بلاگ

ویتامینی مهم برای سالمندی

یکی از ویتامین‌های بسیار ضروری برای بدن می‌توان نقش محافظتی در برابر ابتلا به بیماری‌ها داشته باشد.
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران،  پژوهشگران هشدار می‌دهند کمبود ویتامین D می تواند سبب افزایش ابتلای افراد به بیماری آلزایمر در سنین سالمندی شود.

ویتامین سالمندی

گفتنی است، براساس جدیدترین تحقیقات صورت گرفته توسط پژوهشگران دانشگاه اکستر انگلستان که بر روی دو هزار فرد بازنشسته در دو گروه زن و مرد در رده ی سنی 50 سال به بالا صورت گرفته این نتایج به دست  آمده است که کمبود ویتامین D رابطه مستقیم با ابتلای این افراد به آلزایمر دارد.

بررسی ها نشان می دهند، کمبود ویتامین D تا 2 برابر احتمال ابتلای افراد به آلزایمر را تشدید می کند.

پژوهشگران این نتایج را با مقایسه میزان ویتامین D و بررسی میزان تخریب سلول‌های مغزی و آتروپی مغزی به دست آورده‌اند.

پزشکان بهترین راه برای کسب ویتامین D را تابش نور خورشید معرفی کرده‌اند و در کنار آن مصرف روغن ماهی و ماهی دارای امگا 3 و شیر را به سالمندان توصیه می کند.

هر چه آدم‌ها پا به پله‌های بالایی نردبان سنی می‌گذارند دل مشغول مصرف مکمل‌های ویتامینی می‌شوند. زنگ خطر بلندی که باید از مصرف بیش از حد آن خودداری شود. بعضی از سالمندان به علت مشکلات دندان یا مشکلات گوارشی از خوردن سبزیجات و میوه‌جات پرهیز می‌کنند در حالی‌که این منابع غذایی تامین‌کننده ویتامین c هستند یا مصرف زیاد آنتی بیوتیک‌ها می‌تواند در سالمندان کمبود ویتامین k ایجاد کند. کمبود ویتامین D ممکن است در سالمندان به ویژه آنهایی که از نور آفتاب دور هستند به‌وجود آید.
اما با رعایت یک برنامه غذایی صحیح می‌توان مواد معدنی مورد نیاز سالمندان را تا حد زیادی تامین کرد. فقط باید به میزان کلسیم دریافتی که معمولا مقدار مصرف آن در سالمندان به میزان توصیه شده نمی‌رسد توجه شود. عوامل متعددی در کمبود کلسیم در سالمندان نقش دارند. از جمله میزان جذب روده‌ای کلسیم، کار کلیه‌ها، متابولیسم استخوان‌ها، اثرات متقابل مواد مغذی بر یکدیگر و بر داروها، کم‌تحرکی و کافی نبودن مصرف لبنیات، در صورتی که لبنیات به مقدار کافی مصرف نشود ممکن است نیاز به مصرف مکمل کلسیم باشد که البته تشخیص آن باید توسط پزشک و متخصص تغذیه صورت گیرد.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری