بلاگ

چرا کودکان از مدرسه می ترسند؟

با شروع ماه مهر و بازگشایی مدارس، احساس اضطراب و نگرانی در آغاز سال تحصیلی در بیشتر کودکان وجود دارد و این امر کاملا طبیعی است. البته این مساله بیشتر در کودکان مقطع پیش دبستانی و کلاس اول که ترس جدایی از پدر و مادر در آنها وجود دارد، دیده می شود.

ترس از مدرسه

این دسته از دانش آموزان وقتی از کانون پر مهر و محبت خانه و خانواده، وارد محیط نوین و با افراد جدیدی روبه رو می شوند، دچار اضطراب و نگرانی می شوند. به همین دلیل رفتن به مدرسه نیازمند آمادگی در زمینه هایی از قبیل جسمی، روحی، ذهنی و عاطفی برای والدین و کودکان است.

معمولا رفتن به مدرسه برای بچه ها یک رویداد هیجان انگیز است، اما بعضی از آنها از رفتن به مدرسه می ترسند و مدام بهانه می آورند که من به مدرسه نمی روم، دلم درد می کند و… .

درست است که احساس هیجان و نگرانی در روزهای اول مدرسه امری طبیعی است و در اکثر دانش آموزان بویژه سال اولی ها وجود دارد، ولی اگر این اضطراب به ترس تبدیل شود یعنی​ کودک را از رفتن به مدرسه بیزار کند، والدین باید یک فکر اساسی کنند.

البته این مشکل در اکثر سال اولی ها که ترس جدایی از والدین، بویژه مادر، را دارند، مشاهده می شود، چرا که کودک در پنج و شش سال اول زندگی در حالت عادی در کنار مادر بوده، بنابراین نباید توقع داشت فاقد آمادگی جسمی و روحی و نیز عاطفی براحتی از مادر جدا شده و وارد محیط جدیدی مثل مدرسه شود، زیرا رفتن به محیط نوین، ارتباط با افراد غریبه و تغییر برنامه روزانه برای هر فردی اضطراب آور است.

بنابراین وابستگی بیش از حد عاطفی به پدر و مادر و همچنین نرفتن به مهد کودک یا سپری نکردن دوره پیش دبستانی از جمله مواردی است که رفتن به مدرسه را برای دانش آموزان کلاس اول دشوار و سخت می کند.

ـ اضطراب جدایی

کودکان برای رفتن به مدرسه به دو دسته تقسیم می شوند:

الف) بچه هایی که برای اولین بار وارد محیط مدرسه می شوند​ اگر به مهد کودک یا پیش دبستانی رفته باشند،کمتر دچار مشکل می شوند.

ب) بچه هایی که قرار است در مقطع بالاتر به ادامه تحصیل بپردازند. رفتن به مقاطع بالاتر برای دانش آموزان استرس زاست. معلم نوین، دوستان نوین، کتاب های نوین و… .

ـ وابستگی کودک به والدین

کودکانی که تازه به مدرسه می روند و به اصطلاح سال اولی هستند دوری از والدین برایشان اضطراب آور است چرا که همه بچه ها کم و بیش به والدین خود وابستگی عاطفی دارند، اما اگر این وابستگی بیش از حد اعتدال باشد آن وقت شخصیت کودک منفعل می شود و حتی قادر نخواهد بود زمانی را هر چند کوتاه از مادرش جدا شود و از او دور بماند. به این ترتیب یک مادر آگاه نباید کودک را بیش از حد به خود وابسته کند. آمادگی جدا شدن قبل از مدرسه باید بین کودک و مادرش ایجاد شود.

به همین دلیل روان شناسان توصیه می کنند که کودک ​ قبل از رفتن به مدرسه، به مهد کودک یا کلاس های آموزشی مثل نقاشی و ورزش​​ برود، تا جدایی از پدر و مادر را نیز تجربه کند.همچنین والدین باید قبل از روزهای آغازین مدرسه یک​سری از کارها و مهارت ها را به کودک دلبندشان یاد بدهند. البته هدف از آموزش این مهارت ها بالا بردن سطح سازش کودک، ابتدا با خودش و بعد با دیگران و محیطی است که در آن حضور دارد، ​ تا بتواند به لحاظ جسمی و روحی و نیز عاطفی کمتر آسیب ببیند.

فرزندتان باید مهارت های اجتماعی را نیز بیاموزد، زیرا مدرسه یک محیط اجتماعی است. ​ مهارت هایی شامل این موارد:

الف) فرزندتان باید شناخت دقیقی از توانایی ها، افکار، احساسات، عقاید و هیجانات خود داشته باشد.

ب) شما باید به فرزندتان خطرات موجود در محیط زندگی را بگویید و همچنین راه های پیشگیری از این خطرات را به او بیاموزید. مثلا با افراد غریبه همصحبت نشود، از آنها چیزی نگیرد یا ویژگی های یک دوست خوب را بداند یا اگر گم شد، پیش پلیس برود و… .

ج) فرزندتان باید بتواند علاوه بر ارتباط برقرار کردن با شما و معلمش با همکلاسی هایش نیز ارتباط برقرار کند.

راهکارهای ساده:

1- ​ ریشه ترس را بیابید

2- ​ روابط خانوادگی را بررسی کنید

3- ​ هنگام بروز ترس واکنش شدید نشان ندهید

4- ​با کودک صحبت کنید

5- ​به او محبت کنید

6- دوستان کودکتان را به منزل دعوت کنید

7- ​در رفتارتان معتدل باشید

 

 

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تماس با خدمات پرستاری