بلاگ

چربی و شیرینی زیاد

بیماری های دوران بارداری به مشکلاتی گفته می شود که سلامت مادر را در این دوران به خطر می اندازد. این مشکلات می تواند سلامت مادر، کودک  یا هر دو را تهدید کند. مشکلات سلامت مادران در دوران بارداری حاتر و شدیدتر می شود. عده ایی از خانم ها قبل از اینکه این مشکلات منجر به بروز بیماری در آنها شود، باردار می شوند.

چربی و شیرینی در دروان بارداری

بررسی و تایید سلامت مادر قبل و حین بارداری اهمیت زیادی داردف زیرا با این کار خطر بروز برخی بیماری های ناشی از این مشکلات بسیار کاهش می یابد. توجه به این مسئله که سلامت مادر قبل و حین بارداری باید مورد بررسی قرار گیرد اهمیت بسیار زیادی داردف زیرا با این کار احتمال بروز  بیماری در دوران بارداری کاهش می یابد

تاثیرات رژیم غذایی چرب و شیرین در دروان بارداری روی نوزادی که تازه به دنیا آمده کاملا تایید شده است، این رژیم خطر زایمان نوزاد مرده، ناهنجاری های مادرزادی، چاقی در بزرگسالی و بیماری قلبی را افزایش می دهد. اما مطالعات جدید نشان می دهد خطرات این رژیم با تولد نسل اولبه پایان نمی رسد. بر اساس گفته محققان، حداقل تا سه نسل بعد این تاثیرات و عوارض خود را نشان می دهند.

  • چاقی در دروان بارداری بسیار شایع و معمول است همین مسئله احتمال بروز خطرات خاص و پیچیده هنگام زایمان را افزایش می دهد. بر اساس آمار مراکز کنترل و جلوگیری از بیماری ها (سی دی سی) تقریبا شصت درصد خانم ها در دوران بارداری وزنی بیش از حد نرمال دارند  و تنها کمتر از سی درصد خانم ها در این دوران به کمک توصیه هایی که موسسات پزشکی دریافت می کنند وزن مناسبی دارند.
  • تحقیقات قبلی نشان می دهد سلامتی مادر در دوران بارداری با وزن کودک در آینده ارتباط مستقیم داردف همچنین چاقی مادر در این دورانباعث انتقال ناهنجاری های زنتیکی از طریق نسب مادری به نسل های آینده می شود علاوه بر این احتمالا ابتلاء نوزاد به دیابت نوع دو و بیماری های قلبی نیز در آینده افزایش می یابد. تخمک مادر می تواند اطلاعات ژنتیکی مرتبط با معلولیت را به نوزاد به دنیا آمده منتقل کند.محققان برای عملی کردن مطالعات شروع به ازمایش روی موش ها کردند. آنها به موش ها رژیم حاوی چربی و شیرینی زیاد دادند. رژیم انها شامل شصت درصد چربی و بیست درصد شکر بود. به نوزادان تازه به دنیا آمده موش ها، رژیم غذایی کنترل شده و غذای استاندارد مخصوص جوندگان دادند که میزان چربی و شکر ان و پروتئین ان زیاد بود.

نتیجه همه ازمایش ها نشان داد،حتی اگر نوزاد تازه به دنیا امده رژیم غذایی سالمی داشته باشد نوزاد موش، موزاد نوزاد موش و نسل بعدی این موش نسبت به انسولین مقاومت نشان داده و مشکلات متابولیکی متعددی دارند.

علاوه بر این محققان میتوکندری غیر طبیعی در بافت ماهیچه و استخوان های موش مشاهده کردند. معمولا به کارخانه تولید انرژی برای سلول ها میتوکندری گفته می شود. آنها انرژی لازم برای متابولیسم و فعالیت های بیوشیمیدیگر را ذخیره می کنند. علاوه بر این آنها یک سری از مجموعه های ژنتیکی هستند که فقط از طریق مادر به نوزاد منتقل می شود و پدر ناقل این ژن ها نیست. این اولین چیزی است که اطلاعات به ما نشان میدهد تخمک مادر می تواند این ناهنجاری متابولیکی را به همه اندام های بدن نوزاد منتقل کند.

محققان اضافه می کنند تاثیرات سندرم متابولیکی در نوزاد انسان بیشتر و شدیدتر از نوزادان موش دیده می شود، زیرا اغلب اوقات رژیم غذایی نوزادانسان کوچک شده و شبیه رژیم غذایی پدر و مادر
آنها است.

گرچه مطالعات بیشتری باید در این زمینه انجام گیرد ولی داشتن تغذیه سالم بسیار مهم بوده و نقش حیاتی برای نوزاد دارد. رژیم غذایی ما از بسیاری جهات بدترین نوع رژیم غذایی است زیرا قسمت عمده این غذایی رژیم را غذاهای فست فود و غذاهای فرآوری شده تشکیل داده است و اکنون در بحران نوع تغذیه و به دنبال آن چاقی به صورت مریضی قرار داریم.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری