بلاگ

پریشانی بارداری

پریشانی بارداری

پریشانی بارداری : پریشانی ذهنی در دوران بارداری بر چگونگی مراقبت از خودتان و چکونگی برقراری پیوند با فرزند در جال رشدتان اثر منفی می گذارد، پس چگونگی تشخیص آن بسیار مهم است.

نقل قول از یک خانم باردار: وقتی برای نخستین بار از بارداری خودآگاه شدم، هر مطلب در دسترسی را خواندم. متوجه بودم که افزایش سریع میزان خورمون ها باعث دگرگونی حال احساسی نشده است. زیرا اکثر نشانه های این مشکل با عوارض معمولی دوران بارداری مشابه است. اما وقتی این نشانه ها باعملکردهای معمول روزانه ی شما تداخل می کند و طی دو تا سه هفته حداقل ترکیبی از سه مورد از آن وجود دارد، باید در پی مراقبت های پزشکی باشید.

 

افسردگی و بارداری

اگر مشکوکید که دچار افسردگی هستید، ایمن ترین کار مشاوره با متخصص پزشکی است، زیرا وضعیت ها و خطرات از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

نشانه ای افسردگی در دوران بارداری

 • احساس اندوه یا پوچی
 • احساسی مثل اینکه اتفاق بدی در حال وقوع است.
 • خواب بیش از حد یا مبارزه برای خوابیدن
 • افزایش ناراحتی، اضطراب وگریه ی بیش از حد یا فقدان احساسات
 • از دست دادن شادی در چیزهایی که قبلا بذت بخش بود.
 • احساس خستگی همیشگی
 • می خواهید دائما بخورید یا اصلا نمی خواهید چیزی بخورید.
 • احساس گناه بیش از حد یا بی توجیه
 • افکار آسیب رساندن به خود

علت چیست؟

عوامل بسیاری وجود دارند که باعث پریشانی و افسردگی می شوند: خصوصیات شخصی، شیمی مغز، شیوه زندگی – حتی آب و هوا. گرچه امکان دارد هر فردی در هز زمانی دچار افسردگی شود، ولی عوامل خاصی وجود دارد که در دوران بارداری آغازگر افسردگی هستند که یکی از اساسی ترین آنها سابقه ی افسردگی است.

اگر برای افسردگی دارو مصرف می کنید و سپس متوجه می شوید که باردارید، مصرف آنها را کم یا متوقف نکنید، به گفته ی دکتر متیو، این کار موجب بازگشت مشکل می شود که می تواند برای فرزندتان مضر باشد. شما باید با روان شناسی حرف بزنید که از سابقه ی شما آگاه است و می داند که چه چیزی برای شما بهترین کارایی را دارم.

آغازگران افسردگی  در دوران بارداری

 1. سابقه ی خانوادگی افسردگی
 2. نامتوازنی هورمونی، گاهی به عنوان نتیجه ی درمان باروری
 3. بارداری های سخت یا سقط جنین های قبلی
 4. بارداری دشوار، مثل مواقعی که به استراحت مطلق نیاز است.
 5. والد شدن بی برنامه، خصوصاً اگر بسیار جوان یا تنها و بدون سیستم حامی باشید.
 6. اتفاق های تنش زای زندگی، مثل نقل مکان، از دست دادن شغل یا مرگ و میر در خانواده.

چگونه می توان در دوران بارداری پریشانی را برطرف کرد؟

اولین گام آگاهی از آغازگران احتمالی افسردگی است و این که به کدامیک از آنها گرایش دارید. گام بعدی مراقبت مطلوب از خودتان است تا به خود فرصتی دهید در دوران بارداری از نظر جسمی و احساسی سالم باقی بمانید.

ورزش، سالم غذا خوردن، خواب و مثبت اندیشی میزان سروتونین را افزایش می دهد.

سروتونین ماده ی شیمیایی پیام رسانی است که در مغز تولید می شود و بر سلول های مغز مرتبط با حالت احساسی، اشتها، خواب، خاطرات و یادگیری و برخی از رفتارهای اجتماعی اثر می گذارد- بسیاری از چیزهایی که مارا شاد یا ناراحت می کند. با در نظر داشتن این موارد ، آگاهی از این نکته بسیار اهمیت دارد گه پریشانی و اضطراب وضعیت هایی نیستند که “شخص برای خود بسازد” یا حالتی از تفکر نیست که بتوان از آن فرار کرد. افسردگی و اضطراب وضعیت هایی زیست شیمیایی هستند که به مشاوره یا دارو نیاز دارند. به گفته ی دکتر متیو، برای افسردگی کم تا ملایم، فقط مشاوره کافی است. درحالی که برای افسردگی شدید باید مشاوره زیر نظر دکتر یا نرس روان شناس صورت گیرد تا علاوه بر مشاوره، داروهای مناسب نیز تجویز شود.

وقتی نوبت به افسردگی ها می رسد، سعی نکنید با داروهای طبیعی دیگر خوددرمانی کنید، ایمنی این داروها در دوران بارداری ناشناخته است و جایگزین کمک متخصصان نمی شوند.

در واقع، آثار طولانی مدت داروهای ضد افسردگی های تجویز شده در دوران بارداری کاملا تحقیق نشده اند. طبق برخی از مطالعات، این داروها جنین در حال رشد را با خطر بسیار ناچیز روبه رو می سازد.  به کفته ی دکتر متیو، اگر مشکوکید که دچار افسردگی هستید، ایمن ترین کار مشاوره با متخصص پزشکی است، زیرا وضعیت ها و خطرات از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

رژیم غذایی چگونه بر افسردگی اثر می گذارد؟

طبق مطالعه ای جدید از سوی پژوهشگران چینی ، بی تردید بین خوردن ماهی و کاهش خطر افسردگی رابطه اس وجود دارد. توضیخ احتمالی این است که اسیدهای چرب امگا 3 موجود در ماهی احتمالاً کلیدی برای فعالیت سروتونین و دوپامین (ماده ی شیمیایی پیام رسان در مغز که با افسردگی مربوط است) است. افرادی که ماهی زیادی می خورند، رژیم غذایی سالم تری دارند که می تواند به سلامت روان آنان کمک کند.

علت و معلول هر چه باشد پیام روشن است:

نسبت به خوراکی هایی که سرشار از قند و چربی هستند، رژیم غذایی سرشار از غذاهای کامل، سبزی ها (سبزیهایی با برگ سبز تیره مثل اسفناج وکلم پیچ)، مغزها و تخم ها و میوه ها به شدت ترجیح داده می شود.

حرکت کنید

در دوران بارداری ورزش نه فقط به از بین بردن احساس تنش و اضطراب کمک می کند که خواب را نیز بهبود میدهد، درد را کاهش می دهد، ماهیچه ها را تقویت می کند، تحمل را افزایش می بخشد و بازگشت به شکل بدنی سابق پس از تولد بچه را سهل تر می سازد. پیاده روی، شنا، ایروبیک ملایم و حرکت های موزون، ورزش هایی عالی برای بانوان باردار است. یوگا، پیلاتس، کشش بدن و تمرین با وزنه نیز برای حفظ توزان ماهیچه ای، ادامه دادن به تمرین ها و بهبود حال احساسی فوق العاده اند.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

 

 

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری