بلاگ

پیشگیری از سرطان با تغذیه مناسب

نقش تغذيه سالم در پيشگيري و حتي درمان سرطان تاييد شده است. شيوه زندگي و عادت‌هاي تغذيه سهم مهمي در بروز سرطان دارد به طوري كه درصد زيادي از موارد سرطان با تغذيه نامناسب ارتباط دارد.

تغذيه با كالري بالا زمينه سرطان را فراهم مي‌آورد: ارتباط چاقي و اضافه وزن با افزايش احتمال ابتلا به چندين نوع سرطان مشخص شده است كه از جمله آنها سرطان پستان (خصوصاً در زنان يائسه)، سرطان رحم، سرطان مري و سرطان روده بزرگ است.

پیشگیری از سرطان

در مورد سرطان پستان، ارتباط بين كاهش وزن و كاهش خطر ابتلا به سرطان در مطالعات مشخص شده است و افراد دچار اضافه وزن يا چاقي تشويق مي‌شوند تا وزن خود را كم كنند. بنابراين يكي از اقدامات اصلي كاهش مصرف مواد قندي و چربي‌هاي اشباع شده است كه ميزان زيادي از كالري دارند و مقدار كمي مواد مغذي به بدن مي‌رسانند.

برخي از انواع مواد غذايي زمينه سرطان را فراهم و برخي ديگر احتمال سرطان را كم مي‌كنند. علاوه بر ميزان كل كالري دريافتي در روز، ميزان مصرف ميوه‌ها و سبزيجات تازه، نوع و مقدار پروتئين‌هاي غذايي، سهم چربي‌هاي اشباع مانند روغن‌هاي جامد و چربي منابع حيواني و چربي‌هاي غيراشباع مانند روغن‌هاي گياهي مثل روغن زيتون و كانولا نيز از عوامل غذايي هستند كه مي‌توانند در كاهش و يا افزاش بروز بيماري سرطان موثر باشند.

نوع آماده كردن مواد غذايي با سرطان ارتباط دارد: سوزاندن يا زغال شدگي گوشت باعث ايجاد مواد سرطان زا مي‌شود. اگر هم روش كباب كردن را انتخاب كرديد، نگذاريد گوشت حرارت خيلي بالايي بگيرد و سوخته شود. به جاي سرخ كردن غذا از روش‌هاي سالم مانند آب پز كردن و بخارپز كردن استفاده كنيد.

همچنين لازم است مواد غذايي مانند غذاهاي سرخ كرده، كيك، آب نبات، بيسكويت، شربت‌ها و نوشيدني‌هاي شيرين نيز محدود شود چرا كه لفظ كم چرب يا بدون چربي روي مواد غذايي به معناي كم كالري بودن آنها نيست و در حقيقت كيك‌ها، بيسكويت‌ها و ساير مواد غذايي كم چربي همچنان سرشار از كالري هستند.

بنابراين براي پيشگيري و مقابله صحيح با اين بيماري، آشنايي با مواد غذايي لازم است تا هر فردي بداند چه غذاهايي بخورد و از خوردن چه غذاهايي پرهيز كند.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری