بلاگ

وعده های غذایی در ایام روزه داری و کرونا

وعده های غذایی در ایام روزه داری و کرونا

وعده های غذایی در ایام روزه داری و کرونا

وعده های غذایی در ایام روزه داری و کرونا : می توانید پیش از مطالعه این مقاله، مقاله

روزه داری و پیشگیری از بیماری کوويد   19 را مطالعه نمائید و در ادامه آن این مقاله را بخوانید.

وعده غذایی در سحر: وعده های اصلی یعنی وعده سحری و دو وعده افطار و شام . مخصوصا اشخاصی که در شبانه روز فعالیت بالاتری دارند، مدل غذا هایی که در وعده سحری تناول می گردد با تامین کردن انرژی و ماده های مغذی مورد نیاز بدن مسئولیت مهمی در حفظ عملکرد و جلوگیری از کم آبی بدن ، تضعیف بدن و خستگی می شود.

 نکته های ذیل در وعده سحر حتما باید رعایت گردد :
 • غذاهایی را که کم حجم و سرشار از مواد مغذی کم نمک، کم چرب و کم شیرین می باشد استفاده گردد. معمولا استفاده بسیار قند، نمک و چربی سبب ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می گردد.
 • میزان مناسبی از سبزیجات متنوع (سبزی خوردن و سالاد ) استفاده گردد. سبزیجات با داشتن ماده های مغذی متنوع و آب، علاوه بر اینکه ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن را تامین می کنند، از تشنه شدن و خشکی گلو که قادر است شخص را درگیر مبتلا شدن به بیماری کووید ۱۹ کند، جلوگیری می کنند.
 • استفاده از مواد غذایی شیرین در وعده سحری توصیه نمی گردد. ماده های غذایی شیرین سبب تحریک انسولین و ورود سریع قند خون به داخل سلول ها و در نهایت افت قند خون می گردد که همین امر باعث گرسنگی زود هنگام می گردد.
 • با این نکته که کم آبی بدن و خشکی گلو قادر است وسیله ای برای ابتلا شدن به کووید ۱۹ را ایجاد بکند، در وعده سحر سبزیجاتی که آب بالاتری دارند و در مدت طول روز از تشنگی و کم آب شدن بدن جلوگیری گردد مانند کاهو، خیار و گوجه فرنگی استفاده گردد. نوشیدنی های بسیار شیرین همچون نوشابه های گازدار ، شربت ها و چای بسیار شیرین و چای پررنگ هم سبب تشنگی، خشکی دهان و گلو در طول روز می گردد و توصیه می گردد در وعده سحر استفاده نگردد. چای پررنگ به این علت که مدر می باشد قادر است سبب دفع شدن آب بدن و کم آبی در مدت روزه داری می گردد.

وعده های غذایی در ایام روزه داری و کرونا
وعده های غذایی در ایام روزه داری و کرونا
 • غذاهای حاوی مقدار زیادی پروتئین مانند اقسام کباب ، جوجه کباب ، ماهی و غذا های خشک و پر روغن مانند کتلت ها و کوکو های مختلف، سوسیس و کالباس ، پیتزا، کله پاچه و همینطور غذا های چرب و سرخ شده و ادویه سبب حس تشنگی و خشکی دهان در طول روز می گردد . مخصوصا در موقعیت فعلی که با شایع شدن بیماری کووید ۱۹ مواجه می باشیم خوب است در وعده سحر استفاده نگردد. به نحوی که کلی غذاهای ساده و سبک مانند مختلف پلو و خورش در حجم کم (برای اشخاصی که فعالیت بدنی بالاتری را در طول روز دارند) و یا غذا های سبکتر مشابه وعده صبحانه برای اشخاصی که در طول روز فعالیت کمتری دارند برای وعده سحر مناسب بوده و مصرف شود.
وعده های غذایی در ایام روزه داری و کرونا

وعده غذایی در افطار:

در وعده افطار پرهیز شدیدی باید از پرخوری داشته باشید، مصرف غذاها باید بیشتر غذا هایی سبک و در عین حال پر انرژی باشد، تلاش کنید غذایتان را به آرامی بجوید. در زمان افطار بدن  انسان نیاز به یک منبع انرژی گلوکزی دارد که پایین آمدن قند خون در ساعت های روزه داری را جبران نماید.

مورد های ذیل برای وعده افطار توصیه می گردد :
 • نوشیدن یک لیوان آب گرم، چای کم رنگ و یا یک لیوان شیر گرم که با خرما یا عسل در آغاز افطار،
 • مصرف غذاهای سبک مانند فرنی ، شیر برنج ، نان و پنیر و سبزی که یکی از خوب ترین عادت های غذایی ایرانیان می باشد. برای شستشو و ضد عفونی کردن کامل سبزی مورد استفاده باید برطبق دستور عمل ۴ مرحله ای وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی صورت گردد.
 • اقسام مختلف سوپ کم چرب، آش با حبوبات کم و سبک، حلیم بدون روغن (حلیم منبع مناسبی از ماده های نشاسته ای، فیبر، پتاسیم و منیزیوم می باشد) غذای خوبی برای وعده افطار می باشد، خوردن آش های غلیظ و چرب که میزان بسیاری پیاز داغ و نعناع داغ دارد و بعلاوه حبوبات بسیار به علت به وجود آوردن مشکل های گوارشی در وعده افطار توصیه نمی گردد.
 • سیب زمینی آب پز، سبزی های پخته مانند گل کلم ، هویج ،کدو ، کلم، و نخود فرنگی ، تخم مرغ آبپز، کره و عسل غذاهای خوبی برای افطار می باشند.

 • استفاده از بامیه و زولبیا که حاوی میزان بسیاری قند و چربی ، اسید های چرب اشباع و ترانس می باشد ، و به شدت محدود گردد به نحو کلی زیاده روی در استفاده از ماده های قندی و شیرین از قبیل حلوا ، شله زرد بسیار شیرین و … ، در وعده افطار علاوه بر اینکه سبب به مازاد گرفتن انرژی و چاقی می گردد باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن نیز می گردد.
وعده های غذایی در ایام روزه داری و کرونا
وعده های غذایی در ایام روزه داری و کرونا
وعده های غذایی در ایام روزه داری و کرونا

وعده غذایی شام در روزه داری

 • از مهم ترین وعده های غذایی در روزه داری که باید مورد اهمیت قرار گیرد شام می باشد ، خوب می باشد روزه دار حدود یک ساعت بعد از صرف یک افطار بسیار ساده و سبک برای خوردن شام اقدام بکند.
 • برای وعده شام می توانید از گروه گوشت ، نان، مرغ یا ماهی ، حبوبات ،با برنج و با انواع پلو و خورش ،کوکو ها و کتلت با روغن کم، خوراک های متنوع با نان های سبوس دار به همراه سبزی و سالاد ، ماست و یا دوغ خورده شود.
 • غذایی هایی که برای وعده شام مصرف می شود باید دارای چربی کم و نمک اندک باشد. بعد  از شام و تا پیش از خواب استفاده از میوه و مایع ها برای جبران کم آبی بدن و حفظ سلامت بدن و ایمنی سیستم بدن توصیه می گردد.
 • در فاصله زمانی بین افطار تا سحر به علت اینکه منابع خوبی از ویتامین C و پیش ساز ویتامین A می باشد برای تقویت سیستم ایمنی بدن استفاده از سبزیجات، سالاد در زمان افطار و مصرف میوه بین افطار و شام توصیه می گردد، همچنین سبزی ها و میوه ها حاوی میزان کافی فیبر می باشند که به پیشگیری از یبوست کمک خواهند کرد.
 • در وعده شام توصیه می گردد از آب آشامیدنی سالم ، شربت های خانگی بسیار کم شیرین، دوغ و عرقیات سنتی به جای استفاده از نوشیدنی های شیرین همچون اقسام مختلف نوشابه های گازدار، ماءالشعیر ، آب میوه های صنعتی و انواع شربت ها استفاده گردد.
وعده های غذایی در ایام روزه داری و کرونا

دیگر توصیه های تغذیه ای – بهداشتی در ایام روزه داری :

 • بعد از افطار، تحرک و فعالیت بدنی داشتن با شدت نیرو متوسط که سبب استفاده کالری می گردد توصیه می نمائیم. خواندن نماز در زمان های متفاوت در روز با حرکت هماهنگ تعدادی از مفصل ها و ماهیچه ها، سبب به وجود آمدن توازن و تعادل بدن، استفاده کالری، یاری به جریان خون و یاری به متابولیسم غذا می گردد.  
 • استفاده بیش از ۸ لیوان آب آشامیدنی سالم و دیگر مایع های طبیعی و آب سبزیجات و صیفی جات مثل آب کرفس، آب گوجه فرنگی و آب هویج که موجب دریافت بالاتر مایع ها، کالری و تا مقدار کمی فیبر غذایی می گردد. در مدت زمان بین افطار تا سحر ضمن حفظ ایمنی در موقعیت کنونی برای پیشگیری و کنترل بیماری کو وید ۱۹، بدن را به وجود آمدن کم آبی در طول روزه دای حفظ نمائید.
 • خوردن غذا های چرب و شور و بعلاوه اشکال مختلف تنقلات شور، اقسام مختلف کنسرو ها، انواع سوسیس، شورها، کالباس و دیگر فست فود ها موجب ضعیف شدن سیستم ایمنی و به وجود امدن تشنگی می گردد، توصیه می گردد جایگزین نمک از سبزی های خشک شده و محلی و معطر برای مزه دار و طعم دار کردن غذا استفاده گردد.
وعده های غذایی در ایام روزه داری و کرونا
وعده های غذایی در ایام روزه داری و کرونا
 • محدود سازی استفاده از نمک در وعده های افطار ، شام و سحر در این مرحله بسیار مهم و کمک کننده می باشد. اضافه بودن نمک، بدن را مجبور به عکس العمل می کند و برای جبران آن ضروری می باشد آب بیشتری استفاده گردئد. همچنین در اشخاصی که مستعد بالا رفتن فشار خون و یا ابتلا به این بیماری می باشند باید در این حوزه احتیاط بالاتری داشته باشند. بنابر این توصیه می گردد از حداقل میزان نمک در تهیه غذاها استفاده گردد . این میزان کم نمک هم باید از نمک ید دار تصفیه شده باشد.
 • مناسب ترین ماده غذایی که می توان برای تامین تدریجی قند خون مصرف نمود خرما می باشد. خرما منبع مناسبی از ماده های مغذی، فیبر قند، و پتاسیم می باشد و در تنظیم قند خون بسیار مفید می باشد، توصیه می گردد که در وعده افطار در حد امکان ۲-۳ عدد خرما مصرف گردد. از استفاده بیشتر از حد خرما نیز مثل دیگر شیرینی ها خودداری شود.
 • ماده های بسیار شیرین همچون زولبیا بامیه و حلوا ، گوش فیل و شله زرد در وعده سحری که موجب پایین آمدن سریع قند خون در ساعت های آغازین روز می گردد، استفاده نگردد.
 • مصرف آب زیاد در وعده افطار و همچنین بین صرف غذا سبب اختلال در هضم مواد غذایی می شود.
 • اکثری از اشخاص از ترس تشنگی در طول روز، پس از خوردن سحری به میزان بسیاری آب می نوشند که عادت درستی نمی باشد، به جای آن برای برطرف کردن تشنگی در طول روز توصیه می گردد در زمان بین افطار تا سحر از صیفی ها و میوه های مملو از آب مثل کاهو، خربزه ، خیار، طالبی ، هندوانه و مرکبات و … استفاده گردد.

 • از زیاده روری در نوشیدن چای مخصوصا چای پر رنگ در وعده سحری پرهیز بکنید به این دلیل که چای ضمن اینکه سبب بالا بردن تعداد دفعات ادرار و از دست دادن نمک های معدنی که بدن در مدت روز به آن احتیاج دارد می گردد، اسید اگزالیک موجود در چای و بعلاوه استفاده از نمک و ماده های پروتئینی بسیار نیز سبب پایین آمدن جذب کلسیم غذا می گردد.
 • اگرچه به قصد تامین قسمتی از انرژی مورد نیاز در طول روز و تامین بعضی از اسیدهای چرب ضروری و ویتامین های محلول در چربی باید در مدت روزه داری از روغن ها و چربی های خوراکی در حد متعادل مصرف گردد ، ولی استفاده از مواد غذایی سنگین، پرچرب ، دیر هضم و سرخ شده همچون الويه، انواع کوکو ، سیب زمینی سرخ شده همراه پنیر پیتزا و کتلت های چرب در زمان افطار مناسب نمی باشد. توصیه می گردد از اقسام مختلف روغن مایع همچون کلزا، سویا کنجد ، ذرت یا روغن آفتابگردان و به میزان کم در تهیه غذا استفاده گردد و جایگزین غذاهای چرب و سرخ کرده از غذاهای آب پز و بخار پز بیشتر مصرف گردد.
 • کلیه چربی های گوشت که به چشم دیده می شوند پیش از طیخ گرفته شود و در زمان طبخ مرغ تلاش کنید ابتدا پوست مرغ را جدا کنید و به جای سرخ کردن آن از روش آب پز استفاده گردد.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری