بلاگ

هپاتیت چه عوارضی دارد؟

هپاتیت چه عوارضی دارد؟

هپاتیت چه عوارضی دارد؟

  • هپاتیت چه عوارضی دارد؟ : در برخی از اشخاص و در بیشتر موارد در روند عفونت  HAV،  دوره خود محدود  شونده ای از یرقان کولستاتیک به بیماری افزوده می شود ( یرقان  کولستاتیک، یرقانی است که از اختلال جریان صفر می باشد که با عوارضی همچون زردی و خارش مشخص می شود و دلیل آن ، انباشته شدن ماده هایی نظیر بیلی روبین، نمک های صفراوی و کلسترول در بافتها و خون می باشد. این مواد به طور طبیعی در صفرا تشکیل و ترشح می شوند.)

عوارض هپاتیت

  • هپاتیت کولستاتیک :  مشخص شدن یرقان کولستاتیک با خارش ، بالا رفتن بیلی روبین کنژوگه (بیلی روبین جذب شده به وسیله سلولهای کبدی که آن را بیلی روبین می نامند ) و بالا رفتن آنزیم فسفاتاز قلیایی در کبد بروز می دهد.

( فسفاتاز قلیایی، آنزیمی می باشد که تجزیه ی ارتوفسفات از مونو استرهای ارتوفسفریک را در شرایطی قلیایی کاتالیز می کند و در بافت های طبیعی و سرطانی موجود می باشد و فعالیتش در سرم،  در تشخیص بالینی بسیاری از بیماری ها برای انسان ها مفید می باشد).

  • هپاتیت برق آسا: این مورد از هپاتیت برق آسا (فولمینانت) در کمتر از یک درصد موارد هپاتیت ویروسی حاد بوجود می آید و در آن ، نکروز (مرگ بافتی) وسیع کبدی رخ  می دهد که به نارسایی برق آسای کبد منجر می شود.

نارسایی برق آسای کبدی به وسیله آنسفالوپاتی (عکس العمل حاد مغز در برابر عوامل عفونت زا، بدون بروز دادن التهاب واقعی) و نارسایی کبدی مشخص می شود و در آن ، مقدار بیلی روبین و ترانس آمینازهای سرم بالا می رود.

هپاتیت چه عوارضی دارد؟
هپاتیت چه عوارضی دارد؟

بیشتر شدن زردی، خونریزی های گوارشی، اختلالات انعقادی ، پایین آمدن قندخون، نارسایی های کلیه و اختلال های الکترولیتی بروز می کنند و مرگ، اغلب به دلیل اثر نارسایی کبد، خونریزی گوارشی، ورم مغز، یا آریتمی (بی نظمی ) ضربان قلب بروز می کند.

  • هپاتیت چه عوارضی دارد؟ : هپاتیت مزمن: هپاتیت A  در جهت بیماری مزمن کبدی پیشرفت نخواهد کرد ولی زمانی، سیر عود کننده خواهد داشت. بالا رفتن میزان ترانس آمینازها به مدت بیشتر از 6 ماه در بیمار ها مبتلا به هپاتیت B و C  ادامه خواهد یافت که احتمال بوجود آمدن هپاتیت مزمن را پیش می کشد .

البته مورد هایی از هپاتیت حاد که به آرامی و با زمان طولانی تر بهبود خواهد یافت، گاهی سبب می شوند تا تست های عملکردی  کبد تا مدت زمان  12 ماه غیر طبیعی بمانند.

در آسیا و آفریقا اغلبی از از مورد های عفونت  HBV ، بدون آسیب رساندن کبدی پایدارهستند و حمل کنندگان سالم یا بدون هیچ علامت هپاتیت B را به وجود می آورند. به نظر می رسد این مورد ها، ویروس را در مرحله نوزادی از مادر اکتساب می شود و به نوزاد می رسد.

هپاتیت ویروسی  مزمن به نوعی از هپاتیت گفته می شود که حداقل 6 ماه بطول بیانجامد و به طور معمول این نوع از هپاتیت ، در انواع ناشی از ویروس  هپاتیت B، C و D تشکیل و بروز می کنند. برخی از داروها (مانند متیل دوپا، نیترو وفورانتویین، آمیو دارون، ایزونیازید)، بیماری های خود ایمنی، اختلال های ژنتیکی و متابولیک و بیماری ویلسون هم سبب بروز هپاتیت مزمن خواهد شد.

در ایالات متحده، هپاتیت B مزمن در ادامه  عفونت با  HBV حاد در قریب به  5 درصد بزرگسال ها بوجود می آید. هپاتیت C مزمن در 2 درصد جمعیت ایالات متحده بوجود می آید و تقریباً  45 درصد از این بیمار ها  مبتلا به هپاتیت مزمن خواهند شد.

به طور تقریبی 30 درصد از این بیمار ها دچار سیروز می شوند. در اشخاص مبتلا به عفونت با ویروس هپاتیت B یا C، احتمال بوجود آمدن سرطان سلول کبدی بیشتر از سایرین می باشد.

درمان عفونت مزمن با  HBV، به داروی اینترفرون_آلفا و درمان عفونت مزمن با  HCV، ترکیب اینترفرون _آلفا و زیبا ویرین صورت می گیرد که در 30 تا 40 درصد بیمار ها ، فعالیت التهابی و فعالیت ویروسی را پایین می آورد .

  • هپاتیت چه عوارضی دارد؟ : عوارض نادر: هپاتیت ویروسی حاد امکان دارد که سبب بروز کم خونی آپلاستیک شود که اغلبا جنس مذکر را درگیر می کند و میزان مرگ و میر آن به بیش از 80 درصد می باشد. التهاب لوزالمعده (پانکراتیت)، التهاب عضله ی قلب ( میوکاردیت) ، عارضه عصبی و التهاب کلیه نیز از عارضه های نادر هپاتیت ویروسی حاد می باشد.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری