بلاگ

هپاتیت A

پارسیان آوید (پرستار بیمار در منزل): هپاتیت A یا یرقان عفونی در اثر نوعی پیکورنا ویروس 27 نانومیکرونی از گروه RDA  ویروس منتقل شده از راه مدفوعی -دهانی به وجود می آید. انتقال  از راه مزبور اغلب ناشی از خوردن غذای آلوده یا تماس جنسی مقعدی/ دهانی است. دوره کمون هپاتیت A، حدود 15 تا 50 روز است.  هپاتیت A ، حاد است و مرحله مزمن ندارد.

پرستار کودک در منزل

پرستار سالمند در منزل

هپاتیت A چیست؟

دستگاه ایمنی بیمار بر ضد هپاتیت A، آنتی بادیهایی می سازد که موجب بروز ایمنی در برابر عفونت های بعدی می شوند. در هپاتیت A ، احتمال بروز علایم و نشانه ها در بزرگسالان بیشتر از کودکان است. علایم عبارتند از : زردی ، احساس خستگی، درد شکم، کاهش اشتها، حدود 15 درصد از افراد آلوده به ویروس هپاتیت A ، دچار HAV نشانه های طول کشیده یا عود کننده، طی یک دوره 6 تا 9 ماهه می شوند. ویروس هپاتیت A در مدفوع افراد مبتلا یافت می شود.

انتقال ویروس مزبور معمولاً از فرد به فرد و از طریق قرار دادن چیزی که آلوده به ویروس موجود در مدفوع فرد مبتلا است در دهان صورت می گیرد. افراد خانواده ی فرد آلوده به ویروس، فردی که با بیمار آلوده به ویروس، تماس جنسی دارد،  افراد و به ویژه کودکانی که در مناطقی زندگی می کنندکه میزان موارد هپاتیت A در آنها از سال 1987 تا 1997 افزایش داشته باست، افرادی که به کشورهایی مسافرت می کنند که هپاتیت A در آنها شایع است، مردان همجنس باز، معتادان تزریقی و غیر تزریقی در خطر آلوده شدن به این عفونت قرار دارند.

به بیماران مبتلا به هپاتیت A توصیه می شود در بستر استراحت کنند، مایعات زیادی مصرف کنند و از مصرف الکل پرهیز نمایند. واکسنی وجود دارد که از بروز عفونت با ویروس هپاتیت A  در افراد تا 10 سال پیشگیری به عمل می آورد.ویروس هپاتیت A از راه مصرف غذاهای دریایی  نپخته یا نوشیدن آب آلوده به ویروس نیز انتقال می یابد.

این موارد عمدتاً در کشورهای جهان سوم روی می دهند. رعایت دقیق بهداشت فردی و اجتناب از مصرف غذاهای نپخته و پوست نکنده می تواند به پیشگیری از عفونت  کمک کند. افراد آلوده به ویروس هپاتیت A ، 2 هفته قبل و یک هفته بعد از ایجاد زردی، ویروس را از مدفوع خود دفع می کنند. زمان میان عفونت و شروع بیماری به طور متوسط 28 روز ( از 15 تا 50 روز ) است و اکثر بیماران ، طی 2 ماه به طور کامل بهبود می یابند. ولی در 15 درصد بیماران، نشانه های مداوم یا عود کننده از 6 ماه تا یک سال پس از تشخیص اولیه وجود دارند.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری