بلاگ

پیوند مغز استخوان

پیوند مغز استخوان

پیوند مغز استخوان : گاهی اوقات شیمی درمانی با مقادیر زیاد داروها انجام می شود که اثر زیادی بر روی مغز استخوان می گذارد. چنین درمانهای شدیدی فقط برای بیمارانی که به بعضی از انواع سرطان مثل سرطان خون و لنفوم دچار هستند مناسب می باشد. این نوع شیمی درمانی چنان اثری روی خون بیماران می گذارد که آنها مجبور هستند از پیوند مغز استخوان استفاده کنند. با این روش پزشکان می توانند از مقادیر زیاد داروهای شیمیایی استفاده نموده و شانس معالجه بیمار را بالا ببرند.

 

پیوند مغزاستخوان و سلولهای بنیادین

اگر در پیوند مغز استخوان، از مغز استخوان خودتان استفاده می شود، باید قبل از شروع به انجام شیمی درمانی شدید، این مغز استخوان از بدن شما خارج شود تا بعد از شیمی درمانی دوباره به شما پیوند زده شود. همچنین می توان از مغز استخوان فرد دیگری که خیلی شبیه مغز استخوان شما باشد استفاده نمود. در صورتی که مغز استخوان زیاد شبیه نباشد ممکن است بعد از مدتی توسط سیستم ایمنی پس زده شود. معمولاً مغز استخوان را از افراد خانواده ( بخصوص از برادران و خواهران) می گیرند تا شباهت آن به مغز استخوان فرد بیمار بیشتر باشد، با اینحال افراد غریبه نیز می توانند در صورتی که مغز استخوان شبیه مغز استخوان فرد بیمار داشته باشند، مغز استخوان خود را اهداء نمایند. تحت بیهوشی کامل یک سوزن مخصوص از پشت وارد استخوان لگن شده و مقداری مغز استخوان برداشته می شود. سپس مغز استخوان منجمد و در جایی ذخیره می شود تا بعد از انجام یک شیمی درمانی شدید از طریق تزریق وریدی وارد بدن شود. سلولهای مغز استخوان راه خود را از طریق گردش خون بدن پیدا کرده و وارد استخوان می شود و در آنجا شروه به ساختن گلبول ها و پلاکتهای خون می کنند.

پیوند سلول های بنیادین

پیوند سلولهای بنیادین  راه دیگری است که می توان به جای پیوند مغز استخوان از آن استفاده نمود. در این روش سلولهای مغز استخوان ( یا سلولهای بنیادین) را با تزریق فاکتور رشد تحریک می کنند تا از مغز استخوان بیرون آمده و وارد سیستم گردش خون شود و سپس آنها را از جریان گردش خون می گیرند. هر دو رگ دو دست در این روش مورد استفاده قرار می گیرند. از رگ یک دست خون باقی مانده از طریق رگ دست دیگر دوباره وارد بدن می شود. تمام این مراحل حدود 3 تا 4 ساعت طول می کشد. سپس سلولهای بنیادین که از این طریق جمع آوری می شود منجمد شده و ذخیره می شود تا در هنگام نیاز دوباره به خود شما تزریق شود.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری