخته بریزید. می توانید آن را به صورت خام در سالاد یا پخته و به عنوان میان وعده میل کنید. ساقه ها را همراه ادویه مورد علاقه خود در سوپ یا خورش بریزید، می توانید آن را همراه سیب زمینی سرخ شده میل کنید. آن را بخارپز کرده و با آب لیمو ترش، پنیر رنده شده یا همراه غذاهای گیاهی دیگر نوش جان کنید. می توانید آن را با روغن زیتون در دمای 400 درجه در فر، کباب کنید تا رنگ آن قهوه ای شود.

مارچوبه

در نصف فنجان 134 میکروگرم و در چهار شاخه باریک مارچوبه 89 میکروگرم ویتامین ب 9 وجود دارد. مارچوبه در لیست سبزیجات، حاوی بیشترین مقدار ویتامین ب 9 است.

چند پیشنهاد برای سرو خوشمزه

قبل از پخت مارچوبه، آن را آماده کنید قسمت انتهایی و سفت آن را تمیز کرده و از یک تیغه برای تمیز کردن و کندن پوست سفت باقی مانده روی ساقه آن استفاده کنید. می توانید مارچوبه پخته را به عنوان میان وعده یا دسر همراه با آب لیموی ترش یا سرکه انگور میل کنید. مارچوبه بخار پز همراه تخم مرغ غذای کاملی است.نوک ساقه سفت مارچوبه با تخم مرغ آب پز ، یا تخم مرغ سرد سفت شده به صورت سرد سرو شود. مارچوبه در غذاهایی که ماده اولیه آنها تخم مرغ است، مانند کوکو ها یا غذاهای لایه ای استفاده می شود. مارچوبه همراه با پنیر پارمزان در پاستا و غذای برنجی ترکیب بسیار مناسبی است، مانند بیشتر سبزیجات می توان مارچوبه را همراه با کمی روغن زیتون در فر با دمای بالا کباب کرد تا رنگ آن قهوه ای شود. می توانید باقیمانده مارچوبه بخارپز و کباب شده را برای خوشمزه تر شدن به سالاد اضافه کنید، همچنین به صورت ساده کنار سالاد با چاشنی سرکه لیمویی نوش جان کنید.

چغندر قرمز (لبو)

دو قطعه لبو به ضخامت 5 سانتی متر حاوی 80 میکروگرم و نصف فنجان شلغم برش خورده حاوی 68 میکروگرم ویتامین ب 9 است.

چند پیشنهاد برای سرو خوشمزه

برای حفظ رنگ طبیعی آن می توانید لبوی تازه را با پوست و ساقه کوچک انتهای آن بخار پز یا کباب کنید و پس از پختن با چاقوی تیز پوست آن را جدا کنید. لبوی کبابی یا رنده شده خام طعم شیرینی به سالاد می دهد و می توانید به عنوان دسر میل کنید، این ترکیب بخصوص با پنیر، شوید، مرکبات و سبزیجات تند و تلخ یا کاسنی فرنگی بسیار خوشمزه است. طعم شیرین و طبیعی لبو آن را در لیست مواد اولیه آبمیوه های طبیعی قرار می دهد.

پرتغال

یک پرتغال بزرگ حاوی 50 میکروگرم و 3.4 فنجان آبمیوه های تجاری حاوی 35 میکروگرم ویتامین ب 9 است.

چند پیشنهاد برای سرو خوشمزه

پرتقال میان وعده ای است که همه جا در دسترس است. اضافه کردن پرتغال پوست کنده و قطعه قطعه شده با سالاد آن را خیلی خوشمزه تر می کند. سرو پرتقال کنار گوشت قرمز، مرغ یا غذای دریایی کباب شده طعم منحصر به فردی به آن می دهد. می توانید چند تکه پرتقال تازه را در پارچ یا لیوان آب معدنی بریزید و زمانی که نوشیدنی تمام شد، همه تکه های پرتقال را آرام آرام میل کنید.

تخمه آفتاب گردان

نصف فنجان مغز تخمه آفتابگردان حاوی مقدار زیادی ویتامین ب 9 معادل 150 میکروگرم است، همچنین حاوی چربی مفید برای سلامت قلب، پروتئین، فیبر، و بسیاری از ویتامین ها و مواد مغذی حیاتی و مفید است.

چند پیشنهاد برای سرو خوشمزه

تخمه آفتاب گردانمیان وعده ایی خوشمزه و در دسترس است. میتوانید آن را روی سالاد یا ماست خود بریزید، یا قبل از پخت کیک و نان به خمیر آن مغز تخمه آفتاب گردان اضافه کنید. آن را روی پاستا و سبزیجات و سالاد بریزید، یا آن را خرد کرده و در مواد سوخاری مرغ و ماهی استفاده کنید. کره تخمه آفتاب گردان را روی نان، سیب و کرفس بریزید و در هر غذایی که لازم است از این کره استفاده کنید.

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری