بلاگ

هپاتیت ب در بارداری

هپاتیت ب در بارداری

هپاتیت ب در بارداری : تعداد کثیری از ناقلین هپاتیت را خانم ها تشکیل میدهند. وجود ویروس در بدن آنها قبل از ازدواج و بعد از ازدواج و یا دوران بارداری با انجام آزمایش HBs Ag مشخص میشد. سوالی که همیشه برای این افراد مطرح است این است که: آیا میتوانند باردار شوند؟ این ویروس چه خطری برای فرزندان آنان دارند؟ آیا میتوانند به فرزندان خود شیر بدهند؟

در پاسخ به این سوالات میتوان گفت که بطور کلی منعی برای ازدواج و بارداری خانمهای ناقل هپاتیت وجود ندارد ولی از آنجایی که یکی از راههای انتقال هپاتیت، از مادر آلوده به نوزاد است.

متاسفانه امکان انتقال بیماری از مادر به جنین وجود دارد و باید مادر تحت نظر پزشک باشد تا با انجام تدابیر لازم از احتمال انتقال کاسته شود.
درمان هپاتیت ب مزمن به میزان آسیب کبد بستگی دارد. بسیاری از این بیماران می توانند با مراقبت و معاینات منظم زندگی معمول خود را داشته باشند. یعی اینکه افراد آلوده باید تحت نظر باشند و اطرافیان سالم نیز باید واکسینه شوند . واکسن هپاتیت ب در سه نوبت تزریق می شود، بهترین راه پیشگیری از بیماری است. پس از انجام دوره ی کامل واکسیناسون آزمایشی صورت می گیرد تا میزان حفاظت ایجاد شده بر علیه بیماری بررسی شود زیرا ممکن است ایمنی فرد پاسخ کافی نداده و برای ایمن شدن به واکسن بیشتری نیاز باشد.
درمان دارویی در افراد مبتلا به هپاتیت ب حاد توصیه نمی شود. درمان ضد ویروسی در هپاتیت ب مزمن ، در آسیب کبد و یا در مراحل تکثیر شدید ویروس استفاده می شود. با این وجود درمان بستگی به شرایط بیماری و میزان آسیب کبد دارد و در افراد مختلف متفاوت است. احتمال عود بیماری پس از درمان وجود دارد.

 

پیشگیری از انتقال ویروس از مادر به نوزاد

از آنجایی که مهمترین راه انتقال ویروس هپاتیت بی در کشور ما، انتقال از مادر به نوزاد است، لازم است کلیه مادران در دوران بارداری تحت آزمایش قرار گرفته و در صورت مثبت بودن از نظر وجود ویروس در بدن آنها، نسبت به انجام اقدامات درمانی پس از تولد نوزاد آگاهی یابند.

با تزریق واکسن ضد ویروس هپاتیت بی به میزان نیم میلی لیتر ( cc0.5( در سه نوبت (در ۱۲ ساعت اول تولد، ماه اول و شش ماه پس از تولد) در عضله ران پا و همچنین تزریق ایمونوگلوبولین اختصاصی ضد هپاتیت بی (HBIG) به میزان یک میلی لیتر (cc1( در عضله پای مقابل میتوان تا حدود ۹۵ درصد مانع از ابتلای نوزاد شد. لازم است نوبت های واکسن هپاتیت بی (نوبت دوم و سوم) در زمان مناسب حتما تزریق شود. با انجام آزمایش HBs Ag در سن شش ماهگی و یکسالگی بعد از تولد، میتوان از سالم بودن نوزاد اطمینان حاصل نمود.

چند نکته

  • آمپول HBIG را قبل از زایمان تهیه نمایید و سپس در جای خنک (یخچال ) نگهداری کنید.
  • در هنگام شروع دردهای زایمانی و مراجعه به بیمارستان، آمپول HBIG را همراه داشته باشید.
  • از انجام واکسیناسیون ضد هپاتیت بی در بیمارستان برای نوزاد اطمینان حاصل نمایید. چنانچه واکسن هپاتیت بی در بیمارستان به نوزاد تزریق نشده میتوانید بلافاصله پس از مرخص شدن (و حداکثر تا ۷ روز پس از تولد) با مراجعه به مراکز بهداشتی-درمانی نسبت به واکسیناسیون نوزاد اقدام نمایید.
  • جهت بررسی وضعیت نوزاد به صورت دوره ای در زمانهای تعیین شده به پزشک معالج مراجعه و نسبت به انجام آزمایشات لازم اقدام نمایید.
  • توجه نمایید که اغلب نوزادان پس از تولد دچار زردی میشوند که این نوع زردی با زردی ناشی از بیماری هپاتیت ارتباطی ندارد و با انجام اقدامات درمانی ساده توسط پزشک متخصص اطفال در بیمارستان به خوبی درمان میشود.

تغذیه نوزاد

بهترین غذا برای کودک از بدو تولد تا سن دو سالگی، شیر مادر است. شیر مادر کلیه ی مواد غذایی لازم را از زمان تولد تا سن ۶ ماهگی به تنهایی و سپس تا سن دو سالگی به همراه سایر مواد غذایی کمکی تامین مینماید. تغذیه نوزادان متولد شده از مادران ناقل هپاتیت بی با

شیر مادر بلامانع است و نیازی به جدا نمودن نوزاد و وممانعت از تغذیه با شیر مادر پس از تولد وجود ندارد.

ویروس هپاتیت B  چگونه منتقل می شود؟

ویروس هپاتیت B  از طریق تماس متستقیم با خون ، مایع منی و ترشحات واژن در طی مقاربت حفاظت نشده یا استفاده از سوزن مشترک در افراد معتاد ،منتقل می شود. علاوه بر این ممکن است از طریق تماس با وسایل مشترک که با مایعات بدن تماس دارند ، نظیر مسواک  و ریش تراش نیز ویروس منتقل گردد. آلودگی در جنین از طریق مادر در دوران بارداری اتفاق می افتد. لازم به ذکر است بیماری در اثر تماس های عادی با مردم و وسایل و همینطور شیردهی منتقل نمی شود.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این مورد از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری