بلاگ

وضعیت جنین در ماه هشتم بارداری

وضعیت جنین در ماه هشتم بارداری

تا هشت ماهگی، فرزند تان از اندازه ی یک دانه ای گندم تا نوزاد انسان رشد کرده است. می دانیم که مهمترین مراحل رشد – از جمله بنیان گذاری اعضای اصلی مثل قلب، شش و مغز – پیش از انتهای این سه ماهه رخ می دهد، بنابراین بدن فرزندتان به این چند هفته ی آخر سه ماههای سوم نیاز دارد تا کار شروع شده را به پایان رساند. چند هفته ی آخر به ذخیره ی چربی بیشتر و بزرگ تر شدن اختصاص دارد. اما همان طور که در مراحل پایانی رشد جسمانی خود را می گذراند، میزان رشد آهسته آهسته کاهش می یابد. با نزدیک شدن به انتهای دوران بارداری، احتمالاً آرزو می کنید که هرچه زودتر بچه متولد شود ولی بهتر است روزهای پایان بارداری خود را به جشن و سرور بگذرانید، زیرا هر روز ماندن در رحم برای سلامت و رشد فرزنداتان حیاتی است. مطالب زیر را بخوانید تا به علل آن پی ببرید.

سیستم های اساسی بدن
در این مرحله از بارداری مراحل نهایی بلوغ و کامل شدن سیستمهای اصلی بدن اتفاق می افتد. و ظاهر فرزنداتان دیگر مثل فردی سالخورده چروکیده نیست. در واقع، همان طور که چربی زیر پوست جمع می شود، ظاهر جنین صورتی گونه و صاف خواهد شد. در این مقطع، رشد قد فرزند تان متوقف می شود، اما افزایش وزن او ادامه می یابد .این افزایش وزن برای کمک به او در تنظیم دمای بدن خود هنگام خروج از رحم است. سیستم مرکزی اعصاب فرزندتان به مرحلهای از رشد رسیده است که حرکات تنفسی را هدایت می کند (جنین ٪۸۰ از وقت خود را صرف “تنفس” مایع آمنیوتیک می کند).

پوست
پیش از زایمان، تقریباً همه ی کرکاهای لطیف جنینی و ورنیکس پوشاننده ی بدن او ناپدید می شوند، جز چند تایی روی پشت و روی هم افتادگی های پوست. این کرک های لطیف وارد مایع آمنیوتیک می شود و جنین آن را می بلعد و در روده ها جمع می کند. این مواد قیرگونه به رنگ سبز و سیاه، مکونیوم خوانده می شود و نوزاد با اولین مدفوع پس از زایمان آن را دفع می کند.

بینایی
رحم دیدنی های زیادی ندارد و در واقع، کوچک ترین ماهیچه های جنین در چشم ها قرار دارند. بنابراین، چشم برای رشد کامل به ماه ها (در واقع سال ها) زمان نیاز دارد. چشم رشد می کند تا بتواند متمرکز شود و پلک بزند. احتمالا فرزند تان روشنی را از تاریکی تشخیص می دهد. همچنین در این مرحله، ماهیچه های شکمتان نیز کاملا کشیده و نازک شده اند و وقتی لباسی خود را از تن
بیرون می اورید، جنین متوجه تغییرات نور می شود.

شنوایی
فرزنداتان در داخل رحم صداهای زیادی را می شنود؛ نه فقط قرقر کردن اعضای درون بدن، بلکه صداها و موسیقی محیط خارجی، متخصصان، تحریک (کردن) شنوایی جنین در دوران بارداری را توصیه می کنند. بنابراین اگر تا شش ماهگی هنوز این کار را شروع نکرده اید، در این مرحله (هشت ماهگی) نواختن موسیقی و آواز خواندن برای فرزند درونتان را شروع کنید و از اعضای خانواده بخواهید با فرزنداتان حرف بزنند.

لگدها
در انتهای این ماه، ماهیچه های فرزندتان پیاپی منقباضی و منبسط می شوند. لگدها و جنبشی هایی را که احساس می کنید، در این ماه به تکانهایی ملایم تر بدل می شوند. فضا محدود می شود و برای فرزنداتان این امکان وجود ندارد که مثال سابق به شدت حرکت کند. اگر اوضاع خوب باشد، فرزند تان به زودی میچرخد و در وضعیت سر رو به پایین قرار می گیرد.

چشایی
در سه ماهه ی آخر، فرزندتان روزانه حدود ۷۵۰ میلی لیتر از مایع آمنیوتیک اطراف خود را می بلعید. طعم خوراکی هایی که خورده اید به مایع امنیوتیک منتقل میشود و کام بچه را برای مزههای دنیای خارج از رحیم آماده می کند. مقداری از مایع آمنیوتیک بلعیده شده از طریق بند ناف به سیستم مادر منتقل میشود و باقی آن با ادرار به مایع آمنیوتیک بازمی گردد.

ظاهراً در چند ماه آخر، جز افزایش وزن کار زیادی صورت نمی گیرد. ولی گرچه مثل ماه اول بارداری دگرگونی های رشدی چشمگیری در فرزندتان رخ نمی دهد، این زمان برای رشد او بسیار ضروری است

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری