بلاگ

پنی سیلین

 

پنی سیلین

پنی سیلین : آیا شما هم در دوران بارداری برای مقاله با مشکل سرماخوردگی و آنفولانزا ترجیح می دهید برای حفظ سلاممت بارداری و فرزندتان کمتر از داروها استفاده کنید یا از آن دسته اید که فکر می کنید “پنی سیلین” تنها دوای درد شماست؟ اگر پاسختان مثبت است، به شما توصیه می کنیم این مقاله را قبل از هر کاری مطالعه کنید تا ببینید مصرف پنی سیلین در دوران بارداری بی ضرر است یا خیر.

پزشکان معمولا به مادران باردار خاطر نشان می کنند که دست کم در سه ماهه ی اول بارداری از مصرف انواع داروها خودداری کنند. اما هنگام ابتلای به آنفولانزا موضوع فرق می کند، در این جا عدم درمان به موقع بیماری به مراتب خطرناک تر از اثر دارو بر جنین در حال رشد است، تنها داروی موثر در درمان آنفولانزا آنتی بیوتیک هستند. پنی سیلین یکی از معروف ترین آنتی بیوتیک ها برای درمان آنفولانزا و عفونت است. اما آیا پنی سیلین در دوران بارداری بی خطر است؟ آیا برای جنین مضر نیست؟

 

پنی سیلین چیست؟

پنی سیلین از گروهی آنتی بیوتیک ها شامل پنی سیلین وی، پنی سیلین جی، پنی سیلین بنزاتین و پنی سیلینپروکئین تشکیل شده است. این گروه از آنتی بیوتیک ها از قارچ کپکی سبز رنگ با نام پنی سیلیوم بدست  می آید. در میان انواع آنتی بیوتیک ها، پنی سیلین جز نخستین داروهایی است که برای مبارزه با عفونت ناشی از باکتریهایی به نام استرپتوکوک و استافیلوکوک تجویز می شود. این آنتی بیوتیک ها هنوز هم به طور گسترده استفاده می شوند، اما در صورت مصرف بی رویه، باکتریها نسبت به آنها مقاوم می شوند.

انواع پنی سیلین

برای درمان عفونت های متفاوت، انواع مختلف پنی سیلین وجود دارند. پزشکان اغلب پنی سیلین را همراه با داروهای ضدباکتری تجویز می کنند. اما به یاد داشته باشید که نباید یک پنی سیلین را به جای دیگری استفاده کرد.

چگونگی عملکرد پنی سیلین

سیستم  دفاعی طبیعی بدن انسان قابلیت از بین بردن باکتری های مضر را دارد. قبل از آنکه باکتری ها بتوانند تولید مثل کنند، گلبول های سفید به آنها حمله می کنند. به محض اینکه علائم بیماری بروز کرد، سیستم ایمنی بدن خود به خود با عفونت باکتریایی مبارزه می کند. اما در برخی مواقع مقدار این باکتری ها به حدی زیاد است که سیستم ایمنی بدن از عهده ی آن بر نمی آید. اینجاست که آنتی بیوتیک ها وارد عمل می شوند.

در این مرحله، باکتری ها برای محافظت از خود به طور مداوم دیواره های سلولی می سازند و ساختار آن را تقویت می کنند. پنیسیلین دیواره های سلولی را تخریب کرده  و با نفوذ یه این دیواره ها باعث مرگ باکتری می شود . اما باکتری های سر سخت با ساخت آنزیمی به نام بتا- لاکتاماز در برابر پنی سیلین مقاومت می کنند. بتالا-کتاماز با از بین بردن حلقه بتا-لاکتام که ترکیب شیمیایی مهمی در آنتی بیوتیک است، مانع از تخریب دیواره های باکتری می شوند. پس برای خنثی کردن اثر ان باید پنی سیلین را با بازدارنده ی این آنزیم ترکیب کنیم.

کاربردهای پنی سیلین

پنی سیلین به درمان انواع عفونت ها با منشا باکتریایی کمک می کند. پنی سیلین جز اولین داروهایی بود که برای درمان سیفلیس استفاده شد. و پزشکان هنوز هم در طب مدرن از آن بهره می گیرند. مهمترین کاربردهای این دارو عبارتند از:

  • مبارزه با عفونت های باکتریایی مانند التهاب لوزه ها
  • جلوگیری از بروز عفونت های باکتریایی در افرادی که از بیماری خاص رنج می برند.
  • برای افراد مبتلا یه بیماری کم خونی داسی شکل
  • برای افزایش ایمنی افراد و کاهش خطر ابتلا به عفونت

آیا پنی سیلین را می توان در دوران بارداری استفاده کرد؟

بله! استفاده از پنی سیلین در دوران بارداری خطریندارد. پنی سیلین را در گروه داروهای B دسته بندی کرده اند. زیرا به مدت طولانی مورد استفاده قرار گرفته و هیچ اثر سوء و زیانبار بر مادران باردار به همراه نداشته است. پزشکان معمولا برای درمان گلودرد میکروبی و یا عفونت مجاری ادراری پنی سیلین تجویز کند.

طبقه بندی داروها

داروهای گروه A هیچ خطری ندارد و ممکن است فوایدی نیز برای مادر و جنین داشته باشد. مانند آهن، فولیک اسید و برخی ویتامین ها، گروه B جزو داروهایی هستند که عوارض آن بر روی انسان  ثابت نشده است مانند برخی آنتی بیوتیک ها مثل پنی سیلین و آموکسی سیلین داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد، پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است، آنها را تجویز می کند، دسته چهارم یا گروه D، بیماران قبل از مصرف این گروه از داروها باید مشاوره بارداری انجام دهند که در صورت باردار بودن مصرف این داروها برای آنها ممنوع است مانند برخی داروهای ضد سرطان که احتمال سقط، تولد نوزادی با ناهنجاری سر و صورت مرگ پس از تولد را به همراه دارد. برخی داروهای از جمله داروهای ضد میگرن جز گروه X و پر خطرترین گروه داروها هستند و استفاده از آنها در بارداری ممنوع است.

مواردی که باید قبل از مصرف پنی سیلین در بارداری مد نظر قرار داد!

حساسیت به پنی سیلین

شایع ترین مشکلی که در مصرف پنی سیلین با آن مواجه هستیم، حساسیت به این دارو است. اگر به پنی سیلین وی یا سایر آنتی بیوتیک های گروه پنی سیلین دیگر مانند آمپی سیلین، دیکلوگزاسیلین یا اگزاسیلین حساسیت دارید، مصرف این داروها برای شما ممنوع است، در صورت حساسیت به انواع سفالوسپورین ها از قبیل سفتین، دوریسف، سکلور، کفلکس حتما خود را در جریان قرار دهید.

سابقه حساسیت دارویی

اگر شما مستعد آلرژی هستید، نباید پنی سیلین مصرف کنید. افرادی که حساسیت دارویی به پنی سیلین دارند، در معرض خطر شوک آنافیلاکتیک یا بیش دفاعی قرار می گیرند که در آن بدن یک ماده ی بی خطر را خطرناک می پندارد و یکی از مهمترین فوریت های پزشکی است. علایم آن عبارتند از ضایعات جلدی، خارش، تورم گلو و افت فشار خون.

ابتلا به بیماری های خاص

اگر شما مبتلا به بیماری کلیوی، خونریزی، اختلال انعقاد خون و آسم هستید یا سابقه مصرف آنتی بیوتیک در شما اسهال ایجاد کرده است، باید پزشک خود را در جریان قرار دهید. احتمال خونریزی پس از مصرف پنی سیلین در بیماران مبتلا به مشکلات خونی، بیشتر است.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری