بلاگ

واکسیناسیون کودکان

پارسیان آوید: یکی از نگرانی های والدین بعد از به دنیا آمدن کودک نحوه واکسیناسیون اوست که از قضا از مورترین مداخلات بهداشتی به منظور ارتقای سلامت جامعه است. با وجود آنکه اطلاع رسانی درباره انواع واکسن در مراکز بهداشتی و البته بخش های خصوصی به والدین داده شده اما هنوز هم مادران سوالات بی شماری درباره واکسیناسیون و انواع واکنش ها و عوارض آن دارند که آن ها را بی پاسخ می یابند. وقتی زمان واکسیناسیون می رسد تازه مادران متوجه می شوند ابهاماتی وجود دارد که آن ها را سردرگم می کند. به همین دلیل در مطلب پیش رو برخی از شایع ترین سوالات والدین درباره واکسیناسیون کودک ارائه می کنیم.

واکسیناسیون

کدام برنامه واکسیناسیون بهتر است؛ برنامه دولتی یا خصوصی؟

برخی والدین بر این باورند که واکسیناسیون در بخش خصوصی و مطب ها کیفیت بهتری نسبت به واکسن های ارائه شده درمراکز بهداشتی دارد اما واقعیت این است که این باور نادرست است و واکسن های بخشی خصوصی هیچ مزیتی نسبت به مراکز بهداشتی ندارند. اگر والدین بخواهند برنامه واکسیناسیون کودک شان را به بخش خصوصی منتقل کنند تنها نکته ای که باید به آن توجه داشته باشند زمانبندی انجام واکسیناسیون است اما بهتر است از ابتدا با یک برنامه پیش بروند و پیش از هر چیز تمام نکات مدنظر را بررسی کنند.

وقتی چند واکسن با هم به کودک تزریق می شود عملکرد واکسن مختل نمی شود؟

آنتی ژن ها ترکیب فعال واکسن و فرم اصلاح شده باکتری یا ویروس هستند که علیه بیماری عمل می کنند. وقتی چند واکسن همزمان به کودک تزریق می شود مانند زمانی که کودک علیه دیفتری، کزاز، سیاه سرفه و هپاتیت B واکسینه می شود، برخی والدین نگرانند که آنتی ژن زیادی به بدن فرزندشان وارد شود. در واقع هرچه تعداد واکسن ها در طول زمان مشخص افزایش می یابد تعداد آنتی ژن های هر واکسن کاهش می یابد اما پزشکان معتقدند کودکان در زندگی روزانه خود با تعداد زیادی آنتی ژن مواجه هستند و این طبیعی است برای مثال هنگام غذا خوردن یا چهار دست و پا راه رفتن تعداد زیادی آنتی ژن در بدن کودک ایجاد می شود که همه این ها برای رشد سیستم ایمنی کودک لازم و ضروری است.

بهتر نیست فرزندم به خود بیماری مبتلا شود تا اینکه واکسن آن را دریافت کند؟

برخی والدین فکر می کنند ابتلا به بیماری سیستم ایمنی کودک را تقویت کرده و موثرتر از واکسن عمل می کند اما واقعیت این است که تاکنون هیچ تحقیقی ثابت نکرده است سیستم ایمنی بدن کودک با واکسن دچار مشکل می شود. ایمنی که توسط واکسن ایجاد می شود کاملا واقعی است. وقتی واکسنی علیه بیماری دریافت می شود بدن کودک آنتی بادی هایی تولید می کند که در مواجهه با بیماری واقعی تولید می کند اما با علائم کمتر. به یاد داشته باشید علائم جدی بیماری توسط واکسن پیشگیری می شود.

چه تعداد واکسن باید بزنیم؟

اگر کارت واکسیناسیون در اختیار داشته باشید مشخص است که چه تعداد واکسن در هر برهه از زندگی کودک باید به او تزریق شود.

من کودکم را واکسینه می کنم اما باز به آن بیماری دچار می شود پس چرا باید واکسن تزریق شود؟

فرزند شما ممکن است به بیماری که نسبت به آن واکسینه شده مبتلا شود. واکسن ها ۸۵ تا ۹۵ درصد میزان موفقیت دارند. فرض کنید مدرسه ای هزار دانش آموز دارد که ۹۹۵ نفر آن ها در برابر سرخک واکسینه شده اند حالا همه آن ها با سرخک مواجه می شوند همه آن ۵ نفری که واکسینه نشده اند و ۷ نفر از واکسینه شده ها بیمار می شوند بنابراین ۱۰۰ درصد آن هایی که واکسینه نشده اند و ۷/۰ درصد از واکسینه شده ها بیمار شده اند. نکته مهم آن است که میزان شدت بیماری در هفت نفری که واکسینه شده اند بسیار کمتر است.

آیا قبل از واکسیناسیون باید به کودک استامینوفن دهم تا از تب پیشگیری کنم؟

برای درد کمتر می توانید از مسکن قبل از واکسن استفاده کنید اما تحقیقات جدید نشان می دهد بهتر است از استامینوفن پیش از واکسیناسیون استفاده نشود. حتی تاثیرات کم استامینوفن هم می تواند واکنش ایمنی را تحت تاثیر قرار دهد. هرچند بعد از انجام واکسیناسیون بهتر است این مسکن استفاده شود. یادتان باشد تزریق فقط یک درد آنی و کم دارد. بهتر است هنگام تزریق کودک در حال خوردن شیر مادر باشد در این صورت درد کمتری را احساس خواهد کرد.

آیا واکسن ام ام آر باعث می شود کودک من مبتلا به اوتیسم شود؟

نه، علائم اوتیسم معمولا زمانی بروز می کند که این واکسن به کودک تزریق می شود و این همزمان ارتباطی بین این دو ایجاد نمی کند واکسن ام ام آر معمولا توسط مراکز بهداشتی توصیه نمی شود اما بخش خصوصی آن را انجام می دهد.

واکسیناسیون کودکم او را بیمار کرده چه کار باید انجام دهم؟

بسیار سخت است که ثابت شود واکسیناسیون باعث بیماری می شود. برخی علائم مانند تب و قرمزی و ورم بعد از واکسن واکنش بدن به آنتی ژن ها و ایجاد آنتی بادی است اما در مورد واکسن ویروس هایی مانند آبله مرغان و سرخک کودک بعد از چند روز ممکن است علائم خفیف بیماری را نشان دهد بنابراین نمی توان با اطمینان گفت واکسن باعث بروز بیماری می شود.

توصیه ها

توصیه شده روی محل تزریق واکسن فرزندم ویکس بزنم چرا؟

مالیدن ویکس روی محل تزریق موجب بی حسی موضعی می شود اما معمولا توصیه نمی شود زیرا استفاده از هرگونه پماد و کرم در موضع تزریق می تواند باعث عفونت شود بنابراین بهتر است استفاده نشود.

فرزندم سرماخورده است آیا می توانم او را برای واکسیناسیون ببرم؟

سرماخوردگی هیچ تداخلی با تزریق واکسن ندارد هرچند بهتر است به هیچ عنوان زمان واکسن کودک تان را تغییر ندهید اما اگر تب کودک بالاتر از ۲۹ درجه بود می توانید آن را به تاخیر بیندازید.

آیا قرمزی و برآمدگی و تاول به وجود آمده در اثر واکسن بدو تولد که روی قسمت خارجی بازو ایجاد می شود طبیعی است؟

بله در محل تلقیح واکسن ب ث ژ ممکن است ابتدا قرمزی، برآمدگی و تاول ایجاد شود و سپس این برجستگی کنده شده و زیر آن زخم حفره مانندی ایجاد شود. تمام این مسائل طبیعی است و نباید محل زخم به هیچ وجه دستکاری شود. تنها کاری که باید انجام دهید این است که محل واکسن را تمیز نگه دارید.

آیا تغذیه با شیر مادر قبل یا بعد از دادن قطره فلج اطفال اشکالی دارد؟

نه، تغذیه با شیر مادر قبل یا بعد از دادن قطره فلج اطفال اشکالی ندارد ولی در صورت استفراغ با فاصله کمتر از ۱۰ دقیقه پس از دریافت قطره فلج اطفال تجویز قطره تکرار می شود.

واکسیناسیون نوزادان با وزن تولد کمتر از ۲ کیلوگرم چه فرقی با سایر کودکان دارند؟

به تمامی نوزادان با وزن تولد زیر ۲ کیلوگرم باید در یک ماهگی دوز اضافی واکسن هپاتیت B تزریق کرد. سایر موارد واکسیناسیون مشابه نوزادان دیگر است.

پارسیان آوید مفتخر است که با سابقه ی طولانی و درخشان، در زمینه پرستاری از کودکان در منزل آماده ی خدمت رسانی میباشد

 

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری