بلاگ

پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها، میکروارگانیسم های زنده ایی هستند که بیشتر توسط مخمرها و طی فرایند تخمیر بدست می آیند. عملکرد پروبیوتیک ها مانند میکروارگانیسم هایی است که به صورت طبیعی در روده یا شکم هر فرد یافت می شود. شایع ترین پروبیوتیک ها، بیفیدوباکتر، لاکتوباسیلوس و ساکارومیسس هستند. معمولا به آنها «باکتری های مهربان با بدن» نیز می گویند، که نقش سازنده ایی در حفظ سلامت سیستم گوارش دارند.

پروبیوتیک چیست؟

آیا مصرف پروبیوتیک ها در طول دروان بارداری بی خطر است؟

به طور قطعی نمی توان گفت، مصرف پروبیوتیک ها در دوران بارداری خطرناک نیست، زیرا با وجود اینکه پروبیوتیک ها انواع گوناگونی دارند ولی تحقیقات محدودی در این زمینه انجام گرفته است. تحقیقاتی که در کتابخانه پزشکی (ان ال ام) و موسسه ملی سلامت در این زمینه انجام گرفته، نشان می دهد، به احتمال زیاد مصرف پروبیوتیک ها بی خطر است، زیرا بر اساس اطلاعات موجود، به دلیل اینکه امکان فشرده کردن باکتری پروبیوتیک لاکتوباسیلوس یک در میلیون امکان بدست آوردن قارچ خونی از ساکارومیسس بولاردیس حدوداً یک در پنج و شش میلیون استف پس درصد مکمل های پروبیوتیک بسیار کم است. تحقیقات مختصری که روی پروبیوتیک ها انجام گرفته نشان می دهد، بین ناهنجاری و سقط جنین و خوردن پروبیوتیک در دوران بارداری ارتباطی وجود ندارد. علاوه بر این تجزیه و تحلیل محققان کانادایی نشان می دهد، بین مصرف پروبیوتیک وعمل سزارین، وزن نوزاد هنگام تولد یا سن بارداری نیز ارتباط مستقیمی وجود ندارد.

عملکرد پروبیوتیک در دوران بارداری چگونه است؟

برای بیان چگونگی عملکرد دقیق پروبیوتیک ها هنوز جای بحث و بررسی وجود دارد. محققان هنوز در حال بررسی دقیق مکانیسم آنها هستند. گرچه تصور اولیه مبنی بر این است که باکتری های مفید نیز مانند باکتری های مضر که به بدن حمله می کنند، به مهاجمان مخرب حمله می کنند. فرضیه دیگر این است که انها به کاهش باکتری های مضر در بدن کمکمی کنند که همین مسئله به شکل قابل توجهی، عفونت های خاص یا مشکلاتی که تهدیدی برای سلامتی مادرشان را کاهش می دهد.

فواید مصرف پروبیوتیک ها در دوران بارداری چیست؟

خوردن پروبیوتیک ها به صورت خوراکی یا مکمل به عملکرد سیستم گوارشی بدن کمک کی کند. همانطور ه در بالا اشاره کردیم پروبیوتیک ها برای کم کردن باکتری های مضر بکار می روند. به حرکت غذادر روده ها کمک می کنند و با کاهش باکتری های مضر، سلامتی شما را تضمین می کنند.

پروبیوتیک ها در موارد زیر به شما کمک می کند:

اسهال خونی

آنتی بیوتیک مرتبط با اسهال

سندرم اسهال روده

التهاب روده

عفونت واژینوزی

اگزما

درماتیت آتوپیک (یک بیماری پوستی است)

مصرف پروبیوتیک ها در دوران بارداری چقدر شایع و معمول است؟

اسهال و یبوست شایع ترین مشکلاتی هستند که مادر در دوران بارداری انها تجربه می کند. استفاده از پروبیوتیک هادر دروان بارداری کاملا شایع و معمول است.

از کجا می توانید محصولات پروبیوتیک را تهیه کنید؟

بیشترین میزان پروبیوتیک در محصولات فرآوری شده از ماست تازه یا مکمل ها یافت می شود.

رژیم پروبیوتیک طبیعی در بارداری

مواد غذایی پروبیوتیک، به غذاهایی گفته می شود که علاوه بر نقش تغذیه ایی به علت داشتن میکروارگانیسم های مفید مانند بیفیدو باکتر و لاکتوباسیلوس خواص فراوان ددیگری نیز دارند.

از کجا می توان مواد غذایی پروبیوتیک را به صورت طبیعی تهیه کرد؟

پروبیوتیک هامیکروارگانیسم های زنده ایی هستند که در حالت طبیعی در روده هر فرد وجود دارند، بسیاری از مادران باردار مکمل های پروبیوتیک مصرف می کنند ولی بسیاری از آنها می خواهند بدانند از کجا می تواند پروبیوتیک را به صورت طبیعی کنند.

چه غذاهایی حاوی پروبیوتیک طبیعی هستند؟

ماست: بهترین منبع غذایی حاوی پروبیوتیک های طبیعی است . ماست تازه و نوشیدنی های فرآوری شده از ماست تازه دو انتخاب مناسب هستند.

کفیر: کفیر نیز مانند ماست یک محصول لبنی تخمیری است. کفیر ترکیبی از دانه های مخمر کفیر و شیر بز است کفیر نسبت به فرآروده های دیگر ماست بسیار کمیاب تر است.

شکلات: شنیدن این خبر که شکلات تلخ مرغوب حاوی پروبیوتیک است. مادران باردار را شگفت زده می کند. معمولاً میزان پروبیوتیک در شکلات خیلی زیاد است.

جلبک: جلبک هایی ریز مانندجلبک سبز-آبی، کلرلا و اسپیرولینا راباید در اعماق دریا پیدا کرد. این جلبک ها لاکتوباسیوس و بیفیدوباکتر بدن را تامین می کند.

سوپ میسو: سوپ میسو برای آشپزهای ماهر آسیایی منبع غنی دیگری برای تامین پروبیوتیک های طبیعی است. سوپ میسو از مخمر جو، لوبیا، برنج یا گندم سیاه تهیه می شود.

خیارشور: همه می دانیم که مادران باردار ویار خیارشور و بستین دارند،و این خبر خوبی است زیرا که خیارشور منبع خوبی برای تامین پروبیوتیک است.

چای کوبوجا: نوعی چای تخمیری است که میزان پروبیوتیک آن بالاست. فرصتی فراهم کنید تا بتوانید از این چای حاوی پروبیوتیک نیز بهره بگیرید. خبر خوب اینکه مقدار کافئین موجود در این چای نسبت به چای های دیگر کمتر است، گرچه مقدار کمی کافئین در این چای وجود دارد.

شیر: این امکان وجود دارد که مقداری پروبیوتیک در شیر ترش (تخمیرشده) یا غیر ترش (تخمیر نشده) وجود داشته باشد.

وقتی شما به کل لیست نگاه می کنید متوجه می شوید که چرا ماست تازه فرآوری شده بهترین و آسان ترین منبع تامین پروبیوتیک به صورت طبیعی است.

 

 

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری