بلاگ

پیلونفریت

پیلونفریت

پیلونفریت : به التهاب یک یا هر دوی کلیه ها اصطلاحا پیلونفریت گفته می شود که معمولاً به علت عفونت باکتریایی می باشد. این بیماری در سنین بین 16 تا 45 سالگی شایع تر است و بیشتر در خانم ها دیده می شود. پیلونفریت یکی از شایع ترین بیماری های کلیه، بخصوص در جوانان و افراد میانسال می باشد. در این بیماری، یک یا هر دوی کلیه ها دچار التهاب می شوند که معمولاً این التهاب بر اثر یک عفونت باکتریایی ایجاد می شود. در بزرگسالان، پیلونفریت باعث بروز درد شدیدی در اطراف کلیه ها می شود. این بیماری معمولاً توسط پزشکان به خوبی تشخیص داده شده و درمان می گردد و به همین دلیل است که به ندرت باعث صدمات طولانی مدت به کلیه ها می شود. با اینحال، علایم بیماری پیلونفریت در کودکان ممکن است کمتر آشکار باشد. در نتیجه ممکن است این بیماری درآنها تشخیص داده نشده و منجر به صدمات جدی به کلیه ها شود که در نهایت در سالهای بعد به نارسایی کلیه تبدیل شود.

 

علل ایجاد پیلونفریت

بیماری پیلونفریت ممکن است بر اثر ورود باکتری ها از طریق پیشابراه به دستگاه اداری ایجاد شود. اغلب باکتریها از عفونتی که در مثانه وجود دارد به سمت کلیه ها مهاجرت می کنند. عفونت های اداری و نیز پیلونفریتها در خانمها بسیار شایع تر از آقایان می باشد زیرا پیشابراه خانمها نسبت به آقایان بسیار کوتاه تر است و سوراخ این پیشابراه نیز نزدیک سوراخ مقعد آنها می باشد. باکتریهایی که در ناحیه سوراخ مقعد قرار دارند ممکن است در هنگام فعالیت جنسی وارد پیشابراه شوند و یا اینکه بعد از دفع مدفوع و در هنگام تمیز کردن ناحیه، در صورتی که نحوه پاک کردن از قیمت عقب به جلو انجام شود ممکن است باکتریها از مقعد در صورتی که نحوه پاک کردن از قسمت عقب به جلو امجام شود ممکن است باکتری ها از مقعد به سمت پیشابراه بروند. افرادی که دچار مرض قند (دیابت) هستند بیشتر احتمال دارد که به عفونتهای اداری دچار شوند زیرا قند گلوکز موجود در ادرار آنها ممکن است باعث رشد بیشتر باکتریها شود.
هم در خانمها و هم در آقایان، اگر درهر جایی از مجاری ادراری آنها انسدادی وجود داشته باشد که جلوی عبور جریان طبیعی ادرار را بگیرد، احتمال بروز پیلونفریت بیشتر خواهد شد. در این شرایط، اگر ادرار در مجاری ادراری توسط باکتریها آلوده شده باشد، این باکتریها نمی توانند به خوبی همراه با ادرار کردن به بیرون فرستاده شوند. در عوض، این باکتریها در ادرار راکد باقی مانده و شورع به تکثیر و اضافه شدن می کنند. انسداد در مجاری ادراری ممکن است بر اثر فشارهایی که بر روی مجاری ادراری وارد می شود ایجاد گردد. علل احتمالی مسدود شدن مجاری اداری عبارتند از بزرگ شدن رحم درهنگام حاملگی در خانمها و بزرگ شده غده پروستات در آقایان که باعث فشار بر روی مجاری ادراری شده و آن را مسدود می کند. همچنین وجود تومور (غده) در مثانه و یا وجود سنگ کلیه می تواند جلوی جریان طبیعی ادرار را بگیرد. به علاوه، سنگ های کلیه ممکن است محلی برای مخفی شدن باکتریها شوند و بنابراین افراد را مستعد ابتلاء به عفونت های مجاری ادراری می کنند. تمام این شرایط می توانند منجر به بورز پیلونفریت های مکرر شوند.
باکتریها همچنین می توانند بر اثر سوند زدن برای تخلیه ادرار از مثانه نیز وارد مجاری ادراری شوند. به علاوه، باکتریها می توانند از هر جای دیگری از بدن از طریق جریان خون، خود را به کلیه ها برسانند.
علایم و مشکلات پیلونفریت ها
علایم و مشکلات پیلونفریت ها ممکن است به طور ناگهانی ظاهر شوند (اغلب در عرض چند ساعت این علایم ظاهر می شوند) این علایم عبارتند از:
تب بالای 38 درجه که باعث لرز و سردرد می شود.
ادرار کردن مکرر و دردناک
ادرار خون آلوده و کدر
بدبو شدن ادرار
تهوع و استفراغ
اگر شما با مشکلات فوق مواجه شدید به پزشک مراجعه نمایید.
تحوه تشخیص پیلونفریت
اگر پزشک به وجود پیلونفریت در شما مشکوک باشد، احتمالاً برایتان درخواست آزمایش ادرار خواهد نمود تا ببیند آیا در ادارتان باکتری وجود دارد یا نه و نوع این باکتری چگونه است. مردان و کودکان در صوتر مبتلاء شدن به پیلونفریت باید تحت آزمایشها و بررسی های دیگری هم قرار بگیرند. پیلونفریت در خانمها بسیار شایع تر می باشد. به همین دلیل، خانمها فقط در صورتی که به طور مکرر به این بیماری مبتلا شوند و یا در صورتی که پزشک به وجود بیماری خاص دیگری مشکوک شده باشد نیاز به انجام آزمایشها و بررسی های بیشتری دارند.
آزمایشهای دیگری که ممکن است پزشک درخواست نماید شامل آزمایش خون برای بررسی عملکرد کلیه ها می باشد. تکنیک های عکسبرداری مثل انجام سونوگرافی، سی تی اسکن یا اوروگرافی داخل وریدی (IVU) ممکن است برای بررسی نشانه های صدمات کلیه یا اختلالاتی مثل وجود سنگ کلیه صورت پذیرد.
درمان پیلونفریت
بیماری پیلونفریت را معمولاً با یک دوره کوتاه مدت مصرف آنتی بیوتیک های خوراکی درمان می کنند و علایم و مشکلات آن اغلب بعد از 2 روز که از شروع درمان بگذرد، بهبود می یابند. بعد از اینکه مدت درمان با آنتی بیوتیک به اتمام رسید، یک بار دیگر آزمایش ادرار انجام می شود تا مشخص گردد که آیا عفونت ادرار پاک شده است یا خیر. با اینحال اگر بیماری شما شدیدتر می باشد و دچار استفراغ و درد زیاد هستید ممکن است پزشک شما را در بیمارستان بستری نموده و سرورم به شما وصل شود و به جای آنتی بیوتیک خوراکی از آنتی بیوتیک تزریقی استفاده شود.
اگر شما به طور مکرر دچار عفونت پیلونفریت می شوید ممکن است پزشک به شما توصیه نماید که به مدت شش ماه تا دوسال از آنتی بیوتیک به مقدار کم و هر روز استفاده نمایید تا شدت حملات این بیماری کاسته شود. اگر یک مشکل زمینه ای دیگر مثل سنگ کلیه هم دارید، آن را نیز باید درمان نمایید.
در اکثر موارد، با درمان صحیح می توان پیلونفریت را معالجه نمود و جلوی بروز صدمات دائمی به کلیه ها را گرفت. با اینجال در موارد نادری، دروه های مکرر پیلونفریت ممکن است منجر به بروز آسیبهایی به کلیه ها شده و باعث بروز صدمات غیر قابل جبرانی شوند.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری