بلاگ

پنج علت برای بردن فرزندتان به پزشک

وقت نگرانی

وقتی هنوز در حال یادگیری هستید، چه چیزی طبیعی است و برای چه چیز واقعاً باید نگران بود؟ این واقعاً سرگردان کننده است. در زیر پنج نکته ی مهم را شرح می دهیم.

مراجعه به پزشک برای فرزندان

تب

برای بچه های کوچک تر از سه ماه، تب باید فوراً پیگیری شود. هر دمایی که بیشتر یا کمتر از اندازه ی طبیعی برای بچه ی نوزاد باشد، باید فوراً زیر نظر مراقب پزشکی قرار گیرد. دمای عادی برای انسان بین سی و شش و شی و هفت درجه ی سانتی گراد نوسان دارد، و هر دمای بیش از سی و هفت و نیم درجه ی سانتیگراد تب در نظر گرفته می شود. برای نوزادان و نونهالان کوچک تر از سه ماهه، این حالت نشانه ی عفونت باکتریایی است. اگر بچه ای کوچک تز از سه ماه تب دارد، باید فورا، زیر نظر قرار گیرد، زیرا این عارضه اغلب به علت عفونت باکتریایی مثل سپتی سمی، مننژیت یا ذات الریه است.

مشکل در تنفس یا خس خس سینه

وقتی فرزندتان شروع به خس خس می کند یا سخت نفس می کشد، آدرنالین در بدن شما راها می شود و وادارتان می کند که در پی مراقبت هاب پزشکی باشید. تنفس سریع یا خس خس کردن می تواند نشانه ی ذات الریه یا انسداد مجرای هوا باشد . اگر به ظاهر بسیار سریع شروع شده است، شاید شیر وارد شش های فرزندتان شده است. به هر ترتیب، بگذارید غرایز طبیعی شما راهنمایتان باشد مستقیماً به بخش اورژانس بروید.

استفراغ یا خون در پوشک

در حالی که برای بچه های نوزاد معمول است که برای چند هفته ی نخست بخشی از غذای خود را بالا بیاورند، گاهی باید از استفراغ مداوم نگران شد. تشخیص تفاوت بین بالا آوردن شیر و استفراغ واقعی نسبتاً ساده است وقتی فرزندتان استفراغ می کند، بیشتر یا همه ی شیر نوشیده ی خود را از بدن خارج می سازند. هنگام تف کردن،این میزان فقط اندکی شیر است. در حالی که داشتن استفراغ بدون نشانه های دیگر می تواند فقط نشانه ای از شکم درحال رشد باشد، البته این عارضه باید طی بیست و چهار ساعت کاهش یابد. اگر این عوارض کاسته نشدند، وقت ملاقات با پزشک رسیده است. کمبود آب بدن نتیجه ی معمول استفراغ کردن و عارضه ای جدی است. اغلب استفراغ مداوم می تواند نشانه ی عفونت یا انسداد روده باشد. ادرار و مدفوع فرزندتان را نیز کنترل کنید.

  • خون در ادرار: احتمال دارد لکه های صورتی پیاپی در پوشک نشانه ای از عفونت مجاری ادرار باشد.
  • خون در مدفوع: اگر رگه های خون در پوشک کثیف فرزندتان دیدید، شاید این علایم نشانه ای از عفونت روده یا آلرژی به پروتئین شیر گاو باشد.

فرزندتان از خوردن امتناع می کند:

برای والدین، نوزادی که از نوشیدن امتناعی می کند، بیشترین استرس را به وجود می آورد. اگر این تفاوت یک بار افتاد، نگران شوید اگر این اتفاق دو یا سه بار به طور پیایی رخ داد، نگران باشید. اگر فرزندتان از پستان به دهان گرفتن یا نوشیدن از شیشه امتناع ورزید و در نتیجه، چند نوبت تغذیه را از دست داد، وقت رفتن نزد پزشک رسیده است، زیرا این حالت می تواند نشانه ای از عفونت پنهان باشد.

التهاب شدید

برای نوزادان معمول است که یک یا چند بار دچار التهاب پوشکی یا گرمایی شوند. این عارضه که پوست ناراحت یا التهاب پوشکی خوانده می شود، برای بچه ناراحت کننده است، اما با تعویض منظم پوشک، شست و شو و خشک کردن درست و مالیدن وازلین یا کرم به سهولت درست می شود. همچنین بهتر است که فرزندتان را مدتی بدون پوشک رها کنید، زیرا این کار باعث التیام سریع تر التهاب پوشکی می شود. اما التهاب هایی که بی تردید التهاب پوشکی می شود. اما التهاب هابب که بی تردید التهاب پزشکی نیستند یا بخش های دیگر بدن را می پوشانند، باید زنگ خطر را به صدا در آورد. التهاب تاولی که به سوختگی شباهت دارد، مشخص کننده ی عفونت باکتریایی استافیلو کوک است. این عارضه که با نام سندرم سوختگی پوست یا عفونت استافیلوکوک خوانده می شود، اغلب با تب همراه است و باید فوراً زیر نظر قرار گیردف زیرا اگر درمان نشود، می تواند به ورود باکتری استافیلو کوک که به جریان خون بچه بیانجامد. اگر التهاب پس از تغذیه ی بچه و به طور ناگهانی ظاهر شد، نزد پزشک بروید، احتمالاً این نشانه ها مشخص کننده ی واکنش آلرژیک غذایی است.

 

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تماس با خدمات پرستاری