بلاگ

هورمونهای حیاتی

هورمونهای حیاتی

هورمونهای حیاتی : استروژن و پروژسترون، دو نمونه از مهمترین هورمونهای بارداری هستند، که در سه ماهه ی اول و دوم بارداری نقشی حیاتی ایفا می کنند، این نقش مهم، تحریک رشد جنین و آغاز علایم شایع بارداری است.

 

نقش استروژن در دوران بارداری

رشد/ بارداری، به هیچ عنوان بدون هدایت اساسی هورمون استروژن ادامه پیدا نمی کند. استروژن، که وظایف بسیاری بر عهده دارد ابتدا توسط تخمدان ها و سپس توسط جفت تولید شده و باعث رشد رحم می گردد. حفظ پوشش رحم، گردش خون و فعال سازی و تنظیم تولید سایر هورمون های مهم، از دیگر وظایف استروژن هستند. در اوایل بارداری، استروژن باعث رشد پستانها و در مراحل بعد، سبب تولید شیر در انها می شود. این هورمونها حیاتی، همچنین سبب رشد و نمو اندامهای جنین و تنظیم تراکم استخوان در دست و پاهای کوچک در حال رشد او می گردد.

افزایش جریان خون/ بینی هم از اثرات استروژن در امان نیست. این هورمون، جریان خون را در اندام های حاوی غشای مخاطی افزایش داده و باعث تورم و نرم شدتان می شود. به همین دلیل، مادران باردار اغلب دچار گرفتگی مداوم بینی، احتقان سینوس، سر درد و ترشحات بینی هستند. حتی گاهی ممکن است دچار بثورات قرمز و لک های پوستی بشوند که علت و ریشه ی آن نیز جریان خون به پوست است. علت خارش و قرمزی کف دست نیز به همین مساله مربوط است.

حساسیت بیشتر پوست/ استروژن باعث ایجاد یک شبکه ی عروق آبی رنگ بر روی قفسه ی سینه می شود که وظیفه ی انها حفظ و تغذیه ی پستان های در حال رشد است. هنگام سرما نیز ممکن است لکه های آبی رنگ در پوست ایجاد می شود. استروژن، به همراه پروژسترون و هورمون تحریک کننده ی ملانوسیت، میتوانند باعث تغییر رنگ پوست یا هایپرپیگمنتاسیون شوند. تیره شدن نوک پستان ها و ایجاد خط روی شکم ازدیگر نمونه های این تغییر رنگ هستند. همچنین، پوست روی پیشانی، بینی و گونه ها ممکن است برنزه به نظر برسند و باعث ایجاد ملاسما یا ماسک حاملگی گردند. در این شرایط حساسیت پوست به نور خورشید افزایش پیدا می کند، بنابراین باید مراقبت بیشتری از آن صورت گیرد.

نقش پروژسترون در بارداری

کمک به انجام صحیح کارها/ یکی دیگر از هورمون های حیاتی بدن در بارداری پروژسترون است. این هورمون نیز در ابتدا توسط تخمدانها و سپس در سه ماهه دوم بارداری توسط  جفت ترشح می شود. پروژسترون باعث می شود جفت به عملکرد صحیح خود ادامه دهد. هم چنین باعث حفظ پوشش سالم و ضخیم رحم، و تحریک رشد بافت پستان می شود.

این هورمون انقباضات طبیعی عضلات صاف رحم که پیش از بارداری وجود داشته را سرکوب نموده، و باعث می شود جینن در فضای گسترده ی رحم مادر رشد و نمو نماید.

ایجاد ناراحتی/ گسترش رحم، قطعا به نفع جنین است، اما این گسترش باعث فشار به عضلات دیگر نواحی می شود. بزرگ شدن رحم به دلیل وجود پروژسترون و همچنین ترشح هورمون ریلاکسین، باعث ایجاد مشکلات گوارشی می گردند، سوءهاضمه، سوزش سردل و یبوست فقط شماری از این مشکلات گوارشی هستند.

عضلات لکس در روده ی کوچک، باعث ایجاد گازهای روده، و ایجاد نفخ و برامدگی شکم می شوند.

نرم شدن غضروف ها/ پروژستروژن، به همراه هورمون ریلاکسین، موجب نرم شدن هورمون ریلاکسین،شل شدن مفاصل و رباط ها، ایجاد درد در نشیمن گاه و استخوان شرمگاهی در اواخر بارداری می شوند. حتی لثهها و دندان ها نیز از این بابت در امان نیستند. لثه ها تحت تاثیر پروژستروژن، دچار تورم و خون ریزی می شوند. این تورم و خونریزی به همراه رشد باکتری ها در دهان، باعث ایجاد التهاب لثه در بارداری می شوند.

ممکن است بعد از سالها دوباره دچار آکنه های پوستی شده یا خیلی سریع عرق کنید. علت این است که پروژستروژن ترشحات غدد عرق راافزایش می دهد.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری