بلاگ

ورزش مناسب دیابت

ورزش مناسب دیابت

ورزش مناسب دیابت : همانطور که می دانید ورزش برای همه افراد در تمام سنین مناسب است ولی نوع و مقدار ورزش برای هر فرد به فرد دیگر متفاوت است  زیرا ساختمان بدنی، فیزیولوژی، ویژگی های سوخت و سازی و اختصاصات کالبد شناختی افراد با یکدیگر متفاوت است.

ورزش مناسب موجب بر طرف شدن چاقی و کاهش وزن می شود. طراوت و شادابی ایجاد می کند. به دفع سموم و مواد زیاد کمک می کند. ظرفیت تنفسی ریه ها و توانایی خون رسانی قلب و عروق را افزایش می دهد. افسردگی و استرس و فشارهای زوانی را تا حد زیادی بر طرف می نماید. موجب افزایش حس خلاقیت و سازندگی انسان می شود. اکسیژن رسانی به مغز را بهبودمی بخشد و لذا قدرت تفکر و حافظه را افزایش می دهد.

 

ورزش و دیابت

ورزش در دیابت نوع اول

پیش از تشریح ورزش برای بیماران دیابتی باید به مبتلایان به دیابت نوع اول که انسولین تزریق می کنند هشدارهای لازم را بدهیم. همان گونه که در ابتدای بحث یادآور شدیم، این بیماران غالباً لاغر هستند و نیاز به ورزشهای شدید یا سنگین برای کاستن از وزن ندارند. ورزش موجب افزایش ترشح انسولین، افزایش کارایی انسولین در سوزاندن قند و پایین آوردن قند خون و نیز افزایش مصرف قند در سلول های ماهیچه یی (به علت نیاز به انرژی حرکتی) می شود و به این ترتیب قندخون را کاهش می دهد و نیاز شما به انسولین را کم می کند.

بنابریان مبتلایان به دیابت نوع اول پیش از اجرای یک برنامه ی ورزشی حتماً باید با پزشک مشورت نمایند تا بنا صلاحدید وی مقدار انسولین مصرفی خود را کاهش دهند زیرا در غیر این صورت ممکن است دچار افت شدید قند خون و علایم ناشی از آن گردند.

ورزشهای شما بهتر است از نوع پیاده روی، دویدن آهسته، نرمش و شنا باشد. هنگام ورزش همیشه باید چند حبه قند و مواد شیرینی و کشمش هماره داشته باشید تا در صورت گرسنگی و دل ضعفه و بروز علایم کاهش قند خون ار آنها استفاده نمایید. البته یک گرسنگی ساده و قند خون بالای 120 اهمیتی ندارد. ولی در صورت بروز سایر علایم باید حتماً قند به بدن برسانید. در صورت تمایل به افزایش یا کاهش مقدار ورزشها قبلاً با پزشک مشورت کنید تا با صلاحدید وی مقدار انسولین مصرفی تنظیم شود. نگته ی مهم دیگر اینکه اگر قند خون شما بالاتر از 300 باشد ورزش برایتان زیان آور خواهد بود زیرا در این حالت موجب افزایش بیشتر قند خون ، تجمع اسید و مواد شتنی در خون و گاه بروز اغما می شود. بنابراین در چنین مواردی باید ابتدا با دخالت پزشک و مصرف کافی انسولین، قند خون را به حد مطلوب برسانید و سپس برنامه ی ورزشی را به مورد اجرا بگذارید.

بهتر است حداقل یک ساعت پس از تزریق انسولین از ورزش خودداری کنید و یا در صورتی که فرصت ندارید و می خواهید چند لحظه پس از تزریق انسولین، ورزش را آغاز کنید، عضوی را که انسولین درآن تزریق شده کمتر حرکت کنید. این بدان علت است که تحرک عضو موجب افزایش جریان خون آن و ترسیع جذب انسولین به خون می شود و می تواند قندخون را به سرعت و به شدت کاهش دهد. اگر اخیراً دچار اغمای دیابتی شده اید تاچند روز باید استراحت نسبی داشته باشید و تا زمانی که پزشک صلاح ندانسته ورزش را شروع نکنید. به قدر کافی آب و مایعات بخورید. در صورت ابتلا به هر گونه مشکل قلبی- عروقی از قبیل دردهای قلبی، یا مشکلات مغزی، پیش از انجام هر گونه ورزشی با پزشک مشورت نمایید.

از ورزش هایی از قبیل وزنه برداری و کشتی خودداری کنید. زیرا در این ورزش ها جابه جایی اعضاء بدن کم و نیروی مصرفی و فشار وارد بر عضلات، بسیار زیاد است و به این ترتیب فشار خون افزایش می یابد و این برای دیابتی ها بسیار مضر است. همواره از ورزش هایی که در انها جابجایی اعضای بدن زیاد و نیروی مصرفی در هر لحظه، اندک است استفاده نمایید که در راس آنها می توان به پیاده روی، دو، شنا، و دوچرخه سواری در سطح هموار اشاره کرد.

ورزش در دیابت نوع دوم

همانطور که قبلا گفتیم بیشتر مبتلایان به دیابت نوع دوم که انسولین تزریق نمی کنند، دچار چاقی یا اضافه وزن هستند. بسیاری از این افراد بدون مصرف قرص های پایین آوردنده ی قند خون، می توانند با رعایت رژیم غذایی  مناسب و ورزش، قند خون خود را کنترل کنند.

ورزش، سوخت و ساز بدن را تنظیم می کند، قند و چربی خون را پایین می آورد، وزن اضافی را برطرف می ساز، غده ی لوزالمعده را فعال می کند و ترشح انسولین را بالا می برد، رژینم غذایی به تنهایی و بدون ورزش هرگز نمی تواند به مدت طولانی، تناسب اندام را حفظ نماید.

پیش از انجام برنامه ی ورزش با پزشک مشورت نمایید و در صورت وجود هر گونه ناراحتی جسمانی از قبیل دردهای قلبی، بسیار محتاط باشید، از ورزش های سنگین از قبیل کشتی، بوکس، وزنه برداری و زیبایی اندام بپرهیزید زیرا موجب افزایش فشار خون می شود. ورزش های سبک و راحت از قبیل پیاده روی ، شنا و دوچرخه سواری در سط هموار انجام دهید. نرمشها را فقط تا حدی انجام دهید که هیچ قسمتی از دبنتان دچار درد نشود. اگر به دنبال ورزش دچار درد سینه یا تنگی نفس می شوید، ورزش را قطع و با پزشک مشورت نمایید. اگر ناتوان و بیمار هستید ورزش نکنید. زیرا در این حالت ضرر ورزش بیشتر از منفعت آن خواهد بود.

اگر از قرصهای پایین آورنده ی قند خون از قبیل گلی بن کلامیداستفاده می کنید هنگام ورزش، چند حبه قند و کشمش و مواد شیرین همراه خود داشته باشید تا در صورت بروز علایم کاهش قند خون آنها را مصرف نمایید آب و مایعات فراوان بنوشید.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری