بلاگ

پسوریازیس

پسوریازیس (psoriasis) یا بیماری داء الصدف در کشورهای غربی، استرالیا ،آمریکای جنوبی و بعضی از قسمت های آسیا و آفریقا شایع می باشد.چندین نوع مختلف این بیماری وجود دارد ،که کنترل اکثر آنها در افراد مشکل می‌باشد. در تمام موارد بیماری پسوریازیس، پوست قرمز، ضخیم و پوسته پوسته می شود قسمتهای دچار  پوسته پوسته شدن همیشه هم باعث خارش نمی‌شود اما اگر قسمت های زیادی از بدن دچار این وضعیت شود ممکن است باعث ناراحتی های شدید بدنی و نیز خجالت کشیدن فرد در اجتماع شود در قسمت‌های از پوست که دچار  پسوریازیس شده است سلول های جدید پوستی با سرعت زیاد تری نسبت به ریزش سلول های مرده ایجاد می‌شود و درنتیجه سلول‌های اضافی پوست تجمع یافته و لکه های ضخیم پوستی را تشکیل می‌دهند .علت بروز این وضعیت هنوز مشخص نشده است اما یک حمله پسوریازیس ممکن است بر اثر بیماری های عفونی صدمات و یا استرس ها شروع یا تشدید شود. این بیماری اغلب در بعضی خانواده‌ها بیشتر دیده می‌شود که نشان دهنده وجود یک عامل ژنتیکی در بروز این بیماری می باشد. تقریبا از هر سه نفری که به  پسوریازیس مبتلا است یک نفر از آنها دارای خویشاوندی است که هم دچار این بیماری می باشد. مصرف بعضی از داروها مثل داروهای ضد افسردگی و ضد فشارخون داروهای بتا بلوکر و داروهای ضد مالاریا نمی‌توانند در بعضی از افراد باعث بروز بیماری پسوریازیس شود.

انواع پسوریازیس

چهار نوع اصلی پسوریازیس وجود دارد که هر کدام از آنها دارای ظاهر خاصی میباشند بعضی از افراد ممکن است به بیش از یک نوع این بیماری مبتلا شوند. انواع پسوریازیس عبارتند از 1) پسوریازیس پلاک ۲ )پسوریازیس قطره ای ۳ )پسوریازیس پوستر لرو ۴ )پسوریازیس معکوس

پسوریازیس پلاکplaque)): شایعترین نوع پسوریازیس است پسوریازیس پلاک می باشد که ممکن است افراد را در هر سنی مبتلا نماید این بیماری ممکن است علایم زیر را ایجاد نمایند:

  • لکه هایی که به آنها پلاک گفته می شود و شامل پوست قرمز، ضخیم شده و دارای سطحی پوست پوست می‌باشد. این پلاک ها معمولاً بر روی آرنج ها، زانوها، کمر، پوست سر ،پشت گوش ها و در خط رویش مو ها ایجاد میشوند.
  • خارش متناوب در قسمتهای مبتلای پوست
  • تغییر رنگ پیدا کردن ناخن ها و پیدایش فرورفتگی ها و چاله هایی بر روی ناخنها در موارد شدید ناخن ها از بستر شان بلند شده و کنده می شود .

علایم پسوریازیس پلاک معمولاً برای چند هفته یا چند ما باقی مانده و ممکن است به طور متناوب بعدها نیز عود نمایند.

پسوریازیس قطره ای(guttate) :این  نوع از پسوریازیس بیشتر در کودکان و نوجوانان دیده می‌شود و اغلب به دنبال یک عفونت باکتریایی در گلو ایجاد میگردد. علایم معمول آن عبارتند از:

  • لکه های متعددی در پوست به شکل سکه بوده صورتی رنگ می‌باشند پوسته پوسته هستند و در هر کدام از این لکه ها حدود یک سانتی متر می باشد این ضایعات عمدتاً در پشت و سینه ایجاد می‌شوند.
  • خارش متناوب در قسمت هایی از پوست که دچار این وضعیت شده است.

این علایم معمولاً در عرض ۴ تا ۶ ماه از بین میروند و دوباره عود  نمی کنند اما در بیش از نیمی از موارد بعدها نوع دیگری از پسوریازیس در این افراد عود می کنند.

پسوریازیس پوستولر(pustular): این نوع از پسوریازیس نادر می باشد اما به طور بالقوه تهدید کننده حیات می باشد و عمدتاً افراد بزرگسال را مبتلا می‌سازد این بیماری ممکن است به طور ناگهانی ظاهر شده و علایم زیر را ایجاد نماید:

  • بروز تاول های کوچک پر از چرک در کف دستها و کف پاها ،
  • قرمز شدن ملتهب شدن و حساس شدن قسمت وسیعی از پوست بدن
  • قسمتهای از پوست ملتهب دچار ضخیم شدگی و پوسته پوسته شدن می گردند این شدیدترین نوع پسوریازیس پوست و در تمام پوست بدن گرفتار می شود.

پسوریازیس معکوس(inverse): افراد سالخورده بیشتر دچار این نوع از پسوریازیس می‌شوند. در این نوع از پسوریازیس در محله ها محله های چین دار بدن مثل کشاله ران، زیر پستانها و زیر بغل پوست قرمز و مرطوب می شود پسوریازیس معکوس معمولاً با انجام درمان بهبود می‌یابد اما ممکن است دوباره عود نمایند.

عوارض پسوریازیس

از هر ده نفری که به پسوریازیس مبتلا می‌شود یک نفر دچار نوعی آرتریت آرتروز می گردد که مفصل های انگشتان و زانوها را گرفتار می‌سازد. در پسوریازیس پوستولر از دست دادن موادی زیاد سلول ها از سطح پوست ممکن است منجر به بی آبی بدن دهیدراسیون نارسایی کلیه ها عفونت ها و تب بالا شود . اگر این وضعیت درمان نگردد می‌تواند تهدید کننده حیات و مرگبار باشند.

نحوه درمان پسوریازیس

پزشک شما قادر خواهد بود که از ظاهر وضعیت پوست شما نحوه پسوریازیس را تشخیص دهد . اگر شما دچار پسوریازیس خفیفی هستید که مشکلی برای شما ایجاد نمی کنند، ممکن است تصمیم بگیرید که هیچ درمانی برای علایم پوستی تان انجام ندهید در غیر اینصورت شما باید از درمان هایی که پزشک برای تان توصیه می‌کنند پیروی نمایید. بیماری پسوریازیس را معمولاً با کرم های نرم کننده درمان می کنند تا پوست نرم شود سایر درمانهای رایج عبارتند از ترکیبات حاوی تار(coal tar) ماده‌ای به نام آنترالین(anthralin) این داروها موثر می باشند. اما دارای بوی بدی هستند و می توانند لباس یا ملحفه رختخواب شما را رنگی نماینده آنترالین را فقط باید روی قسمتهای گرفتار شده مالید زیرا در صورتی که در سایر قسمتهای پوست سالم مالیده شود باعث تحریک پوست خواهد شد. راه دیگر آن است که پزشک برای تان یک کرم حاوی کلسی پوتریول از مشتقات ویتامین دی(d) تجویز نماید این کرم معمولاً روزی دوبار مالیده می‌شود مزیت این کرم این می باشد که هیچ بویی نداشته و پوست یا لباس را رنگین نمی کند و به طور طبیعی در حدود چهار هفته موثر میباشد شما باید دقیقاً توصیه‌های پزشک تان را در مورد این دارو اجرا نمایید زیرا این دارو را نباید به صورت و یا چین های پوست مالی کرم های حاوی کورتون نیز ممکن است در این بیماری تجویز شوند با این حال این داروها باید به مقدار کم مورد استفاده قرار گیرند زیرا دارای عوارض جانبی درازمدتی مثل نازک شدن پوست هستند.

برای درمان پسوریازیس های شدید که به کرم های مالیدنی پاسخ نمی دهند استفاده از اشعه ماوراء بنفش اغلب موثر واقع می شود اشعه ماوراء بنفش معمولاً بدون تجویز داروهای خوراکی استفاده میشود . در روش پووا تراپی از اشعه ماوراء بنفش همواره با داروی خوراکی پسورالن استفاده می شود این  دارو قبل از اینکه بیمار در مقابل اشعه ماوراء بنفش قرار بگیرد خورده می‌شود و باعث می گردد که پوست بیشتر به نور ماوراء بنفش حساس شود این درمان ترکیبی باعث می شود که احتمال خطر سرطان پوست کمی افزایش یابد و بنابراین فقط باید تحت نظارت دقیق یک متخصص پوست انجام شود.

استفاده از نور خورشید به طور منظم و به مقدار کم می توانند به از بین رفتن پسوریازیس کمک نمایند در معرض نور خورشید قرار گرفتن به اندازه مناسب در صورتی که هوا به اندازه کافی گرم باشد می‌تواند مفید واقع شود اما باید احتیاط های لازم را انجام دهید تا دچار آفتاب‌سوختگی نشوید در موارد خیلی شدید پسوریازیس نوع پوستولر که کرم های مالیدنی ممکن است موثر واقع نشوند درمان با داروهای خوراکی یا تزریقی ممکن است توصیه شود داروهایی که در این موارد مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از رتینوئید ها متوترکسات و سیکلوسپورین با این حال داروهای رتینوئید و متوترکسات می تواننددر خانمهای حامله باعث بروز ناهنجاریهای در جنین شوند بنابراین در صورتی که شما حامله هستید و یا اینکه قصد حامله شدن دارید نباید از این داروها استفاده نمایید گرچه هیچ درمان قطعی برای بیماری پسوریازیس وجود ندارد اما با انجام درمان می تواند علایم آن را تسکین داد و کمک نمود که بسیاری از بیمارانی که به این بیماری دچار هستند یک زندگی طبیعی را در پیش بگیرند.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تماس با خدمات پرستاری