بلاگ

هیدرونفروز

 

هیدرونفروز

هیدرونفروز : هنگامی که یک انسداد در دستگاه ادراری باعث شود که جلوی جریان طبیعی ادرار گرفته شود، هیدرونفروز ایجاد می شود. در نتیجه کلیه متورم می شود و فشاری که در داخل آن رخ می دهد از عملکرد طبیعی آن جلوگیری می کند. این وضعیت می تواند در یک  یا هر دوی کلیه ها ایجاد شود و ممکن است به طور تدریجی یا ناگهانی ایجاد شود.

 

علل ایجاد هیدرونفروز

انسدادی که باعث بروز هیدرونفروز می شود ممکن است بخاطر وجود یک نقص مادرزادی در دستگاه ادراری باشد و یا اینکه بخاطر تنگ شدن حالب (لوله ای که ادرار را از کلیه به مثانه می برد) اتفاق بیفتد. این تنگ شدن حالب ممکن است بر اثر فشاری که از بیرون و اطراف آن ایجاد می شود (مثل فشاری که از یک تومور به حالب وارد می آید و یا فشاری که بر اثر بزرگ شدن رحم در حین حاملگی بر روی حالب وارد می شود) روی دهد. همچنین اگر وجود یک سنگ کلیه در حالب باعث انسداد آن شود و نگذارد که ادرار از کلیه به مثانه برود ممکن است هیدرونفروز ایجاد شود.

بعلاوه، هیدرونفروز ممکن است بخاطر انسداد پیشابراه (مجرایی که ادرار را از مثانه به بیرون بدن می فرستد) رخ دهد. انسداد پیشابراه معمولاً به علت تنگی پیشابراه و بزرگ شدن پروستات ایجاد می شود.

علایم هیدرونفروز

اگر هیدرونفروز بر اثر یک انسداد ناگهانی در دستگاه اداری ایجاد شود علایم و مشکلات زیر ممکن است دیده شوند:

  • درد شدید شکم
  • کمر درد حاد
  • تهوع و استفراغ

با اینحال، هیدرونفروزی که در طی یک مدت زمان طولانی  به تدریج ایجاد می شود معمولاً علایم فوق را نشان نمی دهد. در این موارد، نارسایی مزمن کلیه ممکن است اولین علامتی باشد که این بمیاری از خود نشان می دهد.

افرادی گه دچار هیدرونفروز هستند بیشتر احتمال خطر ابتلاء به عفونت های دستگاه ادراری را دارا می باشند. باکتری ها در ادراری که ساکن بوده و جریان خوبی ندارد بهتر می تاونند تکثیر شوند.

نحوه تشخیص هیدرونفروز

اگر پزشک مشکوک به این شود که شما دچار هیدرونفروز هستید ممکن است برای اینکه وضعیت کلیه های شما را بررسی نماید برایتان درخواست آزمایش خون و ادرار بنماید. همچنین پزشک مممکن است درخواست انجام سونوگرافی و اوروگرافی داخل وریدی نیز بکند تا محل انسداد و علت ایجاد آن معلوم گردد. در بعضی موارد، هیدرونفروز به طور اتفاقی و در زمانی که جهت بررسی بیماریهای دیگر (مثل بزرگ شدن پروستات) آزمایشاتی می وشد، تشخیص داده می شود.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری