بلاگ

همه نکاتی که باید درباره حجامت بدانید

در گذشته های دور که امکانات جراحی وجود نداشت و جراحی به شکل امروزی مقدور نبود، حکمای طب سنتی با یک تیغ و خون گیری طبق – اصول مشخصی، بسیاری از دردها و بیماری ها را درمان می کردند. حالا هم که طب مدرن همه جور امکاناتی دارد، هنوز راه و رسم حجامت از میان نرفته و هستند کسانی که نسبت به آن علاقه نشان دهند. شاهد این ادعا فعالیت مراکز مختلف حجامت است که مراجعان خاص خودشان را دارند و سرشان شلوغ است.

حجامت

هر مکتب طبی برای مداوای بیماری هارویکرد و روشی دارد. روشهای درمان در طب سنتی به سه دسته کلی طبقه بندی می شود؛ دسته اول روشهایی را دربرمی گیرد که با اصلاح سبک زندگی سعی می کنند زمینه مشکل را برچینند تا درمان حاصل شود. اصلاح روش تغذیه و رعایت تدابیرمختلف در این مجموعه می گنجند. دسته دوم درمان بیماریها با انواع و اقسام داروهاست. منظور از داروها تنها داروهای گیاهی نیستند، چرا که در طب قدیم غیراز داروهای گیاهی، داروهای معدنی و حیوانی هم به کار گرفته می شده است. دسته سوم به «دست کاری»ها یا به اصطلاح «اعمالی یداوی» اختصاص پیدا می کند. همان طور که از اسمش برمیاید، به کارهایی که جهت درمان با دست صورت می پذیرد، دستکاری گفته می شود. مثلاماساژ و انواع جراحیها مثل حجامت، زالواندازی و غیره. حکمای طب سنتی در مواجهه با بیماری تاکیدشان بر این بوده که تا حد امکان با اصلاح سبک زندگی بیماری را درمان کنند. اگر کافی نبود، سراغ داروهای ساده می رفتند که فقط از یک نوع گیاه یا ماده تهیه میشود. در مرحله بعد داروهای ترکیبی که از چند گیاه یا ماده تشکیل می شود. درنهایت اگر لازم باشد روش های پیچیده تری همچون جراحی ها از جمله حجامت به کار بسته می شود.

انواع حجامت

دونوع حجامت وجود دارد؛ حجامت خشک یا بدون شرط (بدون تیغ)و حجامت باشرط (باتیغ)، حجامت خشلک همان بادکش است که تقریبا همه با آن آشنایی دارند. اما بعضی به اشتباه تصور می کنند حجامت با تیغ صرفا در ناحیه پشت یا کمرانجام می شود. در حالی که وضعیت بیمار و تشخیص پزشک متخصصی محل حجامت را تعیین می کند. به عبارت دیگر در هر قسمتی یا عضوی از بدن حجامت ممکن است. حجامت در واقع نوعی جراحی به خصوصی است که طی ان یک نقطه از بدن را با تیغ خراش می دهند تا خون و مواد زاید دیگر بدن، خارج شود و درنتیجه بیمار بهبود یابد. اما مساله به این سادگی ها هم نیست. حجامت کار بسیار ظریف و دقیقی است که انجام ان به دانش و مهارت فوق العاده نیاز دارد. فرض کنید پوست، مثل سه کاغذ نازک باشد که روی هم قرار گرفته اند. در طب سنتی توصیه اکید این است که پوست باید طوری خراش داده شود که دو ورق اول بریده شود ولی ورق سوم نه! از همین نکته باریک، می شود میزان حساسیت این عمل را درک کرد.

خون دادن باحجامت فرق دارد؟

در ظاهر این طور به نظر می آید که در هر دو فرایند اهدای خون و حجامت مقداری خون از بدن خارج میشود. تصور عموم بر این است که در هر صورت نتیجه یکسانی حاصل میشود می توان این دو را،نتخاب کرد. حال آنکه واقعیت خون گرفته میشود ولی در حجامت سازوکار دیگری دخیل است. به این ترتیب که با بادکش کردن در یک نقطه احتقان و پرخونی ایجاد می شود سپس با خراشی مقداری خون همراه با سایر مواد زاید در کاپ جمع میشود. شاید دانستن این نکته جالب باشد که باحجامت مویرگهای سیاهرگی، سرخرگی و لنفی خراش داده می شوند و مایعی که درون کاپا جمع می شود، در حقیقت خون این رگ ها به اضافه مایع میان بافتی است.

چه کسانی می توانند حجامت کنند؟ در طب قدیم از روی رنگ صورت به مشکل و ناراحتی پی می بردند. مثلا صورت سفید و رنگ پریده نشانه غلبه خلط بلغم، صورت زرد نشانه غلبه خلط صفرا، صورت سیاه و تیره نشانه غلبه خلط سودا و صورت قرمز نشانه غلبه خلط دم بوده است. از میان اینها دموی مزاج ها (کسی که صورت سرخی دارد) بیشتر به حجامت نیاز دارند. در واقع با از دست دادن مقداری خون، میزان خون در بدن شان تعدیل می شود.

افرادی که دچار مشکلی فشار خون بالا هستند با از دست دادن خون مشکل شان تا حدی بهبود پیدا می کند. افرادی که دچار کلسترول، اوره و تری گلیسیرید بالای خون هستند هم حجامت برایشان مفید است.

خانم هایی که دچار اختلالات قاعدگی مثل بی نظمی در قاعدگی هستند یا در دوران قاعدگی خون زیادی از بدنشان دفع می شود، می توانند حجامت کنند. اما حجامت خشک برایشان بهتر خواهد بود.

افرادی که صورتهای پرجوشی دارند، می توانند با حجامت چانه مشکل شان را برطرف کنند. البته در این نوع از حجامت چانه خراش داده نمیشود بلکه با استفاده از سوزن در نقاط به خصوصی خون دفع می شود. ذکر این نکته ضروری است که این نوع حجامت در صورتی که اشتباه انجام شود، نه تنها جوشهای صورت را برطرف نمی کند، بلکه آن را بیشتر و ملتهب تر هم می کند

افرادی که دچار گرفتگی های عضلانی می شوند، می توانند از حجامت خشک استفاده کنند. حجامت در افرادی که به دلایل مختلف در معرضی سکته قلبی هستند، می تواند از بروز سکته جلوگیری کند. فاکتورهای انعقادی با ایجاد لختگی خون موجب بروز سکته می شود. از طرفی همین فاکتورهای انعقادی در بند آمدن خون موثر هستند و به کمک میایند. بعد از هر حجامت بخشی از این فاکتورها خرج بند آمدن خون می شوند و از بروز سکته جلوگیری می کنند.

چه کسانی نباید حجامت کنند؟

حجامت برای بعضی افراد ممنوع است. این ممنوعیت وقتی شدت می گیرد که قرار باشد با تیغ انجام شود.

کودکان زیر دو سال

افراد مسن بالای ۶۰سال

خانمهای باردار

خانمها وقتی در دوران قاعدگی به سر می برند.

افرادی که دچار بیماری های سختی مانند سرطان هستند، به خصوصی سرطانهای پیشرفته

افرادی که دچار ضعف عمومی بدن هستند، نبایدحجامت کنند

زمان مناسب ونامناسب برای حجامت

در طول سال بهترین زمان برای حجامت کردن، فصل بهار است و در فصل بهار ماههای اردیبهشت و خرداد زمان مناسب و ایده ال حجامت به شمار میایند. در مقابل حکمای طاب قدیم معتقد بودند در بعضی زمان های سال عمل حجامت مفید نیست و حتی ممکن است مضراتی را هم به دنبال داشته باشد. آنها این طور استدلال می کردند که ماه همان طور که باعث جزر و مد آب می شود، بر فشار خون هم تاثیر میگذارد. اوقات دیگری هم هست که فرد نباید ان موقع حجامت کند، مثلا رازی گفته کسانی که در یک روز تخم مرغ خورده اند نباید همان روز حجامت کنند چون ضررهایی ایجاد خواهد کرد.

با توجه به اینکه خون خودش می تواند منبع عفونت باشدو بیماریهایی مانند هپاتیت وایدز را انتقال دهد، درحجامت مسائل بهداشتی باید تمام و کمال رعایت شود، چرا که در غیر این صورت آسیب های جدی سلامت فرد را تهدید خواهد کرد. جایی که در آن حجامت صورت می گیرد، قطعا باید یک مرکز تخصصی باشد و کسی که حجامت را انجام میدهد یک متخصصی، بهداشت محیط دراین مورد اهمیت زیادی دارد. تمام وسایل باید یکبار مصرف باشند. تیغ جراحی حتما باید یکبارمصرف باشد. بتادین و گاز استریلی برای پانسمان زخم لازم است.

آیا واقعا بادکشی درمان همه دردهاست ؟ بادکشی کردن برای همه افراد مفید است؟ یا آن طور که مردم گمان میکنند، اگر نفعی نداشسته باشند، ضرری هم ندارد؟ پاسخ این سوالانت منفی است. حجابهت خشک، با همان بادکشی مشروفنه تنها برای کسانی مجاز است که سابقه هیچ گونه بیماری نداشته باشند، آن هم نه به شکل مداوم، بلکه به صورت مقطعی و جهت عضلات یا تسکین موضعی دردش. یعنی افراد سالم فقط ماهی یکبار میتوانند باد کشی کنند. غیر از این مورد افراد نباید بنا به میل شخصیتیشان کار را انجام دهند چون به سلامتشان آسیبهای جدی وارد می شسود. بدن از راههای مختلفی مانند ادرار، مدفوع، تعریق، خون قاعدگی در خانمها و اشکی مواد زاید را دفع می کنند. وقتی بادکشی میشود مواد زایدی که مثلا قرار بوده از راه ادرار از بدن دفع شسود، به سمت متصل بادکشی نمیرود. به این ترتیب مواد زاید در بدن پخش میشود و مشکلات قلبی به وجود خواهد آمد، بنابراین بهتر است این کارها با دونوع حجامت وجود دارد؛ حجامت خشک یا بدون شرط (باتیغ)، حجامت خشک همان بادکشی است که تقریبا همه با آن آشنایی دارند. اما بعضی به اشتباه تصور می کنند حجامت با تیغ صرفا در ناحیه پشت یا کمرانجام می شود.

مکان حجامت

با توجه به اینکه خون خودش می تواند منبع عفونت باشدو بیماریهایی مانند هپاتیت وایدز را انتقال دهد، درحجامت مسائل بهداشتی باید تمام و کمال رعایت شود، چرا که در غیر این صورت آسیبهای جدی سلامت فرد را تهدید خواهد کرد. جایی که در آن حجامت صورت می گیرد، قطعا باید یک مرکز تخصصی باشد و کسی که حجامت را انجام میدهد یک متخصصی، بهداشت محیط دراین مورد اهمیت زیادی دارد. تمام وسایل باید یکبار مصرف باشند. تیغ جراحی حتما باید یکبارمصرف باشد. بتادین و گاز استریلی برای پانسمان زخم لازم است.

پارسیان آوید در زمینه نگهداری، مراقبت و مشاوره از کودک، سالمند و یا بیمارتان در منزل با سابقه درخشان و کادر مجرب و باتجربه و تایید شده، خدمت گذار شما خواهد بود. . جهت ارتباط با این مرکز با شماره های ۲۲۶۹۷۹۰۶ الی ۰۸ تماس حاصل فرمائید

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری