بلاگ

پسر دار شدن و تغذیه مادر

پرستار کودک

پسر دار شدن و تغذیه مادر

پسر دار شدن و تغذیه مادر : تحقیقات اخیر دانشگاه های کزتر و آکسفورد اولین و شواهد مبنی بر تاثیر روش تغذیه مادر بر جنسیت را به دست آوردند. در این پژوهش بخوبی نشان داده شد که میزان بالای انرژی دریافتی مادر هنگام لقاح رابطه مستقیمی با پسر شدن جنین دارد.

ارتباط جنسیت با تغذیه مادر

این پژوهش در انگلستان و بر روی بارداری اول 740 مادری که از جنسیت جنین خود بی اطلاع بودند، انجام شد. در این پژوهش از آنها خواسته شد تا عادات غذایی خود پیش از بارداری و در مراحل ابتدایی بارداری زا یادداشت کنند. محققان این یادداشت ها را به حسب میزان کالری مصرفی روزهای لقاح بهسه گروه تقسیم کردند. 56 درصد از مادرانی که در حوالی روز لقاح بیشترین میزان انرژی را دریافت کرده بودند، دارای فرزند پسر شدند. این مادران علاوه بر مصرف کالری بیشتر، حجم بیشتر و مواد مغذی متنوع تری مانند پتاسیم، کلسیم و ویتامین E،C و B12 مصرف کرده بودند. همچنین بین خوردن غلات صبحانه به همراه شیر و جنسیت پسر نیز رابطه تنگاتنگ وجود دارد.

در طی 40 سال گذشته تولد نوزاد پسر در کشورهای صنعتی مانند انگلستان، امریکا و کانادا به طور مستمر کاهش خفیفی در حدود سالیانه 1 در 1000 داشته است. تحقیقات اخیر نشان داده است که میزان انرژی مصرفی نیز در افراد ساکن کشور های پیشرفته کاهش یافته است.

«چاقی فراگیر» اصطلاحی است که به روشنی وضعیت فعالیت فیزیکی، تنوع کیفیت و عادات غذایی را توصیف می کند. طبق شواهد اکنون نخوردن وعده صبحانه در میان کشورهای توسعه یافته بسیار شایع است، به طوری که  بین سالهای 1965 تا 1991 تعداد افرادی که صبحانه می خوردند در امریکا از 86 درصد به 75 درصد رسید.

در حال حاضر دانشمندان می دانند که بسیاری از حیوانات اگر ذخایر غذایی غنی و یا پر کالری داشته باشند، فرزند نر بدنیا می آورند. این پدیده بیشتر در مورد بی مهرگان صدق می کرد اما اکنون در اسب ها، گاوها و برخی از نژآد گوزن ها نیز دیده می شود. این نتایج می توانند عامل تحول در تولید مثل شوند.

دکتر فیونا متیو افزود :« جنسیت مرد در هر جانداری به طور ذاتی بیشتر از جنسیت زن می توانند فرزند تولید کند، اما این عامل به شدت تحت تاثیر تعداد و وضعیت اسپرم های اوست، اگر تعداد آنها کم باشند تولیدمثل نیز با مشکل روبرو خواهد شد. از طرف دیگر زنان با فاصله زمانی منظم تری میتوانند تولید مثل کنند. بنابراین اگر مادری ذخیره غذایی بدنی بالایی داشته باشد، بدون شک می تواند فرزند پسر زایمان کند، زیرا فرزند پسر نسبت به فرزند دختر بیشتر می تواند تعداد نسلهای بعد را افزایش دهد اما در مدت زمان کوتاهی و بدون هیچ تلاشی می توان دارای فرزند دختر شد.

اگرچه این پدر است که از نظر ژنتیکی جنسیت فرزند را تعیین می کند، اما به توجه به نتایج پژوهش های اخیر مادر نیز می تواند بر جنسیت برخی از فرزندان خود تاثیر گذار باشد. این عملکرد هنوز در میان حیوانان پستان دار به اثبات نرسیده است. اما آنچه در انجام IVF نیز دیده شده، سطح بالای گلوکز مادر منجر به تشکیل و رشد نطفه پسر می شود و نطفه دختر رها می شود. در انسان ها حذف وعده صبحانه سطح گلوکز را کاهش داده و بدن مادر با کمبود ذخیره غذایی، محیط ضعیفی را برای پذیرش نطفه پسر قرار می دهد.

مادرانی که در جامعه اماری این پژوهش قرار داشتند، دارای قد و وزن متعادل و سبک زندگی سالم بودند، به همین دلیل هیچ شواهدی میان تغذیه مادری که پیش از بارداری سیگار و کافئین فراوانی مصرف کرده و همچنین شاخص توده بدنی (چاقی، لاغری، منبود یا اضافه وزن) طبیعی یا غیر طبیعی داشته با جنسیت فرزندش در دست نیست. در این پژوهش به اثبات رسید که نوع تغذیه مادر پیش از بارداری و چند ماه ابتدایی تاثیر فراوانی بر جنسیت فرزند او دارد.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این مطلب از پرستار کودک راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری