بلاگ

هپاتیت A

هپاتیت A

هپاتیت A : هپاتیت A یا یرقان عفونی در اثر نوعی پیکورنا ویروس 27 نانومیکرونی از گروه RDA  ویروس منتقل شده از راه مدفوعی -دهانی به وجود می آید.

انتقال  از راه مزبور اغلب ناشی از خوردن غذای آلوده یا تماس جنسی مقعدی/ دهانی است. دوره کمون هپاتیت A، حدود 15 تا 50 روز است.  هپاتیت A ، حاد است و مرحله مزمن ندارد.

هپاتیت A چیست؟

دستگاه ایمنی بیمار بر ضد هپاتیت A، آنتی بادیهایی می سازد که موجب بروز ایمنی در برابر عفونت های بعدی می شوند. در هپاتیت A ، احتمال بروز علایم و نشانه ها در بزرگسالان بیشتر از کودکان است.

علایم عبارتند از :

زردی ، احساس خستگی، درد شکم، کاهش اشتها، حدود 15 درصد از افراد آلوده به ویروس هپاتیت A ، دچار HAV نشانه های طول کشیده یا عود کننده، طی یک دوره 6 تا 9 ماهه می شوند. ویروس هپاتیت A در مدفوع افراد مبتلا یافت می شود.

انتقال ویروس مزبور معمولاً از فرد به فرد و از طریق قرار دادن چیزی که آلوده به ویروس موجود در مدفوع فرد مبتلا است در دهان صورت می گیرد.

افراد خانواده ی فرد آلوده به ویروس، فردی که با بیمار آلوده به ویروس، تماس جنسی دارد،  افراد و به ویژه کودکانی که در مناطقی زندگی می کنندکه میزان موارد هپاتیت A در آنها از سال 1987 تا 1997 افزایش داشته است،

افرادی که به کشورهایی مسافرت می کنند که هپاتیت A در آنها شایع است، مردان همجنس باز، معتادان تزریقی و غیر تزریقی در خطر آلوده شدن به این عفونت قرار دارند.

به بیماران مبتلا به هپاتیت A توصیه می شود در بستر استراحت کنند، مایعات زیادی مصرف کنند و از مصرف الکل پرهیز نمایند.

واکسنی وجود دارد که از بروز عفونت با ویروس هپاتیت A  در افراد تا 10 سال پیشگیری به عمل می آورد.ویروس هپاتیت A از راه مصرف غذاهای دریایی  نپخته یا نوشیدن آب آلوده به ویروس نیز انتقال می یابد.

این موارد عمدتاً در کشورهای جهان سوم روی می دهند. رعایت دقیق بهداشت فردی و اجتناب از مصرف غذاهای نپخته و پوست نکنده می تواند به پیشگیری از عفونت  کمک کند.

افراد آلوده به ویروس هپاتیت A ، 2 هفته قبل و یک هفته بعد از ایجاد زردی، ویروس را از مدفوع خود دفع می کنند.

زمان میان عفونت و شروع بیماری به طور متوسط 28 روز ( از 15 تا 50 روز ) است و اکثر بیماران، طی 2 ماه به طور کامل بهبود می یابند. ولی در 15 درصد بیماران، نشانه های مداوم یا عود کننده از 6 ماه تا یک سال پس از تشخیص اولیه وجود دارند.

در رابطه با آموزش های لازم برای این موضوع از  پرستار بیمار  راهنمایی بخواهید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری