بلاگ

چاقی و بارداری

چاقی و بارداری

چاقی و بارداری : پس از زایمان فرزند اولم چاق شده بودم، سه سال قبل تصمیم گرفتم تا از 33 کیلو اضافه وزن بارداری اولم خلاصشوم که متوجه شدم باید به زودی در انتظار تولد نزوادی دیگر باشم. با خود عهد کردم تا دوباره اجازه ندهم که این بارداری، عادات تغذیه ای سالم زندگی ام را از مسیر صحیح خارج کند. در آن زمان وزن قبل از بارداری از اهمیت چندانی برخوردار نبوده و افزایش وزن 13 تا 17.5 کیلوگرم برای تمامی خانم های باردار طبیعی به حساب می آمد. اما در همان زمان نیز به خانمهای باردار سنگین وزن رژیم معقول و ایمنی می دادند.

 

چاقی در دوران بارداری

تمام توجه و تمرکز خود را بر خوردن غذاهای سالم، اندازه و حجم غذای مصرفی گذاشتم و تمامی غذاهای مورد استفاده و مقدار آنها را در دفتری مخصوص یادداشت کردم. دختر چهار کیلو و سیصد گرمی ام را در هفته 43 در حالی به دنیا آوردم که توانسته بودم وزن خود را در محدوده 110 کیلوگرم ثابت نگه دارم. من صدها بار از زایمان اولم احساس بهتری داشتم و دو ماه بعد از زایمان به وزن 80 کیلوگرم رسیدم.

برای سنجش تغذیه باید معیار مناسبی داشته باشیم،یکی از این معیار ها افزایش وزن مادر در دوران بارداری  و مهم تر از آن روند افزایش است که برای این منظور از شاخصی به نام BMI (شاخص توده بدنی) استفاده می شود.

دکتر تورنتون با خوشحالی شگرفی که از این موفقیت بدست آورده بود و با آزمایش های پزشکی که در عرض چند سال بر روی خانم های باردار انجام داد، موفق شد تا نشان دهد که برای خانم های چاق (خانم هایی که BMI آنها 30 یا بالاتر است)، توجه بر اهمیت مواد غذایی مصرفی بجای تمرکز بر وزنشان می تواند به بارداری سالمتر آنها منجر شود. مطالعات او بر 232 خانم با وضعیت مشابه مشخص کرد آنهایی که بنرامه غذایی تهیه شده توسط پزشک را دنبال کردند افزایش وزن کمتری داشته و تعداد سزارین آنها پایین تر و احتمال کمتری برای ابتلا به دیابت بارداری داشته اند و بعد از زایمان نیز اضافه وزن بارداری خود را به مقدارر بیشتری از دست دادند. تعداد 57 خانم باردار کمتر از 5 کیلوگرم افزایش وزن داشته اند و تعداد 23 نفر از آنان در دوران بارداری خود بدون هیچگونه نتایج منفی کاهش وزن داشته اند.

زمانیکه اندازه وزن می تواند گمراه کننده باشد

به نظر دکتر تورنتون، معمولاً پزشکان برای اندازه گیری رشد جنین، افزایش وزن مادر را تحت نظر قرار می دهند، اما اندازه گیری منظم طول رحم یعنی فاصله انتهای بالایی رحم مادرها تا استخوان شرمگاهی، روشی بهتر برای اندازه گیری رشد جنین است.

در بررسی تقریبا 74000خانم در نشست سالانه انجمن پزشکی مادر و جنین، مشخص شد که خانم های بسیار چاقی که افزایش وزنی کمتر از 5 و نیم کیلوگرم داشتند، خود و نوزادشان از هیچ گونه نتایج منفی رنج نبرده بودند. این بررسی نشان می دهد که خانم هایی با BMI 30 تا 34.9 که افزایش وزن کمتر از 5.5 کیلوگرم داشته اند، با خطر بیشتری برای زایمان نوزادی با وزن کمتر از حد معمول روبرو بودند

دکتر تورنتون به تمامی خانم های باردار سنگین وزن توصیه می کند.

  • بدون مشورت با پزشک، افزایش وزنتان را محدود نکنید.
  • فقط در زمان ملاقات با پزشکتان خود را وزن کنید و از او بخواهید تا نتیجه اندازه گیری وزنتان را به شما نگویید.
  • بجای آنکه دو برابر اندازه معمول بخورید، دو برابر غذای سالم بخورید (اما کمتر از 2000 کالری غذای سالم در روز مصرف نکنید)
  • با صداقت کامل مواد مصرفی روزانه خود را در دفتری یادداشت کنید و در مورد آن با پزشکتان مشوت کنید.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری