بلاگ

ورزش پس از سزارین

پرستار بیمار

ورزش پس از سزارین

ورزش پس از سزارین : هیچ زمانی ایده آلی برای شروع ورزش پس از زایمان سزارین وجود ندارد و همه چیز به دوره بهبودی شما بستگی دارد، زیرا هر زایمانی متفاوت است. همچنین میزان ورزش شما در دوران بارداری در شورع ورزش دوباره شما بسیار تعیین کننده است.

 

ورزش پس از زایمان سزارین

از آنجائیکه زایمان سزارین نسبت به زایمان طبیعی نیاز به دوره طولانی تری برای بهبودی دارد، معمولاً اگر مشکلات جسمی خاصی وجود نداشته باشند دو هفته بعد از سزارین می توان با پیاده روی سبک ورزش مردن را شروع کنید.

در این هنگام بادی به زبان بدن گوش کنید و هر گونه علائم از جمله خونریزی، درد یا پارگی برش سزارین و یا حتی خستگی زیاد را جدی بگیرید. بهتر است برای داشتن یک برنامه ورزشی مناسب با پزک یا مربی خود صحبت کنید.

چه زمانی پس از سزارین می توانم ورزش کنم؟

برخی از کارشناسان معتقدند بلافاصله پس از بهبود کلی می توان ورزش را شروع کرد. با این حال برخی پزشکان معتقدند تا معاینه هفته 6 پس از سزارین باید صبر کرد. اما اگر زایمان طبیعی و سالمی داشته اید و در دوران بارداری نیز ورزش می کردید،می توانید از چند روز پس از زایمان پیاده روی، حرکات کششی سبک انجام دهید.

اگر زایمان سزارین انجام داده اید برای شروع یک برنامه ورزشی باید تا بهبودی کامل جراحی و معاینه پزشک صبر کنید. بهبود برش سزارین چندین هفته زمان لازم دارد و پس از آن نیز به تمایل شما به ورزش و وضعیت عمومی شما بستگی دارد. حتی اگر در دوران بارداری نیز بسیار فعال بوده اید، بهتر است پیش از شروع ورزش روزانه با پزشک خود مشورت کنید. توصیه می شود از یک پیاده روی سبک و راحت شروع کنید زیرا از لخته شدن خون در رگ ها و سایر مشکلات پیشگیری می کند و در بهبودی شما نیز موثر است.

همیشه به خاطر داشته باشید که عضلات و مفاصل شما تا 3 الی 5 ماه پس از زایمان همچنان سست هستند، بنابراین هنگام ورزش بسیار مراقب باشید تا تعادل خود را از دست ندهید و بروی زمین نیافتید. ورزش منظم برای شما مفید است، با این حال توصیه نمی شود در ماه های ابتدایی پس از زایمان ورزش سنگین انجام دهید. شما به زمان نیاز دارید تا بتوانید به عنوان یک مادر با نقش تازه خود کنار بیایید و بدنتان نیز برای بهبودی به زمان نیاز دارد.

پنج ورزش مفید پس از سزارین

1- پل: در این حرکت فشار کشیدگی زیادی به بخیه های شکم وارد نمی شود. به پشت دراز بکشید، دست ها را کنار خود قرار دهید، کف آنها را روی زمین بگذارید و پاها را باز کنید. عضلات شکم را منقبض کنید، باسن و سپس شکم را بالا ببرید. شانه های خود را از زمین بلند نکنید، 10 ثانیه در این وضعیت بمانید و سپس به حالت اول بازگردید.

2- ورزش هوازی: شما باید چربی دور شکم را که در بارداری کسب کرده اید، اب کنید. با انجام ورزش های هوازی کالری می سوزانید و ضربان قلب خود را بالا می برید. بهتر است به شنا یا دشتگاه الپتیکال، پیاده روی و یا دوچرخه سواری شروع کنید. با بهتر شدن بدنتان می توانید در کلاس های اروبیک یا دو نیز شرکت کنید.

3- حرکت مار کبری: روی شکم دراز بکشید، کف دست ها را کنار شانه هایتان روی زمین قرار دهید و ارنج ها را به قفسه سینه بچسبانید، بدون آنکه به کمر خود فشار وارد کنید، سر و گردن خود را از زمین بلند کنید. ناف خود را به داخل بکشید و سعی کنید لگن را از زمین بلند کنید و سپس به حالت اول برگردید. این حرکت را 4 تا 8 بار تکرار کنید.

4- خم شدن به جلو: در تمام طول روز می توانید این حرکت ایستاده را انجام دهید، این حرکت باعث تقویت عضلات شکم می شود. بایستسد و پاها را به عرض شانه باز کنید، بالا تنه را به جلو خم کنید، دست ها را بالای سر ببرید و یک زاویه 90 درجه تشکیل دهید. پس از 10 ثانیه به حالت اول برگردید. در حین انجام این تمرین تا جایی که می توانید پشت خود را صاف نگه دارید

5- حرکت زیر شکم: این حرکت ورزشی عضلات جراحی شده ی زیر شکم را هدف قرار می دهد. به پشت دراز بکشید، پاها را صاف قرار داده، دست ها را کنار خود بگذارید و کف دست ها را به زمین بچسبانید و عضلات باسن را منفبض کنید، پای راست خود را بالا آورده و در حالیکه شکم را منقبض کرده اید، پا را به سمت بیرون بکشید، سپس آن را به حالت اول بازگردانید و این حرکت را همراه با نفس عمیق با پای چپ انجام دهید.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری