بلاگ

چطور با خانواده همسر رفتار کنیم؟

پارسیان آوید: متاسفانه سیاست برقراری ارتباط درست با خانواده همسر، امروز به دغدغه ای بسیار مهم برای خانواده ها تبدیل شده است؛ تا جایی که گاهی بروز مشکلاتی در این خصوص حتی باعث جدایی همسران از همدیگر می شود. گاهی افراد بدون هیچ دلیلی نمی توانند ورود فرد جدید را به خانواده خود بپذیرند، گاهی دلایلی برای خود دارند و گاهی هم فقط نمی توانند به خوبی این رابطه را مدیریت کنند. همین موضوع باعث ایجاد مشکلاتی میشود که بسیاری از زوجها و خانواده هایشان از آن شاکی هستند و به دنبال یافتن راهی برای بهبود این ارتباط، لحظات خوش خود را تلخ و گاه غیرقابل تحمل می کنند.

قصه از کجا شروع شد ؟
همه ما با ورود به زندگی شخصی دیگری به نام همسر خواهی نخواهی با جنبه های دیگری از وجود طرف مقابل خود و شکل جدیدی از زندگی آشنا می شویم. درواقع وقتی کسی را به این عنوان می پذیریم، نوع ارتباطمان با آن فرد دیگر مانند قبل نیست؛ هنگامی که عروس یا داماد خانواده ای می شویم، نوع ارتباطمان هم عوض می شود جنبه رسمی به خود میگیرد؛ زیرا علاوه برطرف مقابل باید به خانواده او هم توجه داشته باشیم؛ پس بهترین کار این است که با توجه به شناختی که از یکدیگر پیدا می کنیم، رفتار مناسبی با بافت خانوادگی آنها هم انتخاب کنیم؛ اما اگر به هر دلیلی نتوانیم ارتباط خوبی با خانواده همسرمان برقرار کنیم، باید منتظر باشیم که سایه این ارتباط غلط وارد زندگی زناشویی ما شود و بدین ترتیب فضای آن را تیره وتارو نا امن بکند، اما بیشتر این قبیل مشکلات ناشی از برداشتهای اشتباهی است که ما معمولا از این گونه روابط داریم.

عروس شما پسرتان را از شما دور نکرده است!
یکی از برداشتهای اشتباهی که بسیاری از خانواده ها مرتکب می شوند این است که فکر میکنند با ورود عروس به خانواده شان پسرشان دیگر مانند قبل با آنها مهربان نیست و توجهش به آنها کمتر شده است. راهکاراصلی برای مواجهه با این نگرش ها این است که توجه داشته باشیم همان گونه که خود ما روزی از پدر و مادرمان جدا شدیم و تشکیل خانواده دادیم، فرزندانمان نیز چنین حقی دارند و بالاخره باید روزی از ما جدا شوند؛ پس چه بهتر که بتوانند درکنار کسی زندگی کنند که علاقه بینشان وجود دارد؛ پس بهترین کار این است به دنبال راهی برای برقراری ارتباط درست یا یکدیگرباشیم تا هم خودمان و هم آنها لذت بیشتری از بودن درکنار یکدیگر ببریم؛ بنابراین تغییرات را بپذیریم و اگر فرزندمان مانند قبل نمی تواند قبلی باقی بماند.

خانواده همسرتان قصد دشمنی با شما را ندارند
متاسفانه بعضی افراد با این دید وارد خانواده همسر خود می شوند که درکنارآنها همیشه یک غریبه محسوب می شوند و نمی توانند نظرشان را جلب کنند؛ البته اینکه ما ابتدا به عنوان غریبه وارد خانواده همسرمان می شویم، امری طبیعی است. ولی ادامه ارتباط به خودمان مربوط میشود که بخواهیم همیشه غریبه باقی بمانیم یا خیر اگر سعی کنیم رابطه خوبی با خانواده همسرمان داشته باشیم، قطعا زندگی زناشویی مان نیز آرامش بیشتری خواهد داشت.

تغییر نگرش
با توجه به اینکه همه ما تجارب و پیشینه ذهنی از نوع ارتباط بین زوج ها و خانواده هایشان داریم، باید بتوانیم بدون توجه به این نوع نگرش ها، روش مناسبی را خاص خود برگزینیم و با توجه به شرایط خود و بدون هیچ پیش داوری، ارتباطمان را آغاز کنیم. فراموش نکنیم در پیش گرفتن چنین روشی، قبل ازهرچیز به نفع خودمان خواهد بود. اگر میخواهیم همسرمان به خانواده ما احترام
بگذارد، قطعا باید خودمان هم رفتار محترمانه ای با خانواده او داشته باشیم.

اصول اولیه در ارتباط
ماقبل از ورود به ارتباط زناشویی باید یک سری اصول رعایت کنیم از جمله حفظ احترام متقابل، رعایت حدود شخصی؛ عدم افراط و تفریط یعنی بیش از حد صمیمی یا غیرصمیمی رفتارکردن، رعایت ادب و نگه داشتن حرمت بزرگترها و …؛ ولی رعایت این موارد درارتباط های مهمی مثل ارتباط با خانواده همسربسیار مهم است؛ زیرا معمولا هررابطه ای با رعایت نکردن این موارد با مشکل مواجه می شود و موفقیت آمیز نخواهد بود؛ ضمن اینکه یکی از موارد مهم دیگر، خودخواهی های دو طرف است که حتما باید به نوعی تعدیل شوند؛ چون آسیب بزرگی به خانواده ها وارد می آورند و دیریا زود پس زده می شوند. فراموش نکنیم وقتی رابطه ای با مشکل مواجه می شود، حتما دلایل بروز آن نیز به خود دو طرف برمی گردد.

همدلی به جای همزبانی
اگر افراد توانایی همدلی با یکدیگر را داشته باشند، در برقراری ارتباط بسیار موفق تر خواهند بود؛ مثلا هرکدام از ما اگر خود را به جای خانواده طرف مقابل بگذاریم، می بینیم که گاهی بسیاری از رفتارهایمان درست نیستند و اگر همان رفتارها با ما بشود برایمان بسیار ناراحت کننده خواهد بود؛ علاوه براینکه فراموش نکنیم اگر بخواهیم به ما احترام بگذارند باید متقابلا خودمان هم رفتار احترام برانگیزی داشته باشیم. ضمن اینکه حتما باید قوانین حاکم بر خانواده همسرمان را بشناسیم و حتی اگرآن ها را قبول نداشته باشیم، به آنها بی احترامی نکنیم. گاهی همدلی بسیار موثرتر از ساعت ها حرف زدن با افراد است.

انتظارات نامعقول
متاسفانه بعضی از خانواده ها انتظارات نامقعولی از عروس یا دامادشان دارند؛ چون هنوز شناخت کافی بینشان وجود ندارد، ولی به تدریج میزان این نوع انتظارات باید تقلیل یابد تا هردو طرف آرامش بیشتری داشته باشند، البته گاهی خود زوجین باید بتوانند سیاست برقراری ارتباط صحیح با خانواده همسرشان را داشته باشند؛ مثلا دختری که از حساسیتهای خانواده خود در زمینه های مختلف آگاه است باید همسرش را هم از این مسائل آگاه کند تا مشکلی پیش نیاید.

از مشکلات نترسید!
بسیاری از زوجها با بروز ساده ترین مشکلات با خانواده همسرشان فکر میکنند دیگر دوست داشتنی نیستند و به همین دلیل ناامید می شوند. توجه داشته باشید این خیلی طبیعی است که با توجه به اختلاف سلیقه، اداب ورسوم و نوع نگاه و برداشت خانواده ها نسبت به مسائل مختلف، گاهی اختلافاتی هم بینشان به وجود بیاید؛ همانگونه که گاهی در همین خصوص، مشکلاتی با خانواده خودمان هم داریم؛ بنابراین بهترین راهکار این است که این گونه مشکلات را بیش از حد جدی نگیریم؛ ضمن اینکه هرکدام از زوجین نیز به عنوان میانجی باید نقش حمایتی بیشتری از همسر خود داشته باشد و درعین حال اجازه ندهد حرمت ها شکسته شده و با گسترش دامنه این اختلافات، رابطه آنها با همسرشان نیزبا مشکل مواجه شود. توجه به این نکته ضروری است که معمولا مشکل بین زوج ها و خانواده همسرشان زمانی بیشتر می شود که خودخواهی و خودبرتربینی، بدبینی، پرتوقعی، انتظارات بیش ازحد، باورهای ناسالم و بی اعتمادی پررنگ تر می شوند.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری