بلاگ

ویتیلیگو

 

ویتیلیگو

ویتیلیگو : افرادی که دچار  ویتیلیگو(vitiligo) یا  لک  و پیس هستند دارای لکه های پوست کمرنگ می باشند که به خاطر از دست دادن رنگدانه پوست یعنی ملانین(melanin) ایجاد شده است این وضعیت  در افرادی که دارای پوست تیره تر هستند مشخص تر دیده می شوند در  حدود نیمی از موارد ویتیلیگو در سنین قبل از ۲۰ سالگی ایجاد می‌شود این وضعیت باعث ناراحتی بدنی نمی شود اما بعضی از افراد از اینکه پوستشان دچار  تغییر رنگ شده است ناراحت شده و خجالت می کشند.

 

لک و پیس

علل بروز ویتیلیگو

تصور می‌شود که ویتیلیگو یک بیماری خود ایمنی (اتو ایمیون) می باشد بدن آنتی‌بادی‌های می سازد که به بافت‌های خود بدن صدمه میرساند در این بیماری آنتی‌بادی‌ها سلول های پوست که تولید ملانین رنگدانه می‌کنند را از بین می‌برند از هر سه نفری که دچار  ویتیلیگو می‌شود یک نفر دارای سابقه فامیلی این بیماری می باشد. به همین میزان نیز در این افراد سابقه فامیلی یک نوع دیگر بیماری خود ایمنی مثل کم‌خونی پرنی سیوز وجود دارد.

علایم ویتیلیگو

از دست دادن رنگ پوست به تدریج انجام می‌شود و چندین ماه و یا حتی تا چندین سال طول می کشد علایم ویتیلیگو عبارتند از:

  • ایجاد لکه هایی در پوست که رنگدانه آن ها از دست رفته است این لکه ها در هر جایی از بدن ممکن است رخ دهند اما بیشتر در صورت و دست ها ایجاد میشوند.
  • در بعضی موارد موهای قسمتهای مبتلا نیز سفید می شوند زیرا رنگدانه فولیکول موها نیز از بین می رود در اکثر افرادی که دچار ویتیلیگو می‌شوند لکه های پوستی به طور قرینه در بدن ایجاد می شوند.

نحوه درمان ویتیلیگو

تشخیص ویتیلیگو معمولاً واضح و راحت می باشند اما پزشک برای این که بیماری دیگری به نام پیتیریازیس ورسیکالر به یک بیماری قارچی می باشد و باعث بروز لکه های بیرنگ میشود را از بیماری ویتیلیگو افتراق دهد مدام به انجام یک آزمایش پوستی می‌نماید آزمایش خون نیز انجام میشود ،تا پزشک مطمئن شود که  شما دچار بیماری خود ایمنی دیگری نیستید. در ویتیلیگوی خفیف مناطقی از پوست که دچار بی رنگی شده اند را می توان با مواد  مخفی نمود هیچ درمان دیگری برای این موارد نیاز نمی باشد .

مناطق بی رنگ شده پوست نمی‌توانند در مقابل آفتاب برنزه شود. بنابراین شما باید از در معرض نور خورشید قرار گرفتن پرهیز نمایید و از کرم های ضدآفتاب استفاده نمایید فتو تراپی استفاده از اشعه ماوراءبنفش می‌تواند کمک‌کننده باشد اما چندین ماه طول می‌کشد تا اثر خود را بگذارد قبل از انجام فتوتراپی به شما دارویی پسور آلن(pesoralen) داده می شود تا حساسیت پوست تان به نور افزایش پیدا کنند گاهی اوقات بعضی از افراد ممکن است به طور شدیدی دچار  ویتیلیگو شوند و  تقریباً تمام پوست بدنشان بی رنگ شود در این موارد می‌توان قسمت هایی که بی رنگ شده‌اند، را با مواد رنگ و بیرنگ نمود تا تمام پوست بدن به طور یکنواخت بی رنگ باشد هیچ معالجه قطعی برای ویتیلیگو وجود ندارد و اغلب لکه های بی رنگ به تدریج بزرگ تر می شوند با این حال از هر ده نفری که به این بیماری دچار میشود ۳ نفر آنها به طور خود به خودی و بدون درمان دوباره رنگ پوستشان به حالت طبیعی اولیه اش باز میگردد.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری