بلاگ

پاسخ به 9 سوال رایج درباره ی اپیدورال

پاسخ به 9 سوال رایج درباره ی اپیدورال

پاسخ به 9 سوال رایج درباره ی اپیدورال : اپیدورال یکی از معمول ترین روش های تسکین درد زایمان است که در سراسر جهان از آن استفاده می شود. بنابراین چه برای گرفتن اپیدورال برنامه داشته باشید یا خیر، پیش از اینکه راهی بخش زایمان شوید، باز از همه ی جوانب این روش مسکن درد زایمان به خوبی آگاه باشید.

 

اپیدورال چیست؟

اپیدورال شکلی از بی حسی موضعی است که متخصص بی حسی با تزریق اپیدورال در ناحیه ی خاصی از ستون فقرات به نام فضای اپیدورال این مسکن را به شما می دهد. این دارو به طور موثری پیام های درد را از رسیدن به مغز باز می دارد، پس هنگام استفاده از اپیدورال در کمی احساس می کنید یا اصلا دردی احساس نخواهید کرد.

  1. اگر دربرنامه زایمانم نباشد، آیا می توانم اپیدورال در خواست کنم؟

اگر فکر می کنید که شاید هنگام زایمان به اپیدورال نیاز داشته باشید، بهتر است که در دوران بارداری هنگام معاینات این موضوع را با پزشک یا متخصص زنان و زایمان مطرح و آن را تایید کنید. چه اینکه در مرکز خدمات دولتی یا خصوصی باشید، گفت و گوی درباره ی مصرف اپیدورال ضروری است، زیرا اجرای آن به زمان زیادی نیاز دارد . به گفته ی دکتر مایک بلاک- برن، متخصص بی حسی، تقریباً چهل و پنج دقیقه تا یک ساعت زمان می برد تا اپیدورال انجام و تاثیر کند و اطمینان حاصل شود که مسکن عملکرد خوبی داشته باشد.

  1. دیرترین وقتی که می توانم آن را درخواست کنم، چه زمانی است؟

به گفته ی دکتر بلاک برن، اگر خانمی که در حال زایمان است و فقط یک ساعت تا تولد فرزندش باقی مانده باشد و بازشدگی دهانه رحم هشت سانتی متری یا بیشتر باشد استفاده از اپیدورال فایده ی زیادی نخواهد داشت. در چنین شرایطی ترجیح می دهم که پس از بازشدگی هفت تا هشت سانتی متری دهانه ی رحم، اپیدورال تزریق نکنم. با مصرف ترکیبی از مسکنی ستون فقراتی و اپیدورال در مراحل انتهایی زایمان می توان مسکنی سریع فراهم آورد. ما میزان اندکی از بی حسی موضعی درون مایع اطراف ستون فقرات تزریق می کنیم و سپس کتر اپیدورال را قرار می دهیدم و جریان آن را آغاز می کنیم. تقریباً همیشه درباره ی بی حسی مربوط به زایمان می توان کاری انجام داد، اما اغلب بهتر این است که وقتی زایمان واقعی تایید شد، تا حد امکان آن را زودتر مصرف کرد.

  1. اگر اپیدورال مصرف کنم، آیا هنوز می توانم فشار بیاورم؟

وقتی اپیدورال کاملاً تاثیر کرد، فشار دادن بچه به بیرون می تواند دشوارتر باشد و به همین علت اغلب وقتی به مراحل نهایی زامیان می رسید، جریان اپیدورال متوقف می شود. به توصیه دکتر بلاک برن، وقتی دهانه ی رحم مادر نه تا ده سانتی متر باز شده است. معمولاً اپیدورال را متوقف می کنیم و همانطور که تاثیر دارو فروکش می کند، بعال شدن برخی از فشارهای نهایی ضروری برای زایمان واژنی کمک می کند.

  1. آیا مصرف اپیدورال بر تجربه زایمان اثر می گذارد؟

جز  تسکین دردی که تجربه خواهید کرد، بسیار از بانوان گزارش کرده اند که احساس شناور بودن همراه با مورمور شدن یا از دست دادن حواس در پایین تنه ی را داشته اند. اپیدورال با از بین بردن درد، بر تجربه ی زایمان تاثیر مثبتی خواهد داشت، اما همچنان به شما اجازه می دهد تا کاملا بر روند زایمان و نه بر درد متمرکز باشید.

  1. اپیدورال چگونه عمل می کند؟

درد، احتمالا در پایین تنه ی خود نیز احساس بی حسی خواهید کرد. اگر نگرانید که اپیدورال تاثیر نداشته است، با متخصص بی حسی خود مشورت کنید تا آنها عملکرد درست آنرا بررسی کنند یا مشکل را از میان بردارند.

  1. استفاده از اپیدورال چه خطراتی را همراه دارد؟

معمول ترین آثار جانبی عبارتند از : فشار خون پایین، حالت تهوع و ضعف در پا، به گفته ی دکتر بلاک برن، احتمال بروز خطرات عصبی پایدارتر شامل فلج، شکل گیری آماس و لخته ی خون نیز وجود دارد، اما این موارد استثنایی و نادر است.

  1. اپیدورال بر فرزندم چگونه اثر می گذارد؟

مثل همیشه، هر چیزی که وارد بدن مادر شود به طریقی به بچه منتقل خواهد شد، شایدمصرف اپیدورال باعث شود که زایمان بیش از حد معمول طول بکش، اما آثارش بر فرزندتان ناچیز خواهد بود. در بدترین حالت، امکان دارد فرزندتان پس از تولد اندکی بی حال باشد.

  1. آثار جانبی مصرف اپیدورال پس از زایمان چه خواهد بود؟

پس از اینکه زایمان کردید و اثر اپیدورال کم کم از بین رفت، شایدبه علت ضعف در پا هنوز برای حرکت به اطراف مشکل داشته باشید. ممکن است دچار درد و کبودی کمر شوید، خصوصاً در محل تزریق اپیدورال. همچنین ممکن است برای ادرار کردن نیز مشکل داشته باشید. اما اکثر مادرانی که اپیدورال مصرف کرده اند، به آنها کتتر متصل شده است و این اثر جانبی معمولاً نسبتاً سریع از بین خواهد رفت.

  1. امکان دارد که اپیدورال فقط بر یک سمت از بدنم اثر داشته باشد؟

به گفته ی خانم کایرا فرانسیس، وقتی اپیدورال به من تزریق شد، تسکین درد فراوانی را حس کردم. گرچه حدود سه ساعت پس از آن، درد کم کم در سمت راست بدنم آغاز شد. ولی نرس ها گفتند که گاهی این اتفاق می افتد، مرا به سمت راست چرخاندند و گفتند که این کار کمک می کند. این کار کمک نکرد، زیرا شدت درد بیشتر و بیشتر شد که غالباً در سمت راست بدنک بود تا زمانی که اثر اپیدورال از بین رفت و دوباره دچار درد کامل شدم. از تجربه چنین درد شدیدی نگران بودم و به همین علت بود که ازآغاز درخواست اپیدورال کردم. اگر می دانستم که این اتفاق می افتد، ترجیح می دادم که سزارین را برگزینم.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری