بلاگ

پوکی استخوان خاموش ترین بیماری جهان

پوکی استخوان یک بیماری خاموش و پنهان است که ممکن است به آن مبتلا باشید و خودتان ندانید تا زمانی که شما را زمینگیر کند. براساس یافته های یک مطالعه جدید که در سال ۲۰۱۰ روی ساکنان بالای ۵۰ سال ایالات متحده انجام گرفته بود، مشخص شد که روند کاهش تراکم استخوان و خطر شکستگی در افراد بالای ۵۰ سال به طور قابل توجهی افزایش می یابد. نرخ شکستگی استخوان درسنین بالا که یکی از عوارض رایج پیری است در حال افزایش است: نزدیک به ۹ میلیون فرد بزرگسال در ایالات متحده پوکی استخوان دارند و بیش از ۴۸میلیون نفر از کمبود توده استخوانی رنج می برند. این افراد به شکل قابل توجهی در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان و شکستگی استخوان قرار دارند.

پوکی استخوان

یکی از نخستین اقداماتی که بنیاد ملی پوکی استخوان (NOF) برای مبارزه با این بیماری انجام می دهد، سنجش تراکم استخوان (BMD) در نواحی لگن و ستون فقرات است. تا پیش از سال ۲۰۰۵، بنیاد بهداشت ملی و بررسی آزمایش تغذیه(NHANES) تنها بر اندازه گیری تراکم استخوان در ناحیه لگن تاکید داشت. اما این روزها در سراسر جهان اندازه گیری و تراکم استخوان روش شایع برای تشخیص پوکی استخوان است. برای آشنایی بیشتر با این بیماری خاموش و روشهای پیشگیری از آن با ما همراه باشید.

آمار تکان دهنده است
یافته های به دست آمده از مطالعات نشان میدهند که اگر شیوع پوکی استخوان و کاهش تراکم استخوانی کنترلی نشود تا سال ۲۰۲۰، نزدیک به ۷/۱۰ میلیون نفر از افراد بزرگسالی به پوکی استخوان و ۲/۵۸ میلیون نفر به کاهشی تراکم استخوانی مبتلا خواهند شد. تا سال ۲۰۳۰، انتظار میرود که این ارقام به ۹/۱۱میلیون مورد پوکی استخوان و ۳/۶۴ میلیون مورد کاهش تراکم استخوانی برسد. خبر خوب این است که هیچ وقت برای شروع دیر نیست! هر وقت بخواهید می توانید با اعمال چند تغییر ساده در شیوه زندگی خود به سلامت استخوان های تان کمک کنید. هیاتی از متخصصان سلامت استخوان به صورت سالانه شیکاگو گرد هم آمده و درباره آخرین اطلاعات مربوط به تشخیص، درمان و مدیریت بیماری پوکی استخوان در مردان وزنان بالای ۵۰ سال گفت و گو می کنند. این جلسات سالانه توسط بنیاد ملی پوکی استخوان برگزار می شود، با هدف اطلاع رسانی درباره پوکی استخوان و نحوه جلوگیری از ابتلا به این عارضه از طریق رژیم غذایی ورزش منظم و و سایر شیوه های مراقبت از استخوان شکل می گیرند. در ادامه مهم ترین نکات مشترکی که بین اعضای حاضر در جلسه عنوان شده است:

تشخیص زودهنگام: تشخیص به نوقع از طریق تست تراکم استخوان امکان پذیر خواهد بود. منتظر نباشید که زمینگیر شوید و چند استخوان خود را بشکنید. قبل از ابتلا به این عارضه به فکر پیشگیری باشید.

پیشگیری زودهنگام: هر فرد به طور معمول از ۳۰ سالگی به بعد با کاهش تراکم استخوانی مواجه می شود، بنابراین با رعایت رژیم غذایی و ورزش منظم از ابتلا به سم پوکی استخوان پیشگیری کنید. وقتی به ۵۰ سالگی می رسید، خطر ابتلا به این عارضه به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

آموزش اولیه: سعی کنید یک مصرف کننده آموزش دیده باشید تا از بهترین روشهای موجود برای حفظ سلامت استخوانهای خود استفاده کنید. خوردن غذاهای سرشار از کلسیم و دریافت ویتامین D از اهمیت بسیاری برخوردار است. انجام تمرینات ورزشی منظم نیز ضرورت دارد؛ شنا رفتن، وزنه زدن، پیاده روی، دویدن و انجام سایر ورزش های استقامتی به طور منظم به شما کمک می کند از پوکی استخوان در امان باشید.

چرا افراد بالای ۵۰ سال به مکمل های ویتامین B۱۲ نیاز دارند؟
وقتی صحبت از تغذیه مناسب زنان و مردان در ۵۰ سالگی به میان میآید، نیاز به دریافت ویتامین Cو ویتامین ۱۹ اهمیت می یابد. به طور کلی، زنان میانسال و مسن شی از زنان جوان درمعرض خطر ابتلا به بیماریهای پوکی استخوان قرار دارند، بنابراین اگر به دریافت های لازم توجه نکنند، خطر بیشتری متوجه بشود. یکی از ویتامینهایی که اغلب مورد به آن احتیاج دارند. با این حال، ین نیازهای تغذیه خانم های ۱۲ B نیاز دارد. این ویتامین نقشی قابل توجهی در تولید

سلول های انتقال دهنده خون در قلب داشته و به تشکیل عصب های مورد نیاز برای فکر کردن و پیشبرد امور زندگی کمک می کند. ویتامین ۱۲ B به عنوان یکی از سازندگان DNA نیز شناخته می شود. هر فرد بزرگسال به طور متوسط به ۴/۲ میلی گرم ویتامین ۱۲ Bدر روز نیاز دارد از این رو دریافت ویتامین B۱۲ کافی برای تامین چربی و اجرای توابع ضروری بدن چندان دشوار نخواهد بود. توجه داشته باشید که بدن شما نمی تواند ویتامین B۱۲ تولید کند. از این رو، باید ویتامین B۱۲ مورد نیاز بدن را از منابع دیگر مانند گوشت، تخم مرغ، شایر و ماست تامین کنید. اما وقتی به ۵۰سالگی میرسید، ممکن است به چیزی فراتر از منابع غذایی نیاز داشته باشید. اگر بالای ۵۰ سال دارید، باید فرض را بر آن بگیرید که بدن شما نمیتواند ویتامین ۱۲ ۳ مورد نیاز خود را از منابع طبیعی جذب کند. بدن برای جذب ویتامین ۱۲ B موجود در مواد غذایی طبیعی به مقدار مشخصی اسید معده نیاز دارد. اما وقتی به ۵۰ سالگی میرسید، سطح اسید معده به طور قابل توجهی کاهش می یابد. در واقع ۳۰ درصد از بزرگسالان بالای ۵۰ سال نمی توانند ویتامین ۱۲ B مورد نیاز خود را از منابع طبیعی به دست بیاورند و بسیاری از آنها حتی از این مسئله گاه نیستند! این بدان معناست که حتی اگر در وعدههای غذایی خود از مواد غذایی سالم استفاده کنید، در عملی نمی توانید ویتامین B۱۲ مورد نیاز بدن تان را تامین کنید.

اگر نتوانید ویتامین ۱۲ B مورد نیاز تان را تامین کنید، چه اتفاقی می افتد؟
تحقیقات اخیر نشان میدهند که کمبود ویتامین ۱۲ Bدر بدن منجر به از دست رفتن عملکرد شناختی در فرد خواهد شد  مطالعات محققان نشان می دهد بسیاری از زنانی که تحت درمان بیماری هایی مانند زوال عقل یا آلزایمر قرار دارند در واقع از کمبود ویتامین B12 نیز رنج می برند. از دست دادن حافظه، گم گشتگی، توهم و پارانویا چند مورد از مشکلاتی هستند که در این زنان شیوع بیشتری دارند.

چگونه می توان کمبود ویتامین ۱۲ B را درمان کرد؟
نزدیک به ۲۰ درصد از افراد بزرگسالی از کمبود ویتامین ۱۲ رنج می برند. براساس مطالعات محققان ، اگر بیش از ۵۰ سال سن دارید، می توانید از داروهای دیابت مانند متفورمین یا داروهای مسدود کننده گیرنده های H۲ مانند پپسید یا زانتاک استفاده کنید. قبل از مصرف داروها از پزشک خود بخواهید که سطح ویتامین ۱۲ بدن شما را اندازه گیری کند. در عین حال، تمام زنان بالای ۵۰ سال می توانند از مکملهای استاندارد ویتامین B۱۲ برای رفع کمبود خود استفاده کنند. زنانی که از کمبود جدی ویتامین ۱۲ B رنج میبرند، باید به صورت هفتگی مکمل بخورند. زنان مسن و میانسال می توانند پیش از آنکه دچار کمبود شوند، از مکمل های ویتامین ۱۲ B استفاده کنند.

دریافت ویتامین B۱۲ کافی نه تنها از تضعیف عملکرد شناختی زنان در سنین بالاتر جلوگیری میکند، بلکه به آنها کمک می کند موهایی سالم و پوستی درخشان داشته باشند و از زندگی مستقل و فعالانه خویش لذت ببرند.

توصیه های غذایی ساده برای ۵۰ ساله ها
۱) یک دفترچه یادداشت غذا برای خود داشته باشید. این عملی ساده به شما کمک می کند که مقدار غذای مصرفی خود را در طول روز کنترل کنید و براساس اهدافی که دارید، پرخوری نکنید.

۲) اهداف مورد نظرتان را تعیین کنید، اما سعی کنید واقع بین باشید و خود را برای مواجهه با هرگونه شکست احتمالی آماده کنید. توانایی های عملی خود را بشناسید.

۳) اهداف خود را روی تکه کاغذهایی بنویسید و آنها را در آشپزخانه، روی آینه حمام، میز و دفترچه یادداشت غذا بگذارید. مطمئن شوید که یادداشتها در دید شما باشند.

۴) با اهداف تان به گونه ای رفتار کنید که انگار مهم ترین برنامه کاری شما هستند. دستیابی به این اهداف باید به یک پروژه خاصی در زندگی شما بدل شود!

۵) تمرکز خود را از دست ندهید، مخصوصا در مواقعی که به خرید می روید. یک لیست خرید تهیه کنید و فقط آنچه را که در طول هفته به آن نیاز دارید، بخرید.

۶) به خود سرکوفت نزنید! مثل یک کودک رفتار کنید و وعده های غذایی خود را در یک زمان مشخصی بخورید. روز خود را با صبحانه شروع کنید؛ میوه های کم قند بخورید و آب زیاد بنوشید.

۷) هرگز وعده های غذایی خود را پشت گوش نیندازید! با خوردن سه وعده غذا در روز، انرژی لازم را به دست اورده و شکم تان را پر خواهید کرد.

۸) به زندگی خود رنگ ببخشید! سعی کنید بشقاب غذای تان را با مواد غذایی رنگارنگ وسبزیجات مختلف پر کنید. مصرف سبزیجات به کار کرد بهتر بدن کمک کرده و شما را جوان و سالم نگه می دارد.

۹) خوردن سبزیجات سبزرنگ و سالاد باعث تقویت بینایی شما می شود. این مواد غذایی سرشار از ویتامین بوده و کالری اندکی دارند.

۱۰) قانون کلی: آب زیاد بنوشید! نوشیدن یک لیوان پر از آب از اشتهای کاذب شما جلوگیری می کند.

۱۱) میوه و سبزیجات شیرین بخورید. هر قدر بیشتر از این مواد غذایی استفاده کنید، میلی کمتری به مصرف شیرینی های فرآوری نشده خواهید داشت!

۱۲) وقتی گرسنه هستید به خرید نروید! قبل از خرید یک میان وعده سالم بخورید و تنها بر فهرست خرید خود تمرکز کنید.

۱۳) خواب کافی باعث کاهش وزن می شود! وقتی خسته هستید، بدن از انرژی درونی شما به عنوان قند استفاده می کند، بنابراین سعی کنید به اندازه کافی بخوابید.

پارسیان آوید مفتخر است که با سابقه ی طولانی و درخشان در رابطه با نگهداری از سالمندان، با صبر و شکیبایی مثال زدنی، به سالمندان عزیز شما خدمت رسانی کرده و وظیفه ی ارزشمند معنوی پرستاری و نگهداری را ادا کند.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری