بلاگ

پر خوری عصبی

پرخوری عصبی زمانی اتفاق می افتد که ما می خوریم تا حواسمان را از مشکلات پرت کنیم یا زمان هایی که به ما بی توجهی شده است، احساس تنهایی می کنیم، ناراحتیم و یا حتی عصبانیم خود را آرام کنیم. اما احساسات ما هنگامی که ما ناراحتیم وارد عمل نمی شوند بلکه انتخاب های غذایی ما نیز توسط احساسات تعیین می شوند. احساسات مخالف شما براهدافتان غلبه می کنند مگر اینکه از احساساتتان آگاهی یابید.

پرخوری عصبی چیست؟

افرادی که مشکل ویژه ای با پرخوری عصبی دارند – همه ما تاحدی داریم – اغلب درقسمت های دیگر محروم هستند. آنها لذایذ می دارند و دائما با بی توجهی به خودشان بیش از حد خسته و گرسنه می شوند و از بدنشان متنفراند. یک روانشناس دراین باره می گوید: “من اغلب از افراد پرسیده ام که اگر پرخوری عصبی را نداشتند چه احساسی می کردند. و پاسخ رایج این است که دیگر چیزی نداشتم که انتظارش را بکشم.” شما می توانید این مسئله را اگر سعی کنید تغییر دهید. اینکه به خودتان اجازه دهید تا بیش از حد خسته و گرسنه شوید درواقع فشار بیشتر بر قدرت اختیارتان است و تنفر از بدن باعث می شود تا افراد دیگر با خودشان خوب برخورد نکنند.
هنگامی که رژیم دارید، انتخاب هایی انجام دهید که با ذائقه شما همخوانی داشته باشند. اگر تصمیم میگیرید تا سالاد بخورید، سبزی جاتی را انتخاب کنید که دوست دارید و حس خوبی به شما می دهند. همچنین بهتر است هنگامی که روبه روی یخچال فروشگاه می ایستید تا چیزی برای نوشیدن بردارید و احساساتتان شما را به سمت نوشابه می کشد به جای آب، کمی صبر کنید.
برخی از برنامه های کاهش وزن به افرادی که رژیم دارند راه هایی را برای کنترل احساسات و افکار آموزش می دهند. این برنامه ها آمار جالبی دارند: به طور متوسط، افراد درطول مدت ۶ ماه حدود ۸ کیلو وزن کم می کنند اما سپس دوباره شروع به افزایش وزن می کنند.

دراین نوع برنامه، شرکت کنندگان یاد می گیرند تا افکار منفی را شناسایی کنند و آنها را متوقف کنند و با افکار مثبت جایگزین کنند. یک تفکر منفی ممکن است این باشد که ” همسرم برایش مهم نیست که ظاهرم چگونه است” بهتر است آن را با ” همسرم مرا با وزن فعلیم قبول دارد” عوض کنید. شما باید تکنیک های ریلکسیشن و فعالیت های لذت بخش را یاد بگیرید و هنگامی که ناراحت هستید به جای خوردن این فعالیت ها را انجام دهید.

شاید علاقه مند باشید که از شیوه هایی استفاده کنید که تفکرات ناخواسته منفی را می پذیرد به جای اینکه آنها را کنترل یا تغییر دهد. به طور مثال ممکن است معلم شما یک چیپس یا کیک شکلاتی به اتاق بیاورد و به شما آموزش دهد تا چگونه تمایلاتتان یا هرگونه ناراحتی، عصبانیت یا خستگی را که دارید تحمل کنید. شما نیز باید تکنیک هایی از مدیتیشن را تمرین کنید به طور مثال تصور اینکه تفکراتتان مانند برگ هایی هستند که در برگ ریزان به زمین ریخته می شوند.
چنین فعالیت هایی برای کسانی که پرخوری عصبی انجام می دهند موثر تر است. در مطالعه ای کوچک شرکت کنندگان درطول ۶ ماه به طور متوسط ۱۱ کیلو وزن کم کردند و توانستند این کاهش وزن را حفظ کنند.

علاوه بر مدیریت احساساتی که منجر به پرخوری می شود، بیشتر افرادی که اضافه وزن دارند باید تحرک خود را افزایش دهند.برخی نتایج نشان می دهد که شما می توانید در مدت ۳ یا ۶ ماه با رژیم بدون ورزش همان مقدار وزن کم کنید که با ورزش کم می کنید اما تفاوت خودش را ۱ سال یا ۱سال و نیم بعد نشان می دهد که کسانی که ورزش کرده اند وضعیت بهتری دارند.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری