پیرچشمی بیماری شایع در سالمندان

چک کردن چشم سالمند توسط پزشک

پیرچشمی بیماری شایع در سالمندان

پيرچشمي، اصطلاحي است به معناي كاهش دامنه تطابق چشم بيمار كه در نزديك‌ترين نقطه (فاصله) مورد نظر، بينايي واضح و راحت فرد رخ نخواهد داد. پيرچشمي از 40 سالگي آغاز مي‌شود و به نظر مي‌رسد كه اين بيماري بتواند به عنوان شايع‌ترين بيماري بشر قلمداد شود، چراكه هر فرد بالاي 40 سال دير يا زود به درجاتي از مشكلات بينايي نزديك دچار خواهد شد.

پيرچشمي بخشي از مراحل طبيعي پيري است كه بتدريج شروع مي‌شود و بيماران متوجه تغييراتي در بينايي خود مي‌شوند. تحقيقات نشان مي‌‌دهد كه شروع پيرچشمي به عوامل مختلفي مثل نژاد، شرايط آب و هوايي، تغذيه و عوامل فيزيولوژيك فرد نيز بستگي دارد.

علل بروز پيرچشمي

وقتي پا به دوره ی میانسالی مي‌گذاريم، لنز‌ها سفت و ماهيچه‌‌هايي كه لنز را كنترل مي‌كنند، ضعيف مي‌شوند. ماهيچه‌هاي ضعيف شده نمي‌توانند عدسي چشم را براحتي خم و پهن كنند، و این باعث می شود که نوري كه از طرف اشيا وارد چشم مي‌شود، دقيقا روي شبكيه متمركز نشده و اشيا با وضوح رويت نمي‌شوند.

در پيرچشمي در واقع بيمار قدرت تمركز خود روي اشيا را از دست مي‌دهد. اين بيماري بخشي از روند طبيعي افزايش سن است و هنگامي كه عدسي چشم قابليت انعطاف خود را بتدريج از دست مي‏دهد، اتفاق مي‏افتد. اما بايد بدانيد پيرچشمي مساله نگران‌كننده‌اي نيست و براحتي قابل درمان و اصلاح است.

علائم پيرچشمي

در بيشتر افراد اولين علامت ايجاد اشكال در حين مطالعه نوشته‌‌هاي ريز به خصوص در شرايط روشنايي كم است.

خستگي زودهنگام چشم در مطالعه طولاني‌‌مدت يا در حين انجام كار‌هاي ظريف و ممتد، سردرد و خواب‌آلودگي از نشانه هاي اين بيماري است.

دور نگه داشتن كتاب هنگام مطالعه براي بهتر ديدن، خستگي چشم به هنگام مطالعه، شكايت از سرگيجه هنگام مطالعه، نياز به نور مستقيم و روشن براي مطالعه از ديگر علائم آن است.

روش‌هاي پيشگيري از پيرچشمي

خوب بخوابيد: متخصصان اعتقاد دارند هشت ساعت خواب در شبانه‌روز در پيشگيري از پيرچشمي موثر است.

خوب بخوريد: هويج و مركبات سرشار از ويتامين‌هايA و C هستند، اين ويتامين‌ها حاوي‌ آنتي‌اكسيدان هستند و به همين علت پيرچشمي را به تعويق مي‌اندازند. ‌اين ويتامين‌‌ها عدسي چشم را در شرايط مناسبي قرار داده و باعث مي‌شود به خوبي براي ديدن اجسام دور و نزديك انطباق پيدا كند.

از عينك آفتابي استفاده كنيد: اشعه خورشيد باعث ايجاد پيرچشمي بخصوص در ساكنان مناطق گرمسير مي‌شود. بنابراين با استفاده از عينك آفتابي از چشمانتان محافظت كنيد.


خانم دکتر

مرکز پارسیان آوید توسط پرسنل با مدرک تحصیلی مرتبط و کارشناسی با سابقه ۲۵ سال خدمت در مراکز درمانی و حرفه ای زیر نظر وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی راه اندازی شده و با استفاده از تجربیات تخصصی و فوق تخصصی با اعزام نیروهای حرفه ای و آموزش دیده خود ، افنخار رضایتمندی شما برای مراقیت از عزیزانتان را جهت تامین نیازهای شما دارا می باشد

دیدگاه در"پیرچشمی بیماری شایع در سالمندان"

  1. […] چشم این قابلیت را دارد که علاوه بر اینکه تصویری شفاف را برای ما به وجود می آورد، می تواند تصاویر را دور و نزدیک (زوم) هم کند. چشم گاهی می تواند تا فاصله ۶ تا ۱۰ متری را هم ببیند و از طرفی توانایی دیدن فاصله ۳۰ تا ۴۰ سانتی متری یا حتی کم تر را نیز دارد. وقتی سن بالا می رود به مرور زمان چشم انسان دیگر توان قبلی خود را ندارد و از سن ۴۰ سالگی به بعد، شفافیت عدسی چشم کم می شود. برای مثال، اگر قرار باشد فرد جوانی در یک اتاق با یک لامپ مطلبی را بخواند، فرد مسن برای خواندن متن در همان اتاق به ۳ برابر نور بیشتر احتیاج دارد تا بتوان متن را واضح تر ببیند. […]

دیدگاه خود را بنویسید