بلاگ

پوست، مو و ناخن

 

پوست، مو و ناخن

پوست، مو و ناخن : پوست یک عضو زنده بدن می باشد. پوست دارای چند لایه می باشد. بالاترین لایه پوست را اپیدرم می نامند که سطح پوست را تشکیل می دهد و از سلولهای مرده پوست تشکیل شده است. هر فرد سالم در هر دقیقه حدود 30000 سلول پوست مرده اش می ریزد، با این حال سلولهای پوست زنده به طور مداوم در قسمت زیرین اپیدرم تولید شده و جای سلولهای مرده را می گیرند. در زیر اپیدرم، لایه ای به نام درم وجود دارد که حاوی عروق خونی، پایانه های اعصاب و غدد می باشد. در زیر درم، یک لایه چربی قرار دارد که به عنوان یک عایق، ضربه گیر و ذخیره کننده انرژِ عمل می کند. حتی با وجود اینکه اکثر قسمتهای پوست کمتر از 6 میلیمتر ضخامت دارد، اما با اینحال پوست هنوز یک لایه محافظت کننده قوی می باشد. جزء اصلی سطح پوست را یک پروتئین فیبروز محکم به نام کراتین تشکیل می دهد. کراتین در موها و ناخن ها هم وجود دارد.

 

پوست، مو و زیبایی

پوست تشکیل یک سد بسیار موثری را در مقابل ورود میکروبها و مواد مضر به داخل بدن می دهد، اما اثر محافظتی آن هنگامی بیشتر استت که سطح پوست سالم باقی بماند. زخم های روی پوست ممکن است عفونی شده و اجازه ورود میکروبها به داخل جریان ون را بدهد. سبوم یک ماده چربی می باشد که در غدد سباسه در لایه درم تولید می شود و به نرمی پوست کمک نموده و ضد آب می باشد. به خاطر همین است که پوست ضد آب بوده و ما وقتی به حمام می رویم، مثل اسفنج آب را به خود جذب نمی کنیم.

حس لامسه ما به خاطر وجود  گیرنده های عصبی است که در لایه درم وجود دارد. این گیرنده های عصبی به فشار، لرزش، گرما، سرما، و درد حساس هستند. در هر ثانیه میلیاردها پیام عصبی از این گیرنده های عصبی به سمت مغز فرستاده می شوند. تا در مغز این سیگنالها فرآیند شده و در آنجا یک تصویر حسی از آن ایجاد شود. بعضی مناطق پوست مثل نوک انگشتان دست دارای تعداد خیلی زیادی گیرنده های عصبی هستند و به همین خاطر است که این مناطق از پوست، حساسیت بیشتری نسبت به سایر قسمتهای پوست دارند. پوست همچنین نقش مهمی را در تنظیم حرارت بدن بازی می کند. هنگامی که پوست در معرض نور خورشید قرار می گیرد، تولید ویتامین D می کند که برای قوی شدن استخوان ها ضروری می باشد.

پوست ما متناسب با زندگی ما تغییر می کند. برای مثال، پوست دستهای یک فرد باغبان ضخیم می گردد تا او را بیشتر محافظت کند. روند پیری پوست که باعث چین و چروک شدن پوست و کمتر شدن قابلیت ارتجاعی آن می گردد می تواند بر اثر سیگار کشیدن یا در معرض نور خورشید قرار گرفتن تشدید شود. همچنین رنگ پوست می تواند تغییر کند. اپیدرم و درم پوست وقتی که در معرض نور مستقیم خورشید قرار می گیرند تولید ملانین اضافی می کنند. ملانین رنگدانه ای است که در سلولهای پوست وجود داشته و پوست را در مقابل اشعه ماوراء بنفش خورشید محافظت می کند. این رنگدانه باعث میگردد که رنگ پوست تیره تر شود. افرادی که در سرزمینهای دارای آفتاب شدید زندگی میکنند معمولاً پوست تیره تری دارند که باعث می شود به آسانی دچار آفتاب سوختگی نشوند. پوست افرادی که رنگ روشنی دارند. ملانین کمتری داشته و به آفتاب سوختگی مستعدتر می باشد.

پوست و مو

پوست دارای دو لایه اصلی می باشد. لایه بالایی که به آن اپیدرم گفته می شود و لایه پایینی که درم نام داشته و ضخیم تر می باشد. اپیدرم حاوی ورقه هایی از سلولهای مسطح و خشن می باشد. مو ها از فولیکول مو رشد می کنند. فولیکول مو مناطق تغییر یافته ای از اپیدرم می باشند که خود را به درم رسانده اند. سلولهای موی جدید که در فولیکول ها ساخته می شوند در نهایت می میرند و تشکیل تنه مو را می دهند. هر مو در هر ماه بین 6 تا 8 میلیمتر رشد می کند. لایه درم پوست از بافت قوی  و قابل ارتجاعی تشکیل شده که در داخل آن عروق خونی، غدد و پایانه های عصبی قرار دارند.

ناخن

صفحه های محافظ که به آن اصطلاحاً ناخن گفته می شود در انتهای انگشتان دستها و پاها قرار دارند. ناخن ها عمدتاً از کراتین تشکیل شده اند که یک پروتئین قوی می باشد که در پوست و موها نیز وجود دارد. رشد ناخنها از ماتریکس که در زیر یک چین پوستی که به آن کوتیکول می گویند و از لانولا که یک قسمت هلالی شکل در قاعده ناخنها است صورت می گیرد.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری