بلاگ

پرسش و پاسخ

چهل و یک ساله هستم و بیست و چهار هفته باردارم. در چند روز گذشته، مفاصل انگشت ها، مچ ها و زانوهایم دردناک شده است. لطفا راهنمایی ام کنید.

پرسش و پاسخ در دوران بارداری

پاسخ تینا اوت، نرس ماما: آنچه شرح می دهید ، عارضه ای معمول به نام سندرم تونل کارپال است. تونل کارپال مجرای باریک و سختی است که با استخوانهای کارپال دست و مفصل انعطاف پذیر و عرضی کارپال شکل گرفته است. زردپی عضله ی خم کننده و اعصاب میانی دست از میان این تونل می گذرند.

سندرم تونل کارپال در اثر فشار زیاد درون تونل کارپال رخ می دهد و الب در دوران بارداری هورمون های بارداری اعث تجمع مایعات می شوند و احساس بی حسی و ناراحتی یا درد را به وجود می آورند. فشار زیاد روی عصب میانی جریان خون را کاهش می دهد. معمولا این مشکل صبح ها پس از این که بازوها در ساعت های خواب بدون فعالیت بوده اند، بدترین حالت را دارد. اگر روی بازوی خود خوابیده ناچیز و برای برخی دردی تحمل ناپذیر را به همراه دارد و موجب اختلال خواب آنها می شود.

این نکات مهم یادتان باشد؛

 • هنگام خوابیدن سعی کنید روی بازو و یا دست آسیب دیده نخوابید.
 • دست آسیب دیده را چند دقیقه بالای سرتان بلند کنید، انگشت ها را تکان دهید و مچ را آهسته بچرخانید.
 • بسته های سنگین حمل نکنید و از خم کردن و کشش بیش از حد مچ خودداری کنید.
 • برای التیام خشکی و بهبود جریان خون، انگشت ها را با روغن تنباکوی کوهی (آرنیکا) ماساژ دهید.
 • شاید ساعت هایی از روز یا شب بستن اسپیلنت به مچ دست ضروری باشد.
 • اگر درد تحمل ناپذیر شد، داروی مدر تجویر می شود.
 • شاید مصرف بیشتر کلسیم مددرسان باشد.
 • صبح ها در اولین فرصت، انگشت های خود را در آب ولرم تکان دهید.

به عنوان آخرین راه نجات، شاید به جراحی ساده ای با بی حسی موضعی نیاز داشته باشید. احتمالا با پایان دوران بارداری ، این مشکل نیز ناپدید می شود. در دروان بارداری، در اثر هورمون های بارداری، پیوند های بدن نرم و شل می شود و باعث استحکام کمتر مفاصل می شوند. و شاید اگر محافظ زانو بپوشید، بهبود یابید.

این راهکارها را امتحان کنید:

 1. اگر بالا رفتن از پله آسیب رسان است، از آسانسور استفاده کنید. از پیاده روی طولانی مدت اجتناب نمایید.
 2. اگر معلم یا آرایش گر هستید روی صندلی بلند بنشینید و وزنتان را از روی پا و کف پا بردارید.
 3. زانوهایتان را روی هم نیندازید و وقتی از بستر بلند شدید یا از اتومبیل بیرون می آیید، زانوها را کنار یکدیگر نگه دارید و با چرخش باسن پاها را روی زمین قرار داده و سپس بلند شوید.
 4. در هر زمان ممکن پاهای خود را بالا بگذارید.

بیست و هفته هفته باردارم و احیراً بستنی خورده ام. وقتی در اینترنت جست و جو کردم تا ببینم که آیا خوردن آن در دوران بارداری ایمن است یا خیر، درباره ی لیستریا خواندم. آیا در دوران باردرای و هنگام شیردهی پستانی نباید بستنی بخورم؟

پاسخ تینا اوت، نرس ماما: نگرانیی ناچیز درباره ی بستنی خوردن در دوران بارداری وجود دارد و آن خطر اندک آلوده شدن به ریز جانداری به نام لیستریا است. معمولاً این ماده فقط باعث ناخوشی ملایم همراه با تب می شود، اما به بچه ی درون بدن نیز اثر می گذارد. لیستریا معمولاً در خاک، علوفه و فاضلاب و در خوراکی های متفاوتی مثل گوشت خام، سبزیجات خام و برخی فراوری شده، پنیر نرم ، شیر ،غذاهای دریایی  آماده ی مصرف مثل محصولات دریایی دودی، محصولات لبنی غیر پاستوریزه و بستنی هایی که هنگام مصرف نرم هستند ، یافت می شود.

البته لیستریا بر خلاف دیگر آلودگی های غذایی باکتریایی در یخچال نیز رشد می کند. اما حین پخت و پز نابود می شود. فقط غذاهای تازه آماده شده میل کنید و از خوردن غذاهای آماده که بیش از یک روز در یخچال مانده اند، پرهیز کنید. اگر نگرانید، باید نزد پزشک بروید.

سی و سه ساله ام و فرزند سوم خود را باردارم. در اثر بروز مشکلاتی در بارداری های قلبی در فرزند اولم با سزارین متولد شدند. هنوز تصمیم نگرفته ام که پس از سزارین سوم خود از چه نوع ضد بارداری استفاده کنم، زیرا پزشک درباره ی خطرات بچه دار شدن برای چهارمین بار و داشتن چهارمین جراحی، به منهشدار داده است.  آنها توصیه کرده اند که نباید دوباره بچه دار شوم. کدام ضد بارداری بهترین است؟

پاسخ برجی ایرلند، نرس ماما: بدون آگاهی کامل از تاریخچه و شرایط زندگی شما، این پساخ ساده نیست، بی تردید، متخصصان پزشکی بیش از سه سزارین توصیه نمی کنند و اگر بچه های بیشتری را در نظر ندارید، باید به این موضوع فکر کنید که هنگام سزارین، لوله هایتان بسته شود. در نتیجه، قرص، فوم، کاندوم یا ژل جای نگرانی برایتان نمی گذارد! همچنین تغییری درآهنگ چرخه و تخمک گذاری شما نخواهد بود. این کار استرس شما را کاهش می دهد و زندگی جنسی شما را بهبود می بخشد . درباره ی اینکه مدام روش برای شما بهرین است، با پزشک و شریک زندگی خود مشورت کنید.

بیست و سه ساله، سی و هفت هفته باردارم و دچار اچ آی وی مثبت هستم. هنوز به خانواده ام نگفته ام و نمی دانم آیا انها می توانند با این مشکل کنار بیایند یا خیر، فقط می دانم که خبر بارداری ام آنها را شگفت زده کرد. پرسش دیگر انتخاب روش تغذیه ی مناسب برای فرزندم پس ازتولد است. می خواهم شیردهی پستانی کنم، اما پس از تولد او، امتحان نویسندگی دارم و باید برای مدتی از او دور باشم. نمی دانم چه کنم و چگونه فرزندم با این وضعیت کنار خواهد آمد؟

پاسخ برجی ایرلند، نرس ماما: ابتلا به اچ آی وی شما را در برابر نیاز به کمک و حمایت مصون نمی کند- در واقع، بیش از هر زمان دیگر به آن نیاز دارید. موضوع بیماری خود را باید با شخصی در میان گذارید . نمی توانید این مسئولیت را به تنهایی به دوش بکشید. پزشک باید برای تعداد ویروس های موجود و تعداد سلول های سفید خون آزمایش کند. اگر بار ویروسی شکا زیاد باشد و شمارش سی دی 4 کم باشد ، این وضعیتی خطرناک برای بچه است و فوراً باید مصرف داروهای آنتی رترووایرال یا آرت را برای بقیه ی عمر شروع کنید.

 • اگر شمارش سی دی 4 بیش از 350 و بار ویروسی شما کم است، باید از هفته ی چهاردهم بارداری درمان آنتی رترووایرال موقتی دریافت کنید و هنگام زایمان نیز داروهای خاصی مصرف کنید.
 • فرزندتان نیز باید آزمایش اچ آی وی شود.
 • باید برای حداقل شش هفته به فرزندتان شربت احتیاطی آنتی رترووایرال داده شود.
 • پس از شش هفتگی فرزندتان باید برای اچ آی وی آزمایش شود- و دوباره شش هفته پس از این که شیردهی پستانی را متوقف کردید. مادران مبتلا به اچ آی وی با در نظر گرفتن این که از درمان آرت بهره می گیرند، می توانند فرزندشان را شیردهی پستانی کنند. در غیر این صورت، مادر باید فرزندش را با شیر خشک تغذیه کند. در شرایط شما، گرچه شیردهی پستانی بهترین است، شاید شیرخشک راه حل عملی باشد ، زیرا به زودی امتحان نوسیندگی خواهید داشت و باید از فرزندتان دور باشید. درباره ی وضعیت اچ آی وی خود با خویشاوندی نزدیک حرف بزنید. مطوئن شوید که هر چه زودتر درمان آنتی رترووایرال را دریافت کنید- خصوصاً هنگام زایمان مراقب سلامتی خود باشید. سیستم ایمنی خود را بهبود بخشید. با شخصی حرف بزنید که می تواند برای بهبود از زایمان به شماکمک کند. همچنین در حالی که برای امتحان آماده می شوید، به شخصی نیاز دارید تا برای مراقبت از فرزندتان به شما کمک کند. گامهایتان را به نوبت دارید اولین گام حرف زدن با شخصی درباره ی وضعیتتان است.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تماس با خدمات پرستاری