بلاگ

چرا نوزاد هنگام مراجعه به پزشک گریه می کند؟

پرستار کودک

 

چرا نوزاد هنگام مراجعه به پزشک گریه می کند؟

چرا نوزاد هنگام مراجعه به پزشک گریه می کند؟ : مدتی است که نوزادم به هنگام مراجعه به متخصص اطفال دچار وحشت بسیاری شده و با سر دادن گریه های بلند و مداوم ناراضایتی خود را  از این موضوع نشان می دهد. البته تا چند وقت پیش همه چیز به خوبی پیش می رفت و همیشه به رفتار آرام نوزاد خود در مطب افتخار می کردم. ولی به تازگی فرزندم به محض خوابیدن بر روی تخت معاینه شروع به گریه می کند.

 

دلیل این گریه ها چیست؟

نوزاد تحمل خوابیدن به پشت را ندارد

فرزند شما بین سنین 6 تا 7 ماهگی در غلت زدن از پشت به شکم کاملاً مهارت می یابد. این وضعیت قرارگیری امکان تماشای بهتر دنیای پیرامون را به کودک می دهد. پس چندان دور از ذهن نیت که نوزاد به هیچ وجه دوست ندارد پزشک او را به پشت خوابانده و شکمش را با دست معاینه کرده و یا برای اندازه گیری قد، بدن و پاهایش را بکشد. بنابراین نوزادی که از این وضعیت ناراحت بوده و احساس درماندگی می کند با سر دادن گریه های بلند نارضایتی خود را از این موضوع نشان می دهد.

چه باید کرد؟

-البته کار زیادی نمی توان انجام داد! فقط سعی کنید هنگام مراجعه به پزشک لباس هایی به نوزاد خود بپوشانید که درآوردن و پوشاندن مجدد آنها راحت باشد. باری اطمینان و آسودگی خاطر نوزاد، در کنار او بمانید و نوازشش کنید. و از همه مهمتر اینکه صبر کنید فرزندتان آرام شود و دوباهر بر روی زانوهایتان بنشینید تا بتوانید با خیال آسوده تمام سوالات خود را نزد پزشک او مطرح کنید.

او از غریبه ها  می ترسد

این تغییر رفتار نیز نشانه مرحله ای دیگر از رشد روانی و عاطفی نوزاد در حدود 8 ماهگی است. نوزادی که تا کنون آرام و بی صدا از آغوشی به آغوش دیگری می رفت. اکنون هنگام برخورد با افراد ناشناس احساس اضطراب می کند. این ترس از غریبه ها مربوط به احساس اضطراب می کند. این ترس از غریبه ها مربوط به احساس ناخوشایندی به نام “اضطراب جدایی ” است. او فقط در حضور شماست که احساس امنیت می کند. پس طبیعتاً مشاهده ی غریبه ای که برای دیدن گلویش سعی در باز کردن دهانش دارد بسیار بیشتر از سایرین موجب ترس او خواهد شد. و به همین علت نوزاد دچار وحشت شده و گریه سر می دهد. ولی به محض بازگشت با آغوشتان دوباره آرام خواهد شد.

چه باید کرد؟

-برای جلب اطمینان نوزاد به تجربه پزشک متخصص اطفال اعتماد کنید: او نوزاد را به آرامی خوابانده و با لبخند و کلماتی محبت آمیز توجه او را به یک اسباب بازی کوچک یا چیز دیگری جلب می کند و در خلال این مدت تمام معاینات لازم را با چابکی انجام خواهد داد. پس از اتمام معاینات نوزاد را در آغوش گرفته و او را نوزاش کنید. این کار بهترین و موثرترین راه برای آرام کردن نوزاد است.

او به اعتماد به نفس نیاز دارد

زمان واکسن نوزادتان فرا رسیده و شما را از دردی که فرزندتان متحمل خواهد شد نگرانید! و یا نوزاد دچار تب شدیدی شده و شما با نگرانی در انتظار تشخیص پزشکید. در هر صورت این اضطراب و نگرانی به نوزادتان نیز منتقل شده و موجب می شود که نوزاد در سالن انتظار مطب با بی قراری شروع به گریه کند.

چه باید کرد؟

-شلوغش نکنید! برخی از اقدامات پزشکی از قبیل واکسن با وجود ناخوشایند بودن برای سلامت نوزاد بسیار لازم و ضروری اند.

-برای آنکه نوزاد درد کمتری حس کند از پزشک او بخواهید که یک ساعت پیش از تزریق واکسن، از کرم های حس کننده موضعی استفاده کند.

-برای انتخاب پزشک اطفال مورد نظرتان زمان صرف کرده و شخص معتمدی را برای این منظور انتخاب کنید. نوزادتان باید احساس کند که برای سلامتی اهمیت بسیار قائلند. به این ترتیب نوزاد تا پیش از رسیدن به دو سالگی به مرور زمان با پزشک خود احساس صمیمیت کرده و در هنگام معاینه آرام خواهد بود.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این مطلب از پرستار کودک راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

 

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری