چرا کودکان صبحانه نمیخورند؟

چرا کودکان صبحانه نمیخورند؟

چرا کودکان صبحانه نمیخورند؟

کودکی که هر روز مجبور است همان نان، چای و پنیر را در همان ظرف‌ها و شکل همیشگی میل کند (به‌عنوان صبحانه بخورد) ممکن است علاقه و میل خود را از دست بدهد. در این روزها که اکثر مادران به دلیل اشتغال،‌ صبحانه را به‌صورت حاضری و سریع در اختیار کودک قرار می‌‌دهند، این مشکل حادتر به‌نظر می‌رسد.

صبحانه نخوردن کودکان

با تغییرات کوچکی می‌توان کودک را به یک صبحانه‌خور حرفه‌ای تبدیل کرد، کار چندان دشواری نیست،‌ بچه‌ها خیلی راحت راضی می‌شوند، فقط کافی است شما در روزهای مختلف هفته، صبحانه‌های مختلفی مثل تخم‌مرغ و نان،‌ شیر و پنیر و نان یا حتی فرنی را تهیه کرده و همچنین برای صرف صبحانه به کودک فرصت دهید و تند‌تند نگویید: «زود باش، دیر شد!» بعضی از کودکان به دلیل ترس و نگرانی از رفتن به مدرسه، صبح‌ها علاقه‌ای به خوردن صبحانه نشان نمی‌دهند. همچنین مشاجرات و دعواهای پدر و مادر می‌تواند بر اشتهای کودک برای خوردن صبحانه اثر بگذارد.

پژوهشهای متعدد نشان می دهد که خوردن صبحانه باعث افزایش قدرت تمرکز، توانایی حل مساله و داشتن نگرش مثبت نسبت به مدرسه در کودکان می شود. کودکانی که وعده صبحانه را حذف می کنند و از خوردن آن سرباز می زنند بیشتر دچار بی قراری ، خستگی، حواس پرتی و گیجی می گردند. علاوه بر این بچه هایی که وعده صبحانه را به درستی استفاده نمی کنند بیشتر دچار آسیبهای حافظه و مهارتهای کلامی می شوند.

به این دلیل بین کودکان و والدین بر سر غذا خوردن اختلاف نظر پیش می آید که والدین سخت نگران آسایش و سلامتی فرزند خود هستند و می خواهند مطمئن شوند فرزندشان رژیم غذایی درستی دارد. در عین حال، بچه ها در جنگ با پدر و مادرشان نمی خواهند اجازه دهند پدر و مادر پیروز شوند.

فواید وعده صبحگاهی

کودکانی که به طور منظم از وعده صبحانه استفاده می کنند کمتر احتمال دارد که اضافه وزن پیدا کنند و همچنین ریسک ابتلا بیماریهای قلبی در آینده در آنها کاهش می یابد. وقتی بچه ها قبل از رفتن به مدرسه، از یک صبحانه کامل برخوردار بوده و استفاده کنند ، کمتر احتمال دارد تا زمان رسیدن به وعده نهار احساس ضعف و گرسنگی شدید بکنند.

نتیجه چنین مساله ای به این معناست که وقتی معده فرزند ما در صبحگاه خالی باشد نمی تواند تمرکز کافی را بر درس و مدرسه نموده و بنابراین سطح یادگیری شان کاهش می یابد. از طرف دیگر برای رهایی از این احساس ضعف و گرسنگی سعی می کنند که در زنگهای تفریح بیشتر از خوراکیهای پرکالری و پرچربی استفاده کنند تا تحمل گرسنگی برایشان آسان تر گردد. کیک، شکلات، نوشابه، انواع ساندویچهای آماده و …از جمله این مواد پر کالری و پر چربی هستند.

آنچه که مهم است شما والدین گرامی به آن توجه داشته باشید این است که وعده صبحانه را مانند سایر وعده های غذایی اهمیت داده و سعی کنید از غذاهای مقوی و مناسبی که حتی در وعده های دیگر غذا استفاده می شود، بهره مند گردید تا بتوانید سطح انرژی را در بدن فرزندتان(در هنگام حضور در مدرسه) در یک حد بهینه نگهدارید.

بچه هایی که در برنامه صبحانه خود بیشتر از گروههای غذایی مانند کربوهیدراتها، پروتئین و چربی(به نسبت غذا ها و نوشیدنی های شیرین مانند شربت و آبمیوه و ….) استفاده می کنند می توانند سطح انرژی بدن شان خیلی بیشتر و بهتر تنظیم کرده و از طرف دیگر دچار فربهی و چاقی مفرط نیز نمی شود.

عموما والدین به اهمیت وعده صبحانه در فرزندان به خصوص کودکان واقف هستند اما اکثریت آنها در شرایطی قرار می گیرند که فرزندشان از خوردن صبحانه سر باز می زند. برای مثال از خواب دیر برخاستن بچه ها و عجله برای رفتن به مدرسه و بهانه گیری در مورد کیفیت صبحانه، اشتغال والدین و عجله برای رفتن بر سر کلاس و … همه عواملی است که باعث بی توجهی به این وعده مهم غذایی می شود.

در ضمن والدین باید راه و رسم تغذیه و رفتارهای مناسب هنگام غذا خوردن به خصوص صبحانه خوردن را بدانند و به فرزندشان آموزش دهند. اگر این اصول از ابتدا به کودکان دیکته شود، دیگر در سنین مدرسه با چنین مشکلاتی مواجه نخواهید شد.

در ادامه توصیه هایی به شما والدین ارایه میگردد تا کودکان خود را نسبت به وعده صبحانه راغب تر کنید:

– مسلما یکی از بهترین خوراکیها در وعده صبحانه، شیر است. البته برخی از بچه ها از خوردن این نوشیدنی مقوی سرباز می زنند بنابراین پیشنهاد می شود که برای تحریک اشتهای فرزندتان، تکه های میوه، بستنی و یا حتی کمی کاکائو را با شیر سفید مخلوط کنید سپس یخ خرد شده را به آن اضافه کنید. خواهید دید که طعمی متفاوت در اختیار شما قرار می دهد.

– اگر فرزندتان بر سر سفره بداخلاقی می کند و غذایش را نمی خورد یا اینکه صبح دیر از خواب برخاسته و فرصت خوردن صبحانه را ندارد، یک لقمه نان و پنیر و گردو و یا انواع دیگری از ساندویچ را برای او تهیه کنید تا در مسیر مدرسه آن را میل کند.

– شبها قبل از اینکه به فکر مرتب کردن لباسها و برنامه ریزی درسی فردای وی باشید، برای صبحانه وی برنامه ریزی کنید. سعی کنید صبحانه را شب قبل تهیه کنید و از کودکتان بپرسید که برای صبحانه چه چیزی میل دارد. قطعه قطعه کردن میوه ها، آماده کردن آجیل و کشمش و یا گندم بوداده، چیدن کلوچه ها در ظرف روکش دار و … می تواند از جمله این اقدامات باشد.

– همیشه از صبحانه های سنتی که از قدیم رسم بوده، استفاده نکنید. سعی کنید تنوع را وارد برنامه غذایی کودکتان بکنید. در حال حاضر بسیاری از خوراکی ها و غذاها تهیه شده که برای وعده صبحانه بچه ها هم بسیار مقوی است و هم بسیار مورد علاقه آنهاست.

– در ضمن والدین باید راه و رسم تغذیه و رفتارهای مناسب هنگام غذا خوردن به خصوص صبحانه خوردن را بدانند و به فرزندشان آموزش دهند. اگر این اصول از ابتدا به کودکان دیکته شود، دیگر در سنین مدرسه با چنین مشکلاتی مواجه نخواهید شد. از جمله این اصول عبارتند از:

  • تا وقت صبحانه خوردن به پایان نرسیده، میز یا سفره صبحانه را ترک نکرده و با فرزندتان همراه باشید.
  • در گفتگوهای سر میز یا سر سفره صبحانه کودکتان را شرکت دهید تا به صبحانه خوردن نیز راغب تر شود.
  • با تشویق و توجه، به رفتارهای درست کودک هنگام صبحانه خوردن پاداش دهید.
  • نقض قوانین یا انجام هرگونه رفتار مخل و مزاحم توسط کودک را با محروم کردن جواب دهید.

 

 


خانم دکتر

مرکز پارسیان آوید توسط پرسنل با مدرک تحصیلی مرتبط و کارشناسی با سابقه ۲۵ سال خدمت در مراکز درمانی و حرفه ای زیر نظر وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی راه اندازی شده و با استفاده از تجربیات تخصصی و فوق تخصصی با اعزام نیروهای حرفه ای و آموزش دیده خود ، افنخار رضایتمندی شما برای مراقیت از عزیزانتان را جهت تامین نیازهای شما دارا می باشد

دیدگاه در"چرا کودکان صبحانه نمیخورند؟"

  1. […] در مقایسه با شیر کم چرب یا فاقد چربی موجب لاغر ماندن کودکان شده و میزان ویتامین D  بدن شان را افزایش می […]

دیدگاه خود را بنویسید