بلاگ

پارکینسون

پارکینسون چیست؟

پارکینسون چیست ؟ 

پارکینسون یکی از بیماری های بسیار شایع در دنیا می باشد که بعد از بیماری آلزایمر قرار می گیرد. این بیماری یکی از بیماری هایی می باشد که باعث اختلال در مغز و سیستم عصبی بدن می شود. بیماری پارکینسون نوعی بیماری نورولوژیک می باشد که با گذشت زمان در بدن پیشرفت می کند و در نهایت باعث از دست دادن توانایی فرد می شود. این بیماری عموما به سیستم حرکتی فرد صدمه وارد می کند و مانع از حرکت اندام ها می شود. در افراد مبتلا به بیماری پارکینسون میزان تولید دوپامین کاهش می یابد که در نهایت حرکت اندام ها را با مشکل همراه می کند.

پارکینسون

درمان پارکینسون و پیشگیری از آن :

روش قطعی برای درمان این بیماری وجود ندارد در حقیقت با گسترش علم پزشکی دارویی جهت درمان قطعی این بیماری یافت نشده است. اما رایج ترین داروی پارکینسون، لوودوپا (Levodopa) یا اِل-دوپا (L-dopa) می باشد که امروزه از آن به عنوان داروی بیماری پارکینسون یاد می شود. این دارو به درمان این بیماری کمک نمی کند اما از پیشرفت و گسترش آن جلوگیری می کند. یکی دیگر از روش های موثر در درمان این بیماری تحریک عمقی مغز می باشد. در این روش برای بهبود عملکرد مغز سیگنال های الکتریکی توسط دستگاه های مخصوص به نقاط مختلفی از مغز ارسال می شود. از دیگر روش های موثر در درمان این بیماری ، عمل جراحی می باشد. انجام روش های نامبرده و همچنین نوع دارو مصرفی و دوز مصرفی آن به تشخیص پزشک معالج بستگی دارد.

تغذیه در بیماران مبتلا به پارکینسون :

تغذیه و نوع آن در بیماران مبتلا به بیماری پارکینسون بسیار مهم می باشد. در حقیقت تغذیه در تشدید بیماری پارکینسون و همچنین پیشگیری از آن بسیار تاثیر گذار می باشد. افراد مبتلا به این بیماری بهتر است از نوشیدنی های دارای کافئین مانند قهوه و چایی استفاده کنند. قرار دادن چنین نوشیدنی هایی در رژیم غذایی به پیشگیری از این بیماری کمک می کند. لام به ذکر می باشد که بیماران مبتلا به بیماری نامبرده نباید از مصرف چای سبز غافل شوند. از دیگر روش هایی که مانع از پیشرفت این بیماری می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  1. استفاده از روش هایی چون کار درمانی، گفتار درمانی، فیزیوتراپی، استفاده از روش هایی چون کار درمانی و یا فیزیوتراپی باعث بهبود عملکرد اندام ها می شود.
  2. استفاده از مواد غذایی سالم
  3. نوشیدن آب سالم و آب میوه های طبیعی
  4. انجام فعالیت های هوازی و ورزش به صورت مرتب و مداوم
  5. انجام فعالیت های روزانه

پارکینسون

علت پارکینسون و یا دلایل مبتلا شدن به آن :

بیماری نامبرده دلایل مختلفی دارد، به عنوان مثال :

  1. یکی از مهم ترین دلایل موثر در مبتلا شدن افراد به این بیماری عوامل وراثتی و یا ژنتیک می باشد. عوامل وراثتی از مهم ترین دلایل در بروز این بیماری می باشد.
  2. از دیگر دلایل بروز این بیماری می توان به محرک های محیطی اشاره کرد. در حقیقت قرار گیری مداوم در برابر بعضی از دارو ها و مواد شیمیایی باعث بروز آن می شود.
  3. عادت های نادرست غذایی از دیگر دلایل مبتلا شدن به این بیماری می باشد.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری